Аналіз

результатів освітньої та методичної роботи

закладу дошкільної освіти № 3 «Сонечко»

Костопільської міської ради

за 2022 - 2023 навчальний рік

 

   І. Загальна характеристика  та матеріальна база закладу         

 Заклад дошкільної освіти  №3 «Сонечко» знаходиться у віданні управління освіти, культури, молоді та спорту Костопільської міської ради, розташований у типовому приміщенні, перебуває на бюджеті Костопільської міської ради.

Діючий статут  дошкільного навчального закладу  зареєстровано в Костопільській міській раді 22.04.2021 року, реєстраційний номер 131. 

  Адреса закладу:

  вул. Грушевського, 36, м. Костопіль, Рівненська область, 35000.

Заклад дошкільної освіти сьогодні - це сучасний заклад, пріоритетними завданнями діяльності якого є:

  • забезпечення всебічного розвитку дітей дошкільного віку відповідно до їх нахилів, здібностей, індивідуальних психічних та фізичних особливостей;
  • забезпечення ранньої соціальної адаптації дітей до умов дошкільного закладу та готовності до навчання в умовах Нової української школи;
  • надання методичної і консультаційної допомоги сім’ям, залучення батьків до процесу виховання, навчання дитини;
  • взаємодія з громадськими організаціями з метою сприяння всебічному розвитку дітей;
  • впровадження інноваційної діяльності, новітніх технологій.

За проєктною потужністю дошкільний  заклад розраховано на 322 місця для дітей від 1 року до 6(7) років. У цьому році заклад відвідувало 266 дітей, в тому числі дітей раннього віку - 43, дошкільного віку - 223, хлопчиків – 143, дівчаток - 123. Групи комплектуються  переважно у червні - серпні.

     У 2022-2023 навчальному році укомплектовано 13 вікових груп (за кількістю укриттів): 2 групи раннього віку - другого року життя; 2 групи молодшого віку - четвертого року життя; 4 групи середнього віку-п'ятого року життя; 5 груп старшого віку - шостого року життя. Крім того, у закладі працювали дві  групи з короткотривалим перебуванням на безоплатній основі, які відвідували 27 дітей старшого дошкільного віку, з них: 14 дівчаток та 13 хлопчиків.

Заклад працює за 5-денним режимом роботи: 13 груп – з  6  годинним перебуванням дітей з 07.30 до 13.30 та 2 група з 2-денним режимом роботи (вівторок, четвер та понеділок, середа), з короткотривалим перебуванням дітей –  з 15.00 до 17.00 на безоплатній основі (за підтримки Юнісеф).  Мовний режим - українська мова.                                                      

Для занять дітей  в дошкільному закладі створено всі умови, а саме, обладнані:

спеціальні приміщення: дві музичні зали; спортивна зала;  методичний кабінет;                                                                                                                 медичний кабінет та ізолятор;  кабінет сестри медичної з дієтхарчування; фізіотерапевтичний кабінет;  психологічний та логопедичний кабінети.  А, також, прогулянкові майданчики для кожної вікової групи, спортивний майданчик. Групові приміщення в основному забезпечені меблями та ігровим обладнанням. Розвивальне середовище дитячого садка організовано з урахуванням інтересів дітей і відповідає їх віковим особливостям.

 

Робота по зміцненню матеріально - технічної бази ЗДО

За 2022-2023 навчальний рік в дошкільному закладі за допомогою бюджетних коштів, благодійних внесків батьків та спонсорської допомоги була зміцнена матеріально-технічна база дошкільного навчального закладу.

Матеріальна та матеріально - навчальна база в дошкільному закладі задовільна. 

Природне та штучне освітлення відповідає санітарно-гігієнічним нормам. 

Теплопостачання та водопостачання проточною холодною водою здійснюється централізовано, подача гарячої води здійснюється через водонагрівачі.

Харчоблок 100%  укомплектований та   забезпечений  технологічним та  холодильним обладнанням. 

Створено умови для прання дитячої білизни.

 Протягом травня-серпня силами  працівників закладу проведено роботу  по підготовці до літнього оздоровчого періоду, здійснено благоустрій території дошкільного закладу, проведено генеральні прибирання усіх  групових  кімнат та службових приміщень.  

За бюджетні кошти міської ради придбано:

Придбані матеріали, медикаменти та обладнання за 2022-2023 рік

Найменування

Сума (грн)

Продукти харчування:

загальний фонд грн

спеціальний фонд

 

167707,31

98834,50

Медикаменти

4700,00

Преса

26382

 

За спонсорську допомогу:

Силами батьків та працівників закладу організовано ремонти в усіх групових кімнатах, пофарбовано парканчики  на дитячих майданчиках, частково відремонтовано наявний фізкультурно – спортивний інвентар та обладнання, проведено доукомплектацію майданчиків нетрадиційним ігровим обладнанням.

Спонсорська допомога:

  • надана ТОВ «Українські лісопильні» - пиломатеріали – 3,11 м3 на суму без ціни;
  • Костопільська міська рада – вогнегасники – 3 шт. на суму 1984,86 гривень;
  • ТОВ «Червоного хреста» – гігієнічні набори – 18 шт. на суму 5036,22 гривень.

    При дошкільному навчальному закладі працює громадська організація   «Розвиток дошкілля Костопільщини»  Головною метою Організації є розвиток дошкільної освіти в м. Костопіль Рівненського району Рівненської області.  Основними напрямами діяльності Організації є:

  • створення умов для комфортного перебування дітей у дошкільних закладах, із застосуванням енергозберігаючих технологій;
  • пропагування серед громадськості національних родинних технологій;
  • сприяння розвитку освіти, охорони здоров’я, фізичної культури, спорту та туризму;
  • пропагування серед громадськості гуманістичних ідей сучасної освіти на засадах демократизму;
  • сприяння створенню сучасних умов організації освітнього процесу закладів дошкільної освіти.

ІІ. Кадровий паспорт

Підвищення кваліфікації педагогічних працівників

 

Дошкільний заклад 100 % укомплектований педагогічним та обслуговуючим персоналом відповідно до Типових штатних нормативів.  Кількість штатних одиниць – 81,02, педагогічних працівників – 38,67, спеціалістів (медичних працівників, бухгалтерів, діловод, заступник завідувача з господарської діяльності) – 6,5,  обслуговуючого персоналу -35,85.

З 35 педагогів на повну ставку працюють 34; 1 музичний керівник на 0.75 ставки, 1 керівник гуртка на 0,8 ставки, 2 вихователя на 0,75 ставки, ще 1 вихователь на 0,5 ставки.

 

Вік

 

Вік педпрацівників

Кількість

%

20—30 років

 

 

30-40 років

11

31,5

40-50 років

11

31,5

50—60 років

7

20

60 та більше

6

17

 

 

Освіта

 

 

Освіта

Кількість

%

Вища

34

97

Середня спеціальна

1

3

 

 

 

 

 

Педагогічний стаж роботи

 

 

Стаж

Кількість

%

До 5 років

-

0

від 5  до 10 років

4

11,5

Від 10 до 20 років

17

49

Від 20 до 30 років

6

17

30 років і більше

8

22,5

 

 

Кваліфікаційний рівень педагогів

 

Категорія

Кількість

%

Вища

14

40

І категорія

15

43

II категорія

3

8,5

Спеціаліст

3

8,5

Педагогічне звання

3

8,5

 

 

      

       Слід відмітити, що адміністрація створює оптимальні умови для постійного  професійного зростання. Питання «Затвердження щорічного плану підвищення кваліфікації педагогічних працівників», «Звіти педагогічних працівників, які проходять атестацію» розглядалися на педагогічних радах.

В цьому році підвищили свою  кваліфікацію при інституті післядипломної  педагогічної освіти - 6 педагогів: Гергелюк Л.Б. – з програми керівники та вихователі-методисти ЗДО, Шульган Т.С, Борей Ю.О, Себлій Т.П, Соломай О.І, Холод О.В. з програми вихователі ЗДО; а вихователі:  Харитонюк Л.І, Овдійчук І.А, Семенчук Н.Г. підвищуватимуть з вересня 2023 року.

       Впродовж навчального року було атестовано 10 педагогів: присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії»  вихователям  Корзун Г.М, Терещук Н.М; «спеціаліст першої категорії», вихователям Соломай О.І, Суранович О.М.; підтвердили відповідність раніше присвоєним кваліфікаційним категоріям:  «спеціаліст вищої категорії»  вихователі: Гергелюк Л.Б, Баховська В.П, Онищук С.Л.; «спеціаліст першої категорії» музичні керівники: Мальчик О.В., Клюка В.Л.;

«спеціаліст» вихователь Шульган Т.С. Підтвердили відповідність раніше присвоєному педагогічному званню «вихователь-методист» вихователі Онищук С.Л, Шульган Т.С.

З метою підвищення теоретичного рівня та фахової підготовки колективу новинки методичної літератури, наочні матеріали, розвивальні та дидактичні ігри були опрацьовані педагогами шляхом самоосвіти  упродовж навчального року. Також, проведена підписка на періодичні видання: «Практика управління дошкільним закладом», «Вихователь-методист дошкільного закладу», «Практичний психолог, Дитячий садок», «Методична скарбничка вихователя», «Музичний керівник  дошкільного закладу», хоча не мали змогу підписати такі періодичні видання, як «Дошкільне виховання», «Джміль», «Палітра педагога», «Бібліотечка вихователя дитячого садка», «Дитячий садок», «Дитячий садок. Управління», «Дошкільний навчальний заклад» на дошкільний заклад».

Адміністрація закладу створює працівникам всі умови для плідної роботи. Вцілому робота колективу ЗДО відмічається стабільністю та позитивною результативністю.

 

ІІІ. Організація освітнього процесу

Нормативна база

Заклад дошкільної освіти здійснює свою діяльність відповідно до нормативних документів та законодавчих актів України:

  • Конституція України;
  • Закон України «Про освіту» , Закон України «Про дошкільну освіту», Закон «Про мови в Україні», Закон України «Про охорону дитинства» №2402-ІІІ від 26.04.2001
  • Положення про дошкільний навчальний заклад (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2003 № 305),
  • Конвенція ООН про права дитини
  • Указ Президента України від 13.10.2015 № 580/2015 «Про стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки»,
  • Положення про атестацію педагогічних кадрів України зі змінами та доповненнями. Наказ №930 від 06. 10.2010
  • Інструкція про ділову документацію в дошкільних закладах
  • «Типовий перелік обов'язкового обладнання, навчально-наочних посібників та іграшок». Наказ МОНУ №509 від 11.09.2002
  • Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів (затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 24.03.2016 № 234),
  • Гранично допустиме навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форм власності(затверджено наказом МОН України від 20.04.2015 № 446)
  • Інструктивно-методичних рекомендацій «Організація роботи в дошкільних навчальних закладах у літній період» - лист МОН молодь спорту України від 16.03. 2012 року №1/9-198
  • Інструктивно-методичні рекомендації «Організація фізкультурно-оздоровчої роботи з музичного виховання дітей у дошкільних навчальних закладах» - лист МОН України від 02.09.2016 №1/9-454
  • Методичні рекомендації щодо організації взаємодії закладів дошкільної освіти з батьками вихованців» - лист МОН України від 11.10.2017 №1/9-546
  • Про методичні рекомендації впровадження професійного стандарту керівника (директора) закладу дошкільної освіти – лист МОН України від 06.2022 № 1/6015-22
  • Інструктивно-методичні рекомендації «Щодо організації діяльності закладів дошкільної освіти у 2020-2021 навчальному році»» - лист МОН України від 30.07.2020 №1/9-411 та інших нормативно-правових актів.

Під час карантинного періоду:

  • Інструктивно-методичні рекомендації «Щодо особливостей організації освітнього процесу під час карантину» - лист  МОН України від 25.03.2020 №1/9-176
  • Інструктивно-методичні рекомендації «Щодо організації роботи закладів дошкільної освіти під час карантину» - лист МОН України від 23.04.2020 №1/9-219;
  • Інструктивно-методичні рекомендації «Щодо відновлення діяльності закладів дошкільної освіти» - лист МОН України від 22.05.2020 №1/9-269

Під час воєнного стану:

  • Про зарахування до закладів дошкільної освіти дітей із числа внутрішньо переміщених осіб – лист МОН України від 17.03.2022 № 1/3475-22

·        Про рекомендації для працівників закладів дошкільної освіти на період дії воєнного стану в Україні – лист МОН України від 02.04.2022 № 1/3845-22

·   Щодо збереження мережі закладів дошкільної освіти та захисту прав їх працівників – лист МОН України від 22.06.2022 № 1/6887-22

·   Про методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу в закладах дошкільної освіти в літній період – лист МОН України від 22.06.2022 №1/6894-22

А також, відповідно до власного Статуту,  Програми розвитку та Річного плану роботи дошкільного закладу.

Освітній процес організовується на основі Базового компоненту дошкільної освіти України. Окрім програми «Українське дошкілля»,  у дошкільному  закладі впроваджуються парціальні програми, за якими реалізуються освітні завдання інваріантної частини навчального плану:

  • Англійська мова для дітей дошкільного віку. Автори Кулікова О.А, Шкваріна Т.М, загальна редакція Низковської О.В.
  • Навчальна програма образотворчого напряму «Чарівні пальчики», Авт. О.А. Германюк.

  Парціальні програми розширюють та поглиблюють можливості розвитку особистості дитини та реалізують пріоритетні напрямки у діяльності дошкільного закладу.

Сучасна освіта вимагає докорінного переосмислення напрямків освіти, освоєння прогресивних технологій розвитку особистості, створення умов для розкриття творчого потенціалу дитини. Цьому спряє впровадження інноваційних технологій в освітній процес, забезпечення педагогічного колективу новою методичною літературою, періодичними підписними виданнями, сучасним дидактичним матеріалом.

 Для ефективного вирішення проблем навчання та виховання дітей педагоги перебувають у постійному творчому пошуку, експериментують та впроваджують сучасні перспективні програми та методики.

 

Упродовж 2022 – 2023 навчального року педагогічний колектив плідно працював над вирішенням таких завдань:

  1. Створення безпечного предметно-ігрового розвивального середовища для всебічного розвитку дошкільника.
  2. Формування громадянсько-патріотичної, правової компетентності дошкільнят як основи соціалізації, підготовки до дорослого життя.
  3. Впроваджувати інтерактивні форми, інноваційні методики та  інформаційно-комп’ютерні технології у роботу педагогів з метою формування життєвої компетенції дітей.

В оздоровчий період:

  1. Забезпечення оптимального рухового режиму, загартування та зміцнення здоров′я дітей  влітку, використовуючи сучасні методи оздоровчо – розвивального напрямку та різноманітну дитячу діяльність.
  2. Охопити системним оздоровленням і загартуванням дітей дошкільного віку шляхом введення гнучкого рухового режиму та використання цілющого впливу природних засобів і рослинної їжі (соки, вітамінні чаї, овочеві салати).

 

Ці завдання спрямовано  на реалізацію науково-методичної проблемної теми, а саме: Створення сучасного освітнього простору у закладі для забезпечення потреби дітей у якісній освіті та потреби педагогів у розвитку власної професійної компетентності.

 

У 2022 році у  зв’язку з введенням у нашій країні воєнного стану через російську агресію освітній процес у закладі було призупинено, а працівників переведено в режим простою. З 1 грудня 2022року було відновлено освітній процес у дистанційному режимі, а з 10 січня заклад працює в очному форматі.

Річним планом роботи на 2022-2023 навчальний рік було сплановано роботу з питання Створення безпечного предметно-ігрового розвивального середовища для всебічного розвитку дошкільника у ЗДО. З метою реалізації цього завдання у закладі було проведено педагогічну раду з  теми  «Креативні підходи до організації  безпечного предметно-ігрового  розвивального середовища ЗДО», яка  відбулася 30 січня 2023 року. Під час педради було розглянуто ряд питань стосовно створеного у закладі розвивального середовища.

Любов Гергелюк, завідувачка закладу доповіла про виконання рішень попереднього засідання педради, наголосила, що вони повністю виконані та надала рекомендації щодо ведення обов’язкової документації для  педагогічних працівників.

Олена Тимошина, вихователь – методист, доповіла про результати аналізу відповідності предметно-ігрового розвивального середовища потребам дітей.

Свій досвід роботи з організації інноваційного розвивального предметного середовища презентувала вихователь середньої групи «Яблунька» Ганна Корзун.

Наталія Терещук, вихователь молодшої групи «Калинка» розповіла про досвід роботи з організації освітнього середовища, яке мотивує, активізує, зберігає та розвиває.

Завідувачка, Любов Гергелюк, запропонувала на затвердження щорічний план підвищення кваліфікації педагогічних працівників.

Наприкінці педагогічної ради  було проведено підсумки конкурсу на найкращу модель предметно-ігрового розвивального середовища: переможцям конкурсу – вихователям груп «Бджілка» Пилипенко Л.А, Басюк М.П та «Веселка» Шульган Т.С, Захаровій О.М. було вручено Грамоти, іншим учасникам – подяки за створення кращих осередків діяльності.

         На засіданні творчої групи «Оптимальне перетворення освітнього простору ЗДО» з теми «Сучасні підходи до створення безпечного розвивального середовища ЗДО» під час теоретичного модуля було розглянуто питання: створення безпечного розвивального середовища; принципи організації розвивального середовища – виступ підготувала  Олена Янчук. Про розвивальне середовище групових приміщень: структура і зміст розповіла Світлана Онищук.  З завданнями вихователя стосовно розвивально-предметного середовища ЗДО ознайомила присутніх вихователь Валентина Баховська. Про рекомендації щодо організації гіпоалергенних приміщень у  дошкільних закладах розповіла Ольга Мальчик, музичний керівник.

Під час практичного модуля педагоги працювали над створенням анкет для вихователів та батьків, розглядали питання  організації анкетування. А також розробили презентацію «Пам’ятки для батьків».

На виробничі наради виносилися питання:

  • звіт адміністрації про підготовку закладу до осінньо-зимового періоду;
  • про стан дотримання безпеки життєдіяльності та санітарно- гігієнічних вимог до утримання групових ділянок на території д/з;
  • про дотримання пожежної безпеки у службових приміщеннях ЗДО тощо.

 Було організовано консультування педагогів з питань:

  • Як організувати безстресовий освітній процес;
  • Структура предметно – просторового розвивального середовища ЗДО;
  • Проводимо рухливі ігри в обмеженому просторі ;
  • Навчаємо дітей безпеки в побуті;
  • У групі «особлива» дитина: як налагодити взаємодію.

         Значна увага приділяється у ЗДО створенню умов для інклюзивної освіти. Так, у березні було відкрито інклюзивну групу на базі групи «Бджілка», яку відвідують три дитини з особливими освітніми потребами. У групі створено інклюзивно-ресурсний осередок,  введено ставку асистента вихователя.

     З метою реалізації напрямку роботи з формування громадянсько-патріотичної, правової компетентності дошкільнят як основи соціалізації, підготовки до дорослого життя у закладі було проведено педагогічну раду з теми  «Соціально-громадянська компетентність як основа соціалізації дошкільників».

Завідувачка закладу, Любов Гергелюк, проаналізувала виконання рішень попередньої педради. Наголосила, що питання створення безпечного предметно-ігрового розвивального середовища лишається актуальним для дошкільного закладу на період до 2027 року.

Вихователь-методист Олена Тимошина ознайомила присутніх з результатами тематичного вивчення стану освітнього процесу з формування  правової компетентності дошкільнят як основи соціалізації, підготовки до дорослого життя, яке проводилося у середніх та старших групах.

Про свій досвід роботи з питання «Формування світогляду та розвиток загальнолюдських цінностей шляхом виховання патріотичних почуттів дошкільника»   розповіла Валентина Баховська. Вона наголосила, що основним завданням дошкільної освіти на сучасному етапі є виховання компетентної, соціокультурної особистості, у якої сформовані загальнолюдські цінності, яка шанує історію та культуру свого народу, яка примножує його здобутки, передає його досвід, поважає культуру та історію інших народів. Саме на реалізацію завдань полікультурної освіти, окреслених Концепцією національно-патріотичного виховання, що визначені Базовим компонентом дошкільної освіти спрямувала  свою діяльність.

Світлана Онищук, вихователь старшої групи «Дубок», висвітлила питання про рівний доступ до якісної освіти  для дітей з особливими  освітніми потребами. 

Тестування  педагогів  з теми «Дитина  та  її  права»   організувала  Тамара

Шульган, вихователь старшої групи «Веселка». Педагоги мали змогу підвищити свою фахову компетентність з питань правового виховання.

Далі педагоги, які проходять атестацію  звітували про свій досвід роботи над науково-методичною проблемною темою та презентували свої посібники.

 Любов Гергелюк продемонструвала свій посібник з теми «Виховуємо у співдружності з сім’єю».

Світлана Онищук, вихователь, показала свій посібник «Пошуково-дослідницька діяльність», який підготувала на основі роботи над своєю науково педагогічною проблемною темою «Розвиток пізнавальної активності дітей в процесі експериментально – дослідницької діяльності в природі».

Тамара Шульган, вихователь, презентувала свій посібник «Виховуємо, розвиваємо, народні ремесла та промисли України вивчаємо», розповіла про нові досягнення під час роботи над питанням ознайомлення дітей дошкільного віку з народними традиціями,  звичаями та виробами народних умільців України.

Ганна Корзун, вихователь, представила результати  своїх напрацювань у вигляді посібника «Використання мнемотехніки в освітньому процесі ЗДО», в якому розмістила у якому розмістила методичні рекомендації щодо використання мнемотехніки для різних вікових груп, конспекти занять з використанням авторських мнемокарток.

Наталія Терещук, вихователь,  презентувала свій посібник «Сенсорний розвиток як основа формування розумових здібностей дошкільника», в якому розмістила матеріал з досвіду  практичного використання інноваційних технологій у сенсорному розвитку дошкільників, добірку цікавих ігор, вправ, занять, що сприяють формуванню сенсорної компетентності дітей дошкільного віку.

Педагогічною радою було затверджено характеристики педагогів, що атестуються.

Питання «Формування у дітей дошкільного віку  соціально-громадянської компетентності шляхом застосування традиційних та інтерактивних методів, прийомів розвитку, навчання та виховання» розглядалося на засіданні семінару – практикуму.

Метою семінару було розширити та уточнити знання з основних напрямів патріотичного виховання дітей дошкільного віку; удосконалити знання педагогів щодо змісту, принципів, закономірностей, методів та організаційних форм; ознайомити з новими виховними технологіями,

Вихователь Захарова Олена Михайлівна ознайомила із завданнями, що стоять перед педагогами дошкільного закладу, змістом та основними напрями роботи по патріотичному вихованню під час виступу у формі слайд-презентації.

Соломай Олена Іванівна розповіла про використання традиційних та інноваційних технологій у національно-патріотичному вихованні дошкільника. Вона наголосила, що  з метою реалізації  завдань, потрібно створювати умови для накопичення дітьми  досвіду через активне залучення їх до різних видів діяльності та які  інноваційні  педагогічні технології при цьому можна використати: інформаційно-комунікативні технології, технологія співробітництва, інтерактивна акція, інтелектуальні ігри: «Найрозумніший», брейн-ринг «Я люблю свою країну», флешмоби.

У своєму виступі «Розвиток українського мовлення дошкільників засобами народознавства» Терещук Наталія Миколаївна запропонувала рекомендації, як   поєднувати народні традиції із сучасними вимогами щодо освіти дітей дошкільного віку, використовуючи фольклор для розвитку українського мовлення дошкільнят.

У практичному модулі учасники семінару мали змогу проаналізувати свою компетентність з питання   «Як добре я  знаю  українську мову?» , який розробила  Корзун Ганна Михайлівна та оцінити свої успіхи у володінні сучасної рідної мови.

Керівник семінару Харитонюк Людмила Іванівна провела ділову гру  «Педагогічний експрес» у формі віртуальної подорожі за маршрутом «Україна рідний край – її шануй і оберігай», під час якої педагоги мали змогу вдосконалити рівень своїх професійних знань, виявити загальну ерудицію; розвивати творчий потенціал компетентності з питання національно-патріотичного виховання; активізувати розумову, естетичну діяльність щодо використання фольклору, декоративно-прикладного мистецтва, рослинної символіки та музики.

Для педагогів розроблено методичні рекомендації щодо формування у дітей дошкільного віку  соціально-громадянської компетентності шляхом застосування традиційних та інтерактивних методів, прийомів розвитку, навчання та виховання.

На засіданні семінару - практикуму вихователів  з теми «Правове виховання дошкільників - обов’язкова умова формування  життєвої компетентності особистості», яке відбулося 28 березня 2023 року було привернуто увагу працівників дошкільного закладу до проблеми правової освіти дитини - дошкільника як складової соціалізації. Педагоги вчилися працювати в тісній взаємодії з батьками використовуючи нетрадиційні форми та методи;  їх зусилля було спрямовано на творчий пошук найоптимальніших засобів та прийомів виховання дітей у дусі поваги до прав людини.

 Вихователь Холод Оксана Вікторівна підготувала презентацію «Система правовиховної роботи в закладах дошкільної освіти: цілі, завдання та основні напрямки», в якій визначила, що знайомство дітей з їхніми правами доцільно здійснювати в двох напрямах: "Я і мої права", "Я і права інших людей" , а основними принципами реалізації програми по правовому вихованню є систематичність роботи та  взаємозв'язок із заняттями з розвитку мовлення, ознайомлення з навколишнім світом, музичного виховання, вільною, ігровою, театралізованою діяльністю.

У своєму виступі з теми  «Форми, методи та засоби морально - правової роботи з дітьми» вихователь Савченко Тетяна Георгіївна наголосила, що в основу системи правового виховання дошкільників необхідно поставити «нероздільну» програму морально-правового виховання та поєднувати зміст, форми і методи правового та морального виховання.

Вихователь Ярошик Лариса Миколаївна у виступі «Сутність роботи педагогів ЗДО з правової освіти батьків» акцентувала, що законодавством України передбачено відповідальність батьків не лише за шкоду, завдану їхніми дітьми, а й за неналежне виконання своїх батьківських обов’язків та визначила головні завдання роботи ЗДО з сім'єю.

Слухачі семінару-практикуму ознайомилися з ярмарком нових ідей та аукціоном посібників, під час яких було презентовано виготовлений педагогами ігровий матеріал та наочні посібники.

Присутні педагоги охоче та з інтересом виконували завдання і вправи, які пропонувала керівник семінару Харитонюк Людмила Іванівна під час правової гри «Подорож Країною Права»

На завершення семінару,  Харитонюк Л.І надала рекомендації та ще раз підкреслили важливість соціально – правової охорони дитинства, захисту інтересів дітей, правової освіти дошкільників, спрямованої на пошук та впровадження інноваційних  форм і підходів до організації правової роботи. 

Питанню Впровадження  інтерактивних форм, інноваційних методик та  інформаційно-комп’ютерних технологій у роботу педагогів з метою формування життєвої компетенції дітей приділялася значна увага під час роботи закладу у дистанційному режимі. Було створено динамічну групу, яка працювала над реалізацією проблеми формування інформаційно – комп’ютерної компетентності педагогів. Вони вчилися працювати у застосунках гугл-мит, створювати презентації, організовувати тестування тощо.

Було проведено консультування педагогів з тем:

  • Дистанційні заняття з дошкільниками, як їх поліпшити;
  • Виправляємо вимову за допомогою коректурних таблиць тощо.

 Творчі звіти педагогів з теми «Результативність впровадження інноваційних освітніх технологій упродовж навчального року» у формі презентацій  було представлено на засіданні педагогічної ради з питання «Результативність освітньої та оздоровчої роботи ЗДО».

Заслуговує на увагу досвід роботи вихователя середньої групи «Яблунька» Ганни Корзун з впровадження мнемотехніки в освітній процес. За результатами моніторингового дослідження за 2022-2023 н. р. спостерігається тенденція збільшення високого і достатнього рівня засвоєння програми з розвитку мовлення в середньому на 27 % та зменшення низького рівня на 24 %.

 А також, досвід роботи вихователя  молодшої групи «Калинка» Наталії Терещук з використання елементів таких інноваційних методик, як  картки-властивості З. Семадені, логічні блоки З.Дьєнеша, палички Д. Кюїзенера, розвиваючі ігри В. Воскобовича, інтелектуальні ігри Нікітіних, коректурні таблиці Н. Гавриш, танграм, геоборд, геокешінг тощо. Як свідчать результати моніторингового дослідження за 2022-2023 н. р. рівень засвоєння програми з сенсорно-пізнавального розвитку за показниками високого і достатнього рівня в  середньому покращилися на 20 % , а за  показниками низького рівня  зменшилися на 18 %.

Продуктивною була робота динамічної групи закладу щодо впровадження ІКТ в освітній процес. Організовані практичні заняття покращили знання та уміння педагогів щодо створення слайд — презентацій, таблиць, дидактичних матеріалів. Порівняно з минулим роком рівень оволодіння комп’ютером вихователями покращився на 8 %, рівень використання ІКТ в роботі з дітьми на 10 %.

Проте, знизився рівень гурткової роботи у ЗДО. У зв’язку з тим, що заклад працював лише у першу половину дня більшість гуртків не працювало.

Отже, у результаті цілеспрямованої роботи педагогічного колективу дошкільного закладу, методичного кабінету дошкільного закладу  завдання з формування громадянсько-патріотичної, правової компетентності дошкільнят як основи соціалізації, підготовки до дорослого життя виконано.

Потребує допрацювання питання створення безпечного предметно-ігрового розвивального середовища для всебічного розвитку дошкільника.

Проблему впровадження  інтерактивних форм, інноваційних методик та  інформаційно-комп’ютерних технології у роботу педагогів з метою формування життєвої компетенції дітей слід конкретизувати та розглянути більш детально.

Всі методичні матеріали розміщено у віртуальному методичному кабінеті, до якого педагоги мають постійний доступ. Проте, слід покращити роботу над сайтом ЗДО.

 

Результативність роботи з дітьми  

 

Моніторинг стану засвоєння програми дітьми у всіх вікових групах є головним показником роботи педагогів та усього колективу у цілому.

Для ефективного всебічного вивчення розвитку компетенції кожної дитини  упродовж 2022 - 2023 навчального року творчою групою дошкільного закладу було розроблено  матеріали для діагностування дітей, яке дозволить визначити рівень показників компетенцій  (знань, умінь і навичок) вихованців дошкільного закладу відповідно до вимог оновленого Базового компонента дошкільної освіти та програми «Українське дошкілля».

Проте, у зв’язку з тимчасовим призупиненням освітнього процесу через військовий стан моніторинг стану засвоєння програми було проведено у січні –травні за показниками (критеріями) всіх семи освітніх напрямків («Особистість дитини», «Дитина в соціумі», «Дитина у світі природи», «Дитина у світі культури», «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі», «Гра дитини», «Мовлення дитини»). Результати представлені в таблицях та діаграмах.


 

 

Додаток 1

ЗВЕДЕНА ТАБЛИЦЯ ВИЗНАЧЕННЯ РІВНЯ ДОСЯГНЕНЬ ДІТЕЙ РАННЬОГО ВІКУ

ЗА ОСВІТНІМИ НАПРЯМАМИ У МЕЖАХ БАЗОВОГО КОМПОНЕНТА ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ УКРАЇНИ

 

Вікова група (кількість дітей)

Місяць

Освітній напрям «Особистість дитини»

Освітній напрям «Дитина у соціумі»

Освітній напрям «Дитина в природному довкіллі»

Освітній напрям «Дитина у світі мистецтва»

Освітній напрям

«Гра дитини»

Освітній напрям «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі»

 

Освітній напрям «Мовлення дитини»

Висновки

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

Берізка

16

січень

3

21

39

37

4

23

40

33

2

14

34

50

4

15

32

49

7

21

39

33

18

26

29

27

4

9

25

62

 

квітень

7

26

43

24

11

29

45

15

7

27

32

34

4

18

41

37

8

29

43

20

28

24

25

23

5

12

36

47

 

Сонечко

січень

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

квітень

20

36

37

7

22

22

40

16

6

17

52

26

17

15

48

20

16

14

44

25

4

25

56

15

7

18

55

20

 

 

січень

3

21

39

37

4

23

40

33

2

14

34

50

4

15

32

49

7

21

39

33

18

26

29

27

4

9

25

62

 

%

                                                       

 

квітень

27

62

80

31

33

51

85

31

13

44

84

60

21

33

89

57

24

43

87

45

32

49

81

38

11

30

91

67

 

%

13

31

40

15

16

25

43

15

6

22

42

30

11

16

45

29

12

22

43

23

16

25

40

19

6

15

45

38

 

                                                                                             

Середній рівень засвоєння по ЗДО:   Січень : В -  6  ; Д - 18; С - 34 ; Н - 41      

                                                               Квітень: В - 11;  Д  - 22;  С - 43; Н - 24  

 

 

 

 

 

 

 

ЗВЕДЕНА ТАБЛИЦЯ ВИЗНАЧЕННЯ РІВНЯ ДОСЯГНЕНЬ ДІТЕЙ МОЛОДШОГО ВІКУ

ЗА ОСВІТНІМИ НАПРЯМАМИ У МЕЖАХ БАЗОВОГО КОМПОНЕНТА ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ УКРАЇНИ

 

Вікова група (кількість дітей)

Місяць

Освітній напрям «Особистість дитини»

Освітній напрям «Дитина у соціумі»

Освітній напрям «Дитина в природному довкіллі»

Освітній напрям «Дитина у світі мистецтва»

Освітній напрям

«Гра дитини»

Освітній напрям «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі»

 

Освітній напрям «Мовлення дитини»

Висновки

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

Бджілка

9

січень

3

26

41

30

6

31

23

40

-

24

33

43

-

32

27

41

-

24

39

37

2

32

35

31

2

24

33

41

 

квітень

9

42

40

9

8

40

33

19

8

30

41

21

1

39

44

16

15

58

17

10

3

47

39

11

5

32

44

19

 

Калинка

16

 січень

33

24

23

20

19

16

28

37

5

14

31

50

20

13

34

33

14

9

37

40

20

20

29

31

23

13

31

33

 

квітень

45

24

20

11

26

24

30

20

17

31

32

20

27

25

29

19

27

32

24

17

37

23

27

13

19

26

23

32

 

 

січень

36

50

64

50

25

47

51

77

5

38

64

93

20

45

61

74

14

33

76

77

22

52

64

62

25

37

64

74

 

 

%

18

25

32

25

12

24

25

39

2

19

32

47

10

22

31

37

7

16

38

39

11

26

32

31

13

18

32

37

 

 

квітень

54

66

60

20

34

64

63

39

25

61

73

41

28

61

73

35

42

90

41

27

40

70

66

24

24

58

47

51

 

 

%

27

33

30

10

17

32

31

20

13

30

37

20

14

31

37

18

21

45

20

14

20

35

33

12

12

29

24

25

 

 

 Середній рівень засвоєння по ЗДО:                                                

 Січень: В - 10 ; Д - 22; С - 32; Н-36

 Квітень: В - 18; Д - 35; С - 30; Н - 17.    

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗВЕДЕНА ТАБЛИЦЯ ВИЗНАЧЕННЯ РІВНЯ ДОСЯГНЕНЬ ДІТЕЙ СЕРЕДНЬОГО ВІКУ

ЗА ОСВІТНІМИ НАПРЯМАМИ У МЕЖАХ БАЗОВОГО КОМПОНЕНТА ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ УКРАЇНИ

 

Вікова група (кількість дітей)

Місяць

Освітній напрям «Особистість дитини»

Освітній напрям «Дитина у соціумі»

Освітній напрям «Дитина в природному довкіллі»

Освітній напрям «Дитина у світі мистецтва»

Освітній напрям

«Гра дитини»

Освітній напрям «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі»

 

Освітній напрям «Мовлення дитини»

Висновки

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

Яблунька

20

січень

16

23

44

17

13

31

37

19

12

30

38

20

11

29

37

23

13

29

35

23

14

26

37

23

12

29

34

25

 

квітень

29

37

31

3

26

39

33

2

23

37

28

12

27

42

27

4

40

36

23

11

30

34

29

7

29

39

31

1

 

Капітошка

18

 січень

10

30

56

4

8

38

43

11

8

24

64

4

9

27

54

10

19

52

28

1

11

26

54

9

18

25

53

4

 

квітень

17

33

50

-

18

31

50

1

11

43

46

-

15

37

48

-

24

51

25

-

21

45

34

-

13

41

46

-

 

Вишенька 13

січень

9

19

49

23

11

22

49

18

11

21

41

27

9

22

40

29

19

21

40

20

14

19

34

33

10

15

32

43

 

квітень

18

31

46

4

19

31

45

5

15

22

54

9

11

27

54

8

24

21

53

2

21

28

48

3

14

22

50

14

 

Барвінок

18

січень

26

24

27

23

22

20

39

19

23

24

26

27

14

23

40

23

33

22

33

12

37

16

33

14

15

23

30

32

 

квітень

35

24

18

23

32

21

27

20

24

26

28

22

32

22

29

17

33

29

14

24

39

16

36

9

24

17

30

29

 

 

січень

61

96

176

67

54

111

168

67

54

99

169

78

43

101

171

85

84

124

136

56

76

87

158

79

55

92

149

104

 

%

15

24

44

17

13

38

42

17

13

26

42

19

11

25

43

21

21

31

34

14

19

21

40

20

14

23

37

26

 

 

квітень

99

125

145

30

95

122

155

28

73

128

156

43

85

128

158

29

118

137

115

37

111

123

147

19

80

119

157

44

 

 

%

25

31

36

8

24

30

39

7

18

32

39

11

21

32

40

7

30

34

29

9

28

31

37

4

20

30

39

11

 

 

  Середній рівень засвоєння по ЗДО:                                                     

Січень: В - 15 ; Д - 26 С - 40;  Н - 19

Квітень: В - 24; Д - 31; С - 37; Н - 8                                          

ЗВЕДЕНА ТАБЛИЦЯ ВИЗНАЧЕННЯ РІВНЯ ДОСЯГНЕНЬ ДІТЕЙ СТАРШОГО ВІКУ

ЗА ОСВІТНІМИ НАПРЯМАМИ У МЕЖАХ БАЗОВОГО КОМПОНЕНТА ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ УКРАЇНИ

 

Вікова група (кількість дітей)

Місяць

Освітній напрям «Особистість дитини»

Освітній напрям «Дитина у соціумі»

Освітній напрям «Дитина в природному довкіллі»

Освітній напрям «Дитина у світі мистецтва»

Освітній напрям

«Гра дитини»

Освітній напрям «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі»

 

Освітній напрям «Мовлення дитини»

Висновки

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

В

Д

С

Н

Дубок

19

січень

18

43

34

5

17

33

43

7

9

26

45

20

3

20

47

30

19

31

39

11

12

29

37

22

8

20

49

23

 

квітень

44

45

11

-

51

28

20

1

35

39

26

-

19

50

31

-

50

41

9

-

25

42

29

4

28

45

27

-

 

Веселка

17

 січень

21

35

26

18

15

31

33

21

9

40

29

22

6

32

38

24

18

41

26

15

2

33

35

30

4

18

35

43

 

квітень

12

41

30

17

16

39

33

12

16

44

33

7

8

36

51

5

20

50

26

4

6

40

46

8

4

21

51

25

 

Суничк

13

січень

-

13

60

27

-

5

59

36

-

2

65

33

-

4

52

44

-

7

67

26

-

15

66

19

1

5

74

20

 

 

16

41

36

7

9

30

50

12

3

13

56

28

6

14

51

29

9

35

45

11

11

33

43

13

4

18

62

16

 

Ромашка

13

січень

25

33

24

18

16

32

29

23

7

30

36

27

6

27

30

37

18

29

28

25

19

26

22

33

16

20

30

34

 

квітень

26

33

19

22

18

32

25

25

13

31

27

29

10

25

33

32

24

27

26

23

21

27

21

31

14

29

27

30

 

Ягідка

13

січень

2

67

30

1

2

51

46

1

-

53

47

-

2

55

43

-

16

50

33

1

2

61

36

1

-

47

52

1

 

квітень

18

82

-

-

14

86

-

-

1

81

9

-

25

75

-

-

23

77

-

-

26

74

-

-

16

82

2

-

 

 

січень

66

191

174

69

50

152

210

88

25

151

222

102

17

138

210

135

71

158

193

78

35

164

196

105

29

110

240

121

 

 

%

13

38

35

14

10

30

42

18

5

30

44

21

3

28

42

27

14

31

39

16

7

33

39

21

6

22

48

24

 

 

квітень

116

242

96

46

108

215

128

50

68

208

151

64

68

200

166

66

126

230

106

38

89

216

139

56

66

195

169

71

 

 

%

23

48

20

9

22

43

25

10

14

42

31

13

14

40

33

13

25

46

21

8

18

43

28

11

13

39

34

14

 

 

Середній рівень засвоєння по ЗДО:       Січень: В  - 8 ; Д - 30; С - 42;  Н – 20    

                                                                   Квітень: В - 18; Д  - 43; С - 27; Н - 11.                                        


      

 

  

 

  

 

 

          

 

 

Зведені данні по ЗДО

 

Січень 2023

 

Травень 2023

 

 

Висновок:

Аналіз результатів педагогічного обстеження показав, що під кінець навчального року у більшості вихованців показники компетенцій за всіма освітніми напрямками покращилися. Найнижчі показники належать освітнім лініям «Дитина в природному довкіллі», «Мовлення дитини»

Причини низького рівня:

  • Порушення принципу систематичності;
  • Недоліки при плануванні індивідуальної роботи.

 

Резервом в роботі педагогічного колективу є:

  • оптимізація роботи щодо впровадження інноваційних та інформаційно-комп’ютерних технологій для покращення показників рівня знань дітей;
  • впровадження дієвих форм взаємодії з батьками щодо наступності в організації пізнавально-розвивальної діяльності дошкільників;
  • оптимізація роботи з дітьми щодо розвитку мовлення;
  • організація розвивальної діяльності  в групах відповідно до вікових можливостей дітей на основі компетентністного підходу, тобто спрямованості освітнього процесу на досягнення соціального закріпленого результату та дотримання принципу дитиноцентризму;
  • формування у дітей готовності до взаємодії з навколишнім світом, розвиток специфічних видів діяльності дошкільників, які є фундаментальними для дошкільного дитинства та визначають і забезпечують адаптацію дитини до нового соціального статусу – школяра.

 

         Головною метою роботи колективу дошкільного закладу є виховання дитини, здатної продовжувати навчання упродовж всього життя, вміння орієнтуватися в соціумі, щоб досягати успіху.

 

Підготовка дітей до навчання в школі

Аналіз вивчення стану роботи зі старшими дошкільниками дає можливість робити висновки, що велику увагу вихователі приділяли  не лише формуванню спеціальних умінь, а й створювали для  дітей умови по формуванню здатності емоційно реагувати  на навколишній світ, міркувати, планувати власну діяльність, доводити розпочату справу до кінця, що в свою чергу  є найважливішими

чинниками у формуванні успішної навчальної діяльності.

Велика увага приділялася мовленнєвому розвитку дітей: під  час організованих занять  їх навчали  основам грамоти, готували руку  до письма через графічні завдання. Така планомірна і систематична робота зі старшими дошкільнятами  дає позитивну динаміку у  їх підготовці до майбутнього навчання в школі. 

Хочеться  відмітити вихователів  Шульган Т.С, Захарову О.М, Онищук С.Л, Фесюк І.В, Ільчук І.О, Баховську В.П., Борей Ю.О, Семенчук Н.Г. та інших за належну  роботу з підготовки дітей до школи.

Таким чином, у ЗДО створені умови для всебічного розвитку дошкільнят.

 

 

 

ІV. Співпраця з загальноосвітніми установами

Значна увага в роботі закладу приділялася  наступності дошкільної  та початкової освіти.

У 2022 – 2023 навчальному році було укладено спільну   угоду про  співпрацю з Костопільським ліцеєм № 4, в якій передбачено заходи, спрямовані на узгодженість питань щодо розвитку, навчання та виховання  дітей старшого дошкільного віку та учнів першого класу, організації спільно з ними заходів.

 Складено та погоджено план роботи по забезпеченню наступності між дошкільною та початковою ланками освіти, яким передбачено:

- спільні заняття;

- відслідковування подальших досягнень випускників ЗДО;

- взаємовідвідування уроків та занять;

- робота з батьківськими колективами;

- спільна робота психологів  навчальних закладів.

      Для учителів ліцею та батьків готували у дошкільному закладі відеозаняття з дітьми  старших груп.

Тісно співпрацюючи з ліцеєм № 4 (директор Кириша С.Г.) провели спільні заходи з учнями початкових класів «Виставка робіт до Великодня», «Виставка «Театр своїми руками».

Впродовж року вихователі старших груп водили дітей на екскурсії до школи: у класні приміщення, спортивну залу, по території школи та до шкільної бібліотеки в період канікул.

На батьківських онлайн-зборах вихователі старших груп  надали батькам рекомендації  з питання «Готуємося до ролі батьків школяра», а  вчителі початкових класів ліцею  № 4 ознайомили батьків з програмою першого класу та розповіли, які риси характеру слід розвивати у дітей для того, щоб їм було легше навчатись в умовах Нової української школи.

 

  1. Взаємодія з сім’ями вихованців

 

Взаємодія з сім’ями вихованців на протязі року є одним з пріоритетних напрямків діяльності закладу. Вона орієнтована на пошук таких форм і методів роботи, які дозволяють урахувати актуальні потреби батьків, сприяють формуванню активної  батьківської позиції. 

Дошкільний заклад підтримує  бажання  батьків поповнювати знання, необхідні для виховання та оздоровлення дітей.

Педагогічний колектив організовував для цього різні активні форми співпраці:

- анкетування,

- опитування за допомогою гугл-форм;

- батьківські онлайн-збори;

- індивідуальні  та групові консультації;

- участь у підготовці свят.

У кожній групі з початком навчального року було створено групи у вайбері, в яких вихователі  постійно розміщували інформаційний матеріал.

Для батьків у вайбер скидали фото і відео різних форм роботи з дітьми, батьки постійно мали змогу тримати на контролі харчування дітей, тому що  вихователі у вайбер-групи постійно скидали меню.

У цьому році батьки не мали змогу відвідувати свята у зв’язку з карантином через коронавірусну інфекцію, однак мали змогу отримувати фото  і відео зі свят.

Упродовж року педагоги дошкільного закладу залучали батьків до участі у підготовці свят, в конкурсах та виставках. Все це сприяло створенню довірливих взаємовідносин між родинами вихованців та педагогами.

Використання таких форм роботи  забезпечує  співробітництво, співтворчість педагогів, дітей та батьків. Слід відмітити також, що батьки  надавали посильну допомогу у зміцненні матеріально-технічної бази закладу.

 

VІ. Організація роботи методичного кабінету

 

 Упродовж навчального року в закладі успішно проводилася методична робота. Її зміст побудований на основі державних документів про освіту, науково-педагогічних досліджень, навчальних планів, програм, новинок психолого-педагогічної літератури, інструктивно-методичних матеріалів з проблеми організації методичної роботи. 

 Обговорено та проаналізовано контрольні та показові заняття. 

 Проведено 4 педагогічні ради, хоча було змінено їх строки у зв’язку з тимчасовим призупиненням освітнього процесу через військовий стан в країні. На даних засіданнях обговорювалися навчальні плани, заслуховувалися аналізи тематичних та комплексних перевірок, проводилося анкетування вихователів з різних методик та інші форми роботи з кадрами. 

 Упродовж року  здійснювався контроль за освітнім процесом шляхом безпосереднього спостереження і аналізу роботи вихователів.

Зусилля педагогічного колективу були спрямовані на реалізацію завдань, які передбачають формування у дитини життєвої компетенції і соціалізацію в колективі в умовах воєнного стану. Ці домінуючі завдання обговорені на педагогічних радах, виробничих нарадах, під час індивідуальних і групових консультацій.

 Слід відмітити, що педагоги закладу активно займалися  впровадженням інноваційних технологій в освітній процес, зокрема, успішною була робота з використання комп’ютерних технологій, формування соціально-громадянської компетентності у дітей.

Під час організації роботи з педагогічними кадрами використовувалися традиційні та нетрадиційні форми роботи, зокрема тренінги, мультимедійні презентації, творча група, семінар-практикум вихователів, анкетування, конкурси та інше.  

 Під час інтерактивної взаємодії відбувалося не тільки накопичення знань, але й  формувався механізм самореалізації кожного вихователя. Крім того,  використання інтерактивних методів  насичувало зміст  методичної роботи, що  в свою чергу, впливало і  на якість безпосередньої роботи з дітьми.

Значну увагу  було приділено організації моніторингових досліджень. Так, упродовж 2022-2023 навчального року було завершено  комплексне вивчення діяльності закладу за чотирма напрямками та сформульовано висновки.

За результатами моніторингових досліджень зроблено висновок про те, що заклад дошкільної освіти № 3 «Сонечко» Костопільської міської ради  за більшістю показників перебуває на рівні «Вимагає покращення».

 

Соціальна активність дошкільного закладу

 

Працівники дошкільного закладу займають активну соціальну життєву позицію та привчають дітей з дошкільного віку розуміти соціальну значимість участі у заходах різного рівня. 

       Через воєнний стан в країні ми внесли  корективи в роботу нашого освітнього закладу. Проте, перебуваючи у режимі простою, колектив закладу брав участь в  різноманітних акціях:

  • у загальноміському благодійному ярмарку на підтримку наших захисників, що проходив у парку біля собору Петра і Павла. Кошти, які вдалося зібрати у сумі 2000гривень, передані на потреби наших захисників.
  • у  благодійному марафоні  «Шкарпетки для перемоги», організованому Рівненським  обласним  центром  національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства учнівської молоді,який проводився з  жовтня по  грудень 2022 року і був покликаний зібрати 1000 пар в’язаних шкарпеток для потреб військовослужбовців 104 та 14 бригад ЗСУ та інших підрозділів Сил оборони України. Колектив працівників зібрав і передав 35 пар плетених шкарпеток.

       Працівники нашого дошкільного закладу також беруть участь:

  • у приготуванні страв для територіальної оборони: ми готуємо гарячі страви для наших військових – борщі, супи, каші, пироги тощо;
  • у пошитті сумочок-аптечок на потреби ЗСУ. За цей час вже передано більше 400 таких аптечок для захисників.

Упродовж 2022-2023 навчального року педагоги й вихованці дошкільного закладу брали активну участь у таких заходах:

  • у ІІ Міжнародному занятті доброти провели від благодійного фонду «Щаслива лапа» 6 березня (провели заняття у 9 групах) та отримали сертифікат учасника
  • У Всеукраїнському проєкті «Небезпечні пригоди» від «Майстерні казок Олександра Зімби» (Сосновчик Єва, Матвійчук Богдан, Трофимчук Владислав, Васінчук Аміна та інші);
  • У фізкультурно-оздоровчому заході MOVE Week 2023$
  • У проєкті «Забезпечення безперервності навчання та розвитку дітей дошкільного віку в умовах кризи в Україні», що реалізується Всеукраїнською громадською організацією «Асоціація працівників дошкільної освіти» у рамках СПІЛЬНО – програми дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

 

VІІ. Організація медичної роботи

 

На достатньому рівні ведеться медичне обслуговування, яке здійснюють сестри медичні Захарко С.В., Захарчук К.І ., Середа Р.В. Головним завданням є дотримання санітарно-гігієнічного режиму в приміщенні і на території, проведення оздоровчо - профілактичної роботи кожного дня та організації харчування.

Планомірно проводяться антропометричні виміри дітей : групи раннього віку - 1 раз у місяць, садові групи - 1 раз у квартал всі виміри записані у антропометричному журналі та оформлені листки здоров’я усіх груп ЗДО. Проводиться огляд дітей на педикульоз один раз на 10 днів.

Систематично проводиться моніторинг захворюваності дітей  в ЗДО.

          На диспансерному обліку знаходяться 38 дитини з них:

  • Серцево-судинні - 11 дитина;
  • Неврологічні - 3 дітей;
  • ЛОР-захворювання -2 дитини;
  • Очні хвороби – 1дитина; Частохворіючі - 2 дітей;
  • Урологічні - 1 дитина;
  • 4 дітей мають лактозну непереносимість,тому потребують корекції харчування.

Згідно наказу МОЗ України від 30.01.01р. «Про порядок профілактичних щеплень в Україні» відповідно до віку дітей в дошкільному закладі проводяться профілактичні щеплення, після письмової інформованої  згоди батьків та огляду дитячого педіатру. Контроль за своєчасним проведенням  щеплень ведеться  сестрою медичною Захарчук К.І.

Хочеться звернути увагу на те, що вихователі працюють у тісному контакті із  сестрою медичною по оздоровчо-профілактичній роботі, проведено ряд переглядів різних форм роботи з фізичного виховання, а саме: ранкова гімнастика, гімнастика пробудження, коригуюча гімнастика, організація фізичних занять на  свіжому повітрі.

Систематично, в плановому порядку та за епідеміологічними показниками санітарний стан ЗДО контролюється Держпродспоживслужбою.

 Під контролем адміністрації залишається і медичне обслуговування педагогічних працівників і обслуговуючого персоналу. Двічі на рік працівники проходять поглиблений медичний огляд, проводиться обстеження в баклабораторії.

Також у ЗДО проводиться санітарно-просвітницька робота, зокрема проведені бесіди з вихователями з тем: «Давайте мити руки правильно – пропаганда здорового способу життя»; «Короста – лікування  та профілактика»;

  «ГРВІ і його профілактика» , «Раціональне харчування дітей», «Адаптація дитини до ДНЗ», «Особиста гігієна дітей дошкільного віку та прищеплення культурно-гігієнічних навичок», «Педикульоз та його профілактика», «Профілактика гострих кишкових інфекцій», «Профілактика дитячого травматизму».

  З помічниками вихователів  ЗДО  проведено  бесіди з тем: «Санітарно-гігієнічні вимоги до іграшок та їх використання під час адаптивного карантину», «Заміна постільної білизни»,  «Профілактика гострих кишкових інфекцій і харчових отруєнь», «Дотримання санітарно-гігієнічного режиму в ЗДО».

З батьками проведено просвітницьку роботу з тем: «Як захистити дітей від коронавірусу», «Належний режим та харчування дитини в домашніх умовах», «Профілактика травматизму у дітей », «Правила миття дитячих іграшок».

Також виготовлені санбюлетні на теми: «Перша долікарська допомога  дітям-алергікам при укусах комах», «Перша допомога при сонячному опіку та тепловому ударі», «Профілактика гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь»,  «Обережно грип», «Педикульоз та його профілактика»; пам’ятка «Календар профілактичних щеплень в Україні для дітей».

 

VІІІ. Організація харчування у  ЗДО

 

Найважливішою умовою правильної організації харчування дітей є суворе дотримання санітарно-гігієнічних вимог до харчоблоку та процесу приготування і зберігання їжі. З метою профілактики кишкових захворювань працівники суворо дотримуються встановлених вимог до технологічної обробки продуктів, правил особистої гігієни.

Робота з організації харчування дітей  здійснюється згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм та порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку», № 305, 24.03.2021, Наказу  «Про затвердження змін до Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах».

Відповідальною особою за організацію харчування дітей в ЗДО є сестра медична з дієтхарчування Середа Р.В.

Усі продукти харчування, що надходять до ЗДО  відповідають вимогам державних стандартів, супроводжуються накладними, сертифікатами якості, висновками санітарно-епідеміологічної експертизи.

Одним із важливих моментів контролю за якістю харчування дітей в ЗДО є виконання затвердженого набору продуктів, що реєструється сестрою медичною в «Журналі обліку виконання натуральних норм харчування». На основі даних цього журналу кожні 4 тижні проводиться аналіз, а в разі потреби - корекція харчування.

Якість ведення документації на харчоблоці та в коморі обумовлена відсутністю зауважень контролюючих органів.

Сестра медична веде документацію щодо харчування дітей, разом з завідувачем та кухарем складає перспективне  4-тижневе меню, меню-розкладку, здійснює контроль за харчуванням дітей, проводить санітарно-просвітницьку роботу серед батьків, контролює дотримання технології приготування їжі, вихід і якість готових страв, санітарний стан харчоблоку, дотримання правил особистої гігієни персоналом, відмічає в журналі здоров’я працівників харчоблоку  та своєчасність проходження медоглядів працівниками закладу.

Харчування для дітей груп з 10,5 годинним режимом роботи становить  - 32.00/17.38 - сплачують батьки; з 12 годинним режимом роботи  – 35.00/18.00- сплачують батьки.

Питанню якісного харчування постійно приділяється особлива увага. Постійний контроль за правильною організацією харчування здійснюється завідувачем ДНЗ, а також комісією з перевірки якості харчування дітей в ДНЗ:

голова Холодюк Г.К., члени: Баховська В.П, Онищук С.Л., Захарко С.В. Періодичність контролю – 1 раз на тиждень. Зауваження та відмітки про їх усунення фіксуються в картах контролю за організацією харчування, В ДНЗ організований контроль за якістю продуктів харчування, що надходять. Прийом продуктів від постачальників, аналіз їх стану проводиться обов'язково в  присутності сестри медичної з дієтхарчування.

Харчування в ЗДО наближене до раціонального і  здійснюється відповідно до примірного двотижневого меню, яке складено на зимовий, весняний, літній та осінній періоди року, проводиться аналіз вартості харчування однієї дитини в день та виконання норм харчування.

 

 

Виконання норм харчування за основними продуктами:

 

Назва продуктів

%

Цукор

100

Картопля

92

Олія

100

Масло вершкове

100

Свіжі фрукти

83

М’ясо

100

Яйце

100

Риба

90

Овочі

40

Молоко

100

Сир кисломолочний

80

Сир твердий

50

Соки

83

Хліб

100

Сметана

67

Макарони

100

Виконання норм (середнє)

87

 

 

Недовиконання норм харчування пояснюється постійним подорожчанням цін на продукти харчування .

 У закладі харчуються діти пільгових категорій:

- безкоштовно:

  • діти з малозабезпечених сімей - 5 дітей;
  • діти-інваліди – 2 дітей;
  • діти, батьки яких на даний час перебувають в зоні АТО- 20 дитини;
  • діти військовослужбовців, батьки яких призвані на військову службу під час воєнного стану – 21 дитина;
  • ВПО – 6 дітей.

-50% від загальної суми:

  • багатодітні родини - 20 дітей.

Робота з організації харчування дошкільників в ЗДО ведеться на достатньому рівні.

 

ІХ. Організація роботи щодо охоплення навчанням дітей 5 -річного віку та обліку дітей у мікрорайоні

Відповідно до Законів України «Про дошкільну освіту» (ст.19), «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст.32), на підставі листа Міністерства освіти і науки України від 07.05.2007 року №1/9-263 «Про організацію обліку дітей дошкільного віку», за дошкільним закладом закріплено територію для ведення   обліку дітей, які не охоплені, з певних причин,  дошкільною освітою.

На виконання листа Міністерства освіти і науки України від 17.12.2008 р. №1/9 –811 «Про здійснення соціально – педагогічного патронату», інструктивно – методичних листів від 27.08.2000 р. № 1/9- 352, від 04.10.2007 р., № 1/9 – 583 «Про систему роботи з дітьми, які не відвідують дошкільні навчальні заклади» адміністрацією ЗДО розроблені заходи,  які включають:

  • соціально−педагогічний патронат сімей, які мають дітей 5−6 річного віку, які не відвідують дошкільний заклад;
  • роз’яснення нормативних документів та ознайомлення з роботою закладу щодо охоплення дітей дошкільною освітою,
  • робота консультпункту з надання консультацій зазапитом.

Відповідно до наказу по ЗДО «Про організацію соціально-педагогічного патронату сімей, діти яких з певних причин не відвідують ДНЗ» № 35 від 09.09. 2020 р. призначено відповідальну особу за проведення обліку дітей віком від 0 до 6 років вихователя-методиста Пилипенко Л.В.

В закладі створено робочу групу з обліку дітей дошкільного віку, що мешкають на території, закріпленої за дошкільним закладом. Членами робочої групи складено списки дітей дошкільного віку на підставі обходу по закріпленим вулицям.    Педагогами  проведено обстеження мікрорайону на наявність дітей, неохоплених дошкільною освітою.

З квітня 2023 року в рамках проєкту «Забезпечення безперервності навчання та розвитку дітей дошкільного віку в умовах кризи в Україні», що реалізується Всеукраїнською громадською організацією «Асоціація працівників дошкільної освіти» у рамках СПІЛЬНО – програми дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) у закладі функціонує 2 групи з короткотривалим перебуванням дітей на безоплатній основі.

Використовуючи свій досвід, інноваційні методики та технології , педагоги  готують майбутніх першокласників до шкільного життя.

Поряд з тим, у роботі колективу закладу просліджується  ряд проблем, яким    необхідно приділити увагу в наступному навчальному році:

Педагогічному колективу слід спрямувати свої зусилля на  покращення умов розвивального  простору для дітей.

Так, потребує  освітлення територія закладу, огорожа потребує часткового ремонту. На групових майданчиках відсутні тіньові навіси. Потребує належного оснащення фізкультурний майданчик. Потребує ремонту дах над музичною залою №2, кухнею, біля кабінету завідувачки. З метою формування безпечного середовища потрібно клопотати перед органами місцевої влади  про проведення  пожежної сигналізації у ЗДО.

Капітального ремонту потребує підлога в групі «Капітошка». Потребують більшого простору та належного оснащення логопедичний кабінет та кабінет практичного психолога.

Слід звернути увагу на змістовне наповнення та естетичне оформлення коридорів, залів,   покращення розвивального простору на ігрових майданчиках та території дошкільного закладу.

Харчоблок потребує капітальний ремонт вентиляційної системи.        Пральня потребує пральні машини на 10-12 кг білизни,  швейну машинку для кастелянки, машинку для сушки білизни; капітального ремонту робочі туалети біля пральні, біля кухні, музичної зали №2 тощо.

Робота закладу щодо накопичення, вивчення, узагальнення та систематизації педагогічного досвіду все ще має поверхневий характер. Необхідно приділити увагу  належному доопрацюванню вихователями досвіду роботи, який матиме результативність та можливість використання в практиці роботи дошкільного закладу. Також,  більше уваги слід приділяти роботі по вивченню кращих здобутків науки і практики.

Особливу увагу Веремчук Г.В, практичному психологу закладу слід приділити роботі з сім’ями,  діти яких потребують підвищеної уваги з боку педагогів.

Актуальною залишається проблема впровадження у роботу дошкільного закладу новітніх, інформаційно-комп’ютерних технологій навчання та виховання. І, хоча, теоретично педагоги мають певні знання про інформаційно-комп’ютерні технології, проте на практиці володіють далеко не всі.

Заклад недостатньо забезпечений комп’ютерами, немає мультимедійного обладнання, інтерактивної дошки для роботи з педагогами та батьками.

Виходячи з аналізу освітньої і методичної роботи за 2022-2023 навчальний рік, враховуючи досягнення і перспективи розвитку, діагностичне анкетування педагогів та з метою усунення недоліків і забезпечення більш високої якості дошкільної освіти, ефективного педагогічного впливу на розвиток особистості дитини, педагогічний колектив  разом з батьками та громадськістю дошкільного закладу організує роботу  у відповідності до домінуючих напрямків роботи з педагогами за   єдиною науково-методичною проблемою «Створення сучасного безпечного освітнього простору у закладі для забезпечення потреби дітей у якісній освіті та потреби педагогів у розвитку власної професійної компетентності».

    Організація освітньої діяльності в дошкільному навчальному закладі у 2023/2024 навчальному році здійснюватиметься відповідно до нормативних документів:

  • Конституція України;
  • Закон України «Про освіту» , Закон України «Про дошкільну освіту» (Редакція від: 31.03.2023), Закон «Про мови в Україні», Закон України «Про охорону дитинства» №2402-14 від 26.04.2001
  • Положення про заклад дошкільної освіти (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2003 № 305),
  • Конвенція ООН про права дитини
  • Положення про атестацію педагогічних працівників, затверджене наказом МОНУ від 09.09.2022 року № 805
  • Інструкція з діловодства у дошкільних навчальних закладах (затверджена наказом МОНУ від 01.10.2012 № 1059)
  • «Примірний перелік ігрового та навчально-дидактичного обладнання для закладів дошкільної освіти». Наказ МОНУ від 19.12.2017 № 1633
  • Санітарний регламент для дошкільних навчальних закладів (затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 24.03.2016 № 234),
  • Гранично допустиме навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форм власності (затверджено наказом МОН України від 20.04.2015 № 446)
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 10.04.2019 № 530 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах дошкільної освіти»
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 № 305 «Про затвердження норм то Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку»
  • Базовий компонент дошкільної освіти (Державний стандарт дошкільної освіти) (нова редакція), затверджений наказом Мінестерства освіти і науки України від 12.01.2021 № 33 «Про затвердження Базового компонента дошкільної освіти (Державного стандарту дошкільної освіти) (нова редакція)»
  • Лист МОН України від 02.09.2016 №1/9-454 «Організація фізкультурно-оздоровчої роботи з музичного виховання дітей у дошкільних навчальних закладах»
  • Лист МОН України від 11.10.2017 №1/9-546 «Методичні рекомендації щодо організації взаємодії закладів дошкільної освіти з батьками вихованців»
  • Лист МОН України від 16.03.2021 № 1/9-148 «Щодо методичних рекомендацій до оновленого Базового компонента дошкільної освіти»
  • Лист МОН України від 06.2022 № 1/6015-22 «Про методичні рекомендації впровадження професійного стандарту керівника (директора) закладу дошкільної освіти»
  • Лист МОН України від 15.06.2022 № 1/6435-22 «Щодо забезпечення освіти осіб з особливими освітніми потребами» 
  • Лист МОН України від 21.08.2023 № 1/12490-23 «Про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2023-2024 навчальному році»
  • Лист МОН України від 17.03.2022 № 1/3475-22 «Про зарахування до закладів дошкільної освіти дітей із числа внутрішньо переміщених осіб»

·        Лист МОН України від 02.04.2022 № 1/3845-22 «Про рекомендації для працівників закладів дошкільної освіти на період дії воєнного стану в Україні»

·        Лист МОН України від 22.06.2022 № 1/6887-22 «Щодо збереження мережі закладів дошкільної освіти та захисту прав їх працівників»

  • Лист МОН України від 05.23 року № 4/1798-23 «Про організацію діяльності закладів дошкільної освіти в літній період в умовах воєнного стану»

 

Зміст дошкільної освіти в межах Базового компоненту в ЗДО № 3 «Сонечко» на 2023-2024 навчальний рік буде визначатись:

Освітніми програмами та навчально-методичною літературою, що затверджені або рекомендовані Міністерством освіти і науки України чи схвалені для використання в закладах дошкільної освіти комісією з дошкільної педагогіки та психології Науково-методичної ради з питань освіти МОН України, а саме:

Комплексними освітніми програми:

  • Програма розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля», (автори Білан О.І., Возна Л.М., Максименко О. та ін.).
  • Освітня програма для дітей від 2 до 7 років «Дитина»

Парціальними освітніми програмами:

  • Навчальна програма образотворчого напряму «Чарівні пальчики», Автор О.А. Германюк.

Пріоритетні завдання на новий навчальний рік  щодо модернізації змісту дошкільної освіти в умовах роботи за Базовим компонентом дошкільної освіти визначає:

Завдання ЗДО на 2023 -2024 навчальний рік

 

  1. Формування рухової та здоров'язбережувальної компетентності, фізичний розвиток дітей дошкільного віку засобами створення предметно-розвивального середовища та впровадження оздоровчих технологій.
  2. Створення умов для формування ігрової компетентності вихованців шляхом збагачення ігрового середовища, впровадження сучасних ігрових методик.
  3. Впроваджувати інтерактивні форми, інноваційні методики та  інформаційно-комп’ютерні технології з метою підвищення компетенції педагогів.

 

Завдання на оздоровчий період

  1. Забезпечення оптимального рухового режиму, загартування та зміцнення здоров′я дітей  влітку, використовуючи сучасні методи оздоровчо – розвивального напрямку та різноманітну дитячу діяльність.
  2. Охопити системним оздоровленням і загартуванням дітей дошкільного віку шляхом введення гнучкого рухового режиму та використання цілющого впливу природних засобів і рослинної їжі (соки, вітамінні чаї, овочеві салати).

 

  ІІ. Діяльність структур колегіального управління

Педагогічні ради

з/п

Зміст  роботи

Термін

виконання

Відповідальні

Примітки про виконання

1.

 

Основні пріоритетні напрями освітньої роботи у 2023-2024 навчальному році               

 31.08. 2023

 

 

 

1.1.

Проаналізувати готовність ЗДО до нового навчального року

 

Ірина Овдійчук, завідувачка

 

1.2.

 

Підбиття підсумків оздоровчої роботи влітку

 

Захарова О.М,

Клюка В.Л.,

Захарчук К.І.

 

1.3.

 

 

Про організацію освітньої діяльності закладу

2023/2024 навчальному році (Обговорення листа МОН)

 

 

 

Л. Харитонюк,

в/методист

 

 

1.4.

 

 

 

Обговорення і затвердження плану роботи ЗДО на  2023 – 2024 навчальний рік. Затвердження освітньої програми закладу, забезпечення оцінки її результативності у кожній віковій групі.

 

 

 

 

О. Тимошина,

в/методист

 

 

1.5.

 

Презентація дидактичного матеріалу і навчально-

методичних посібників до нового навчального року  (Виставка-презентація)

 

І. Ільчук та інші вихователі

 

1.6.

Різне: Затвердження форми календарного планування, розпорядок дня, графіків роботи, педагогічного навантаження педагогічних працівників,  розкладу занять, графіків підвищення кваліфікації й проходження атестації.

 

 

 

 

 

Ірина Овдійчук, завідувачка

 

 

2.

 

Удосконалення системи фізкультурно-оздоровчої роботи  ЗДО

30.11. 2023

 

 

2.1.

 

Результати виконання рішень попереднього засідання педради

 

 

Ірина Овдійчук, завідувачка

 

2.2.

 

 

Стан освітнього процесу з організації фізкультурно-оздоровчої роботи  з дітьми

 

О. Тимошина,

Л. Харитонюк, в/методисти

 

2.3.

 

1.     Використання ігрових ситуацій у вихованні культурно – гігієнічних навичок  (обмін досвідом)

 

Вихователі

Савченко Т.Г.

 

2.4.

 

Аналіз результативності профілактики захворювань і дотримання санітарно-гігієнічного режиму в групах

 

Захарко С.В, медична сестра старша

 

2.5.

 

Удосконалення рухових здібностей і фізичних якостей шляхом використання інноваційних оздоровчих технологій (з досвіду роботи)

 

Т.Білоголовська, інстуктор з фізкультури

 

2.6.

Круглий стіл для педагогів «Булінг в ЗДО – міф чи реальність?  Маркери булінгу»

 

О.Тимошина,

Л. Харитонюк, в/методисти

 

2.7.

Різне: Затвердження щорічного плану підвищення кваліфікації педагогічних працівників

 

Ірина Овдійчук, завідувачка

 

3.

 

Ігрова компетентність як домінанта дошкільного віку

29. 02. 2024

 

 

 

3.1.

 

Результати виконання рішень попереднього засідання педради

 

 

Ірина Овдійчук, завідувачка

 

3.2.

 

 

 Стан освітнього процесу середніх груп «Калинка», «Бджілка»

 

О. Тимошина,

Л. Харитонюк, в/методисти

 

3.3.

Стан роботи з розвитку ігрової діяльності дошкільників.

 

 

 

О. Тимошина,

Л. Харитонюк, в/методисти

 

3.4.

 

Мобільне обладнання ігрових зон як майданчик для розвитку творчої уяви дошкільників (з досвіду роботи)

 

 

Фесюк І.В, Андрощук В.П,  Пилипенко Л.В,  вихователі

 

3.5.

Чинники, що заважають  розвитку самостійних ігор дитини

 

 

Веремчук Г.В, практичний психолог

 

3.6.

Підсумки конкурсу-огляду осередку для ігор з піском і водою

 

О. Тимошина,

Л. Харитонюк, в/методисти

 

3.7.

Різне: Звіти педагогічних працівників, які проходять атестацію

 

Педагоги, що атестуються

 

4.

 

Про результативність освітньої діяльності колективу  в 2023-2024 н. р.

30.05.2024

 

 

 

 

4.1.

 

Результати виконання рішень попереднього засідання педради

 

 

Ірина Овдійчук, завідувачка

 

4.2.

 

Результати моніторингу освітнього середовища ЗДО

 

О. Тимошина,

Л. Харитонюк, в/методисти

 

4.3.

Результативність методичної роботи в ЗДО (за результатами анкетування). Звіти керівників методичних структур.

 

О. Тимошина,

в/методист, керівники методичних структур 

 

4.4.

 

Результативність впровадження інноваційних освітніх технологій упродовж навчального року (творчі звіти педагогів)

 

Педагоги, що атестуються

 

 

4.5.

 

 

Анкетування щодо пропозицій до річного плану на наступний навчальний рік

 

О. Тимошина,

Л. Харитонюк, в/методисти

 

4.6.

 

Готуємося до роботи в літній оздоровчий період (план роботи)

 

Л. Харитонюк, в/методист

 

4.7.

 

 

Різне. Підсумки конкурсу-огляду готовності груп до літнього оздоровчого періоду

 

Ірина Овдійчук, завідувачка

 

 

 

 

 

 

 

 

Виробничі наради

п/п

Зміст  роботи

Термін

виконання

Відповідальний

Примітки про виконання

1.

Вересень

27.09.2023

 

 

1.1.

 

Правила внутрішнього  трудового розпорядку, затвердження графіків роботи усіх служб

 

І. Овдійчук, завідувачка

 

1.2.

Забезпечення фізкультурно-спортивним й нетрадиційним обладнанням та інвентарем для розвитку рухових якостей здобувачів дошкільної освіти у ЗДО

 

Т. Білоголовська, інструктор з фізкультури

 

1.3.

Про стан дотримання безпеки життєдіяльності та санітарно- гігієнічних вимог до утримання групових ділянок на території д/з (за наслідками оперативного контролю).

 

 

 

 

 К. Захарчук,

С. Захарко

сестри медичні старші

 

1.4.

Звіт про підготовку закладу до

осінньо-зимового періоду

 

 

О. Стрельчук, заст. зав. з госп. д-сті

 

2.

Листопад

29.11.2023

 

 

2.1.

 

Дотримання вимог харчування за системою НАССР

 

 

Р. Середа,

дієтсестра

 

2.2.

 

 

Організація роботи в ЗДО з охорони праці, пожежної безпеки, охорони життя і здоров’я дітей.

 

К. Захарчук,

сестра медична,

О. Стрельчук, заст. зав. з госп. д-сті,

 

2.3.

Обговорення результатів медико-педагогічного контролю занять з фізкультури

 

С. Захарко, сестра медична

 

2.4.

 

Про атестацію педагогічних працівників у 2023-2024 навчальному році

 

О. Тимошина, в/методист

 

2.5.

Обговорення графіку відпусток працівників ЗДО.

 

І. Овдійчук, завідувачка

 

3.

Січень

31.01.2024

 

 

3.1.

 

Аналіз  створення предметно-ігрового середовища

 

 

І. Овдійчук, завідувачка

 

3.2.

Підсумки роботи бракеражної комісії

 

Музичук В. П.

 

3.3.

Формування культурно-гігієнічних навичок у дітей (за наслідками оперативного контролю).

 

С. Захарко, сестра медична

 

3.5.

Виконання заходів з економії енергоносіїв у закладі.

 

О. Стрельчук, заст. зав. з госп. д-сті

 

4.

Квітень

17.04.2024

 

 

4.1.

 

Про дотримання вимог «Інструкції з організації охорони життя і здоров’я дітей у дошкільних навчальних закладах»: якісне виконання режиму роботи.

 

І. Овдійчук, завідувачка

 

 

 

4.2.

 

 Виконання завдань Стратегії розвитку (звіт)

 

О. Тимошина, в/методист

 

4.3.

 

Про дотримання пожежної безпеки у службових приміщеннях ЗДО

 

Стрельчук О.С

 

4.4.

 

Звіт про виконання комплексного плану роботи з охорони праці

 

 К. Захарчук,

сестра медична

 

4.5.

Підготовка до літнього оздоровлення :

загартовуючі  міроприємства в літній оздоровчий період

 

С. Захарко, сестра медична старша

 

 

ІІІ. Діяльність методичного кабінету

з/п

Зміст  роботи

Термін

виконання

Відповідальний

1.

 

Поповнювати методичний кабінет науково-методичною літературою.

Упродовж

року

Тимошина О.М

Харитонюк Л.І, в/методисти

2.

 

 Зібрати кращі зразки планів, розробки занять, режимних моментів.

Упродовж

року

Тимошина О.М

Харитонюк Л.І, в/методисти

3.

 

 

 

Здійснити підписку на педагогічні видання «Практика управління дошкільним закладом», «Вихователь-методист дошкільного закладу»,  «Дошкільне виховання» тощо.

Жовтень

 

 

 

Овдійчук І.А, завідувачка

 

 

4.

 

Проводити огляд періодичних видань

 

Упродовж

року

Тимошина О.М

Харитонюк Л.І, в/методисти

5.

 

 

 

 

Розробити рекомендації для педагогів:

·        Як здійснювати освітню діяльність  у  режимі воєнного стану В/м № 5-6 2022, с32

·        Організація батьківських зборів: що запланувати й коли реалізувати -  В/м № 9 2022

·        Самоосвіта педагога: що й коли робити?- В/м № 10, 2022

 

Вересень

 

Грудень

 

Травень

Тимошина О.М

Харитонюк Л.І, в/методисти

 

6.

 

 

 

   Створити :

-          каталоги;

-          картотеки (упорядковані за розділами, темами, актуальними проблемами і питаннями).

Складати анотації.

Упродовж

року

 

 

Тимошина О.М

Харитонюк Л.І, в/методисти,

педагоги

7.

 

Оформити виставку матеріалів „Видавницька діяльність” .

Травень

 

Тимошина О.М

 

8.

Прийняти участь у Педагогічній палітрі.

Лютий

Вихователі

9.

 

Придбати в методичний кабінет глобус

 

Упродовж

року

Овдійчук І.А, завідувачка

10.

 

Поповнити картотеку сучасних інноваційних технологій.

Упродовж

року

Тимошина О.М

Харитонюк Л.І, в/методисти

11.

 

 

 

Консультації для вихователів щодо планування освітнього процесу, гуртків, оформлення групових кімнат, куточків для батьків, інтер’єру дошкільного закладу

Упродовж

року

 

 

Овдійчук І.А, завідувачка

Тимошина О.М

Харитонюк Л.І, в/методисти

12.

 

Провести анкетування серед педагогів

 

Травень

 

Тимошина О.М

Харитонюк Л.І, в/методисти

13.

 

Поновити діагностичну карту педагогічної майстерності

Травень

 

Тимошина О.М

Харитонюк Л.І, в/методисти

14.

Створити електронну картотеку публікацій періодичних видань

Упродовж

року

Тимошина О.М

Харитонюк Л.І, в/методисти

Підвищення фахової майстерності педагогів

з/п

Зміст  роботи

Термін

виконання

 Відповідальний

Примітки про виконання

1.

 

 

Створити умови для організації діяльності колективу з метою модернізації  відповідно Базового компонента дошкільної освіти в Україні

Упродовж року

 

Педпрацівники

 

 

 

2.

Опрацювати документи, матеріали законодавства України про освіту, новинки науково-методичної літератури, поради, пам’ятки під час воєнного стану.

Щомісяця

 

Ірина Овдійчук,  завідувачка;

О. Тимошина,

Л. Харитонюк,  в/методисти

 

3.

 

 

З метою підвищення теоретичного рівня

фахової підготовки кадрів направити  на курси підвищення кваліфікації РОІППО:

·      завідувачку Овдійчук І.А;

·      вихователів-методистів Тимошину О.М, Харитонюк Л.І.;

·      музичного керівника Клюки В.Л;

·      асистента вихователя Денисову Т.О;

·      вихователів: Пилипенко Л.В, Онищук С.Л, Баховську В.П, Басюк М.П, Корзун Г.М, Захарову О.М, Фесюк І.В, Чорну Н.В, Ярошик Л.М.

Упродовж року

 

 

Ірина Овдійчук,  завідувачка

 

 

4.

 

 

Провести атестацію педпрацівників:

·      Практичного психолога Веремчук Г.В;

·      Інструктора з фізкультури Білоголовської Т.М;

·      вихователів: Янчук О.В, Ільчук І.О, Андрощук В.П, Фесюк І.В.

Упродовж року

 

Ірина Овдійчук,  завідувачка

 

 

5.

 

Надавати дієву допомогу вихователям в організації самоосвіти. Проводити бесіди за її наслідками.

Упродовж року

 

Ірина Овдійчук,  завідувачка О.Тимошина,

Л. Харитонюк,  в/методисти

 

6.

 

Доводити до педагогічного колективу накази ЗДО, управління освіти та облдержадміністрації.

Упродовж року

Ірина Овдійчук,  завідувачка  О.Тимошина,

Л. Харитонюк,  в/методисти

 

7.

 

Вивчати рівень педагогічної майстерності вихователів в докурсовий і післякурсовий період

Постійно

Ірина Овдійчук,  завідувачка  О.Тимошина,

Л. Харитонюк,  в/методисти

 

8.

 

 

 

Визначити зміст самоосвіти кожному педагогу самостійно, відповідно до його професійних потреб, інтересів, планів. Забезпечити організаційний і методичний супровід самоосвіти педагогів

           

Постійно

Ірина Овдійчук,  завідувачка  О.Тимошина,

Л. Харитонюк,  в/методисти

 

9.

Провести передплату на педагогічну періодику на 2024 рік

До 30.10. 2023

 

Ірина Овдійчук,  завідувачка

 

10.

 

Проводити огляди новинок методичної літератури та педагогічної преси

Упродовж року

Ірина Овдійчук,  завідувачка  О.Тимошина,

Л. Харитонюк,  в/методисти

 

11.

Організувати з метою підвищення фахової кваліфікації та обміну досвідом, взаємовідвідування різних форм роботи з дошкільнятами.

Упродовж року

 

 

Ірина Овдійчук,  завідувачка  О.Тимошина,

Л. Харитонюк,  в/методисти

 

12.

Організовувати виставки матеріалів педагогічного досвіду та проблемних питань.

Упродовж року

О.Тимошина,

Л. Харитонюк,  в/методисти

 

13.

Скласти план проходження курсів підвищення кваліфікації. Практикувати звіти за результатами їх  проходження.

До 20.12.2022

 

 

О. Тимошина, в/методист.

 

 

14.

  Удосконалювати навички роботи з ІКТ та активно впроваджувати  їх в освітній процес                

Упродовж року

О.Тимошина,

Л. Харитонюк,  в/методисти

 

15.

Зобов`язати педагогів відвідувати методичні об`єднання, заходи Тижня педагогічної творчості педагогів, районні педагогічні виставки та методичні форми роботи в дошкільному закладі

Упродовж року

Ірина Овдійчук,  завідувачка

О.Тимошина,

Л. Харитонюк,  в/методисти

 

 

 

Консультації для педагогів

 

з/п

Зміст  роботи

Термін

виконання

Відповідальний

Примітки про виконання

1.

Академічна доброчесність у дошкільному закладі – В/м №6, 2021

Вересень

13.09. 2022

Тимошина О.М.

 

2.

 

Правила безпеки під час навчання дітей основних рухів - В/м №3-4, 2022

Жовтень

11.10. 2022

Білоголовська Т.М.

 

3.

М’язова релаксація як засіб зниження тривожності дітей - В/м №8, 2022

Листопад

08.11. 2022

Холод О.В.

 

4.

 

Як навчити дітей безпечної поведінки без обмежень та залякувань - В/м №10, 2022

Грудень

06.12. 2022

Веремчук Г.В.

 

5.

 

Як збагачувати ігровий досвід дошкільників - В/м № 3, 2023

Січень

17.01. 2023

Янчук О.В.

 

6.

 

Казкові ігри  за технологією В. Воскобовича - В/м № 11,2021

або Арт-ігри в дитячому садку  - В/м № 11,2021

Лютий

14.02. 2023

Онищук С.Л.

 

7.

 

Упроваджуємо кейс-метод в освітній процес дитячого садка - В/м №3-4, 2022

Березень

14.03. 2023

Ільчук І.О.

 

8.

 

Безпека дитини в інформаційному просторі – В/м № 10, 2021

Квітень

11.04. 2023

Андрощук В.П.

 

9.

Ігри з піском, їх структура, організація з дітьми різного віку, або Кожному в пісочниці погратися хочеться - В/м № 2, 2017

Травень

16.05. 2023

Фесюк І.В.

 

 

 

 

 

Консультації для спеціалістів

 

з/п

Зміст  роботи

Термін

виконання

Слухачі

Відповідальний

1.

Сюжетно-ігрові заняття з фізкультури як засіб діагностики рухової підготовленості дошкільників

18.10. 2023

 

Інструктори з фізкультури

Тимошина О.М, в/методист

В/м №12, 2016 с.36

2.

Хореографія у дитячому садку

15.11. 2023

Музкерівники

Тимошина О.М, в/методист

В/М № 4, 2021 с.15

3.

Технологія «Фідбек» як засіб співпраці вчителя-логопеда з батьками

06.12. 2023

Вчитель-логопед

Харитонюк Л.І, в/методист

В/м №11, 2016 с.51

4.

 

«Так» і «Ні» в роботі з дитиною з особливими освітніми потребами 

21.02. 2024

Вихователі, асистент вихователя в інклюзивних групах

Тимошина О.М, в/методист

В/м №10, 2021

5.

Гра дитини як лакмусовий папірець її психологічного неблагополуччя

23.04. 2024

 

Практичний психолог

Харитонюк Л.І, в/методист

В/м №3, 2019 с.50

 

 

Колективні перегляди освітнього процесу

з/п

Зміст  роботи

Термін

виконання

Відповідальний

Примітки про виконання

1.

Заняття з використанням ігор для розвитку пам’яті дитини

24.10. 2023

Веремчук Г.В, практичний психолог

 

2.

Спортивна розвага із використанням інноваційних оздоровчих технологій

14.11. 2023

Білоголовська Т.М,

інструктор з фізкультури

 

3.

Сюжетно-рольова гра

05.12. 2023

Янчук О.В,

вихователь

 

4.

Творча гра з елементами театралізованої діяльності

23.01. 2023

Фесюк І.В,

вихователь

Наприклад, «У театрі» з розігруванням потішок

5.

Заняття з використанням мнемотехніки

20.02.2023

Ільчук І.О,

вихователь

 

6.

Розвага з безпеки життєдіяльності з використанням інформаційно-комп’ютерних технологій

23.04. 2023

Андрощук В.П,

вихователь

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Самоосвітня діяльність педагогів

з/п

Зміст  роботи

Термін

виконання

Відповідальний

Примітки щодо виконання

1

2

3

4

5

 1.

 

 

 

 Вивчати нормативні документи з питань навчання та виховання на нарадах при директорі, педгодинах.

 

Упродовж року

 

 

Педагоги

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

Вивчати зміст, методичні рекомендації, наукові коментарі  та практичні матеріали для роботи за Базовим компонентом дошкільної освіти, програмами «Українське дошкілля», «Дитина» та з питань освіти сталого розвитку для дошкільників.

Упродовж року

 

Педагоги

 

 

 

3.

 

Приймати участь у роботі динамічних творчих груп.

 

Упродовж року

 

Педагоги

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

Систематично опрацьовувати нову методичну та періодичну літературу з метою використання нових ідей, інноваційних технологій виховання та навчання, педагогічної спадщини у практичній діяльності.

Упродовж року

 

 Педагоги

 

 

 

5.

 

 

 

 

Поглиблено працювати, накопичувати та систематизувати теоретичний і практичний матеріал з обраної науково-методичної проблемної теми.

Упродовж року

 

 Педагоги

 

 

6.

Брати участь у роботі методичних структур дошкільного закладу

Упродовж року

 

 Педагоги

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Творча  група

Тема: Оптимальне перетворення освітнього простору дитячого садка

 

Мета: надати теоретичну та практичну допомогу педагогічним працівникам  по-новому поглянути на освітній простір закладу, своєчасно підлаштувати його під запити дітей, особливості їхнього сприймання та психофізіологічного розвитку.

 

 Керівник:   Шульган Тамара Степанівна

 

з/п

Зміст  роботи

Термін

виконання

Відповідальний

Примітки щодо виконання

1

2

3

4

5

І етап: Аналітично – прогностичний 

1.

Визначення  освітніх потреб

вересень

Шульган Т.С, члени творчої групи

 

2.

Здійснення діагностичних заходів

вересень

Шульган Т.С, члени творчої групи

 

3.

Пошук шляхів вирішення проблеми

вересень

Шульган Т.С, члени творчої групи

 

ІІ етап: Проєктний

1.

 

 

Проблеми та недоліки сучасного освітнього простору

 

жовтень

 

 

Шульган Т.С, члени творчої групи

 

2.

 

 

Організація середовища дитячого садка

листопад

Шульган Т.С, члени творчої групи

 

ІІІ етап: Впроваджувальний

1.

 

 

Облаштування осередків

 

 

грудень

 

 

Шульган Т.С, члени творчої групи

 

  2.

 

 

Персональний простір дитини

 

 

січень

 

 

Шульган Т.С, члени творчої групи

 

 3. 

Технологія в якій дошкільник – господар свого простору

 лютий

Шульган Т.С, члени творчої групи

 

ІV етап: Узагальнюючий

 

1.

Стіни, стеля та підлога, як провокація дітей здійснювати дослідження, експериментувати, шукати нову інформацію

березень

 

Шульган Т.С, члени творчої групи

 

V етап: Редакційно - оформлювальний

1.

   Презентація  технології «Стіни, стеля та підлога, які говорять»

квітень

 

Шульган Т.С, члени творчої групи

 

  2.

 

 Поширення напрацьованого досвіду, демонстрування його загалу педагогів.

травень

 

 

Шульган Т.С, члени творчої групи

 

ІV. Адміністративно-господарська діяльність

Забезпечення матеріально-технічних та навчально-методичних умов

з/п

 

Зміст  роботи

 

Термін

виконання

Відповідальні

 

Примітки про виконання

1.

Удосконалити матеріальну базу ДНЗ

 

1.1.

 

Генеральне прибирання у всіх групах

 

Упродовж

року

Овдійчук І.А, завідувачка, Стрельчук О.С., заст. завід. з госп. д-сті

 

1.2.

 

 

 

 

Ремонтні роботи в приміщенні:

-          ремонт коридора;

-          ремонт медичного кабінета та ізолятора;

-          ремонт спортивної та музичних зал.

Упродовж

року

 

 

 

Овдійчук І.А, завідувачка, Стрельчук О.С., заст. завід. з госп. д-сті

 

1.3.

 

 

 

 

 

Ремонтні роботи на території:

-          косметичний ремонт ігрових майданчиків;

-          доукомплектування спортмайданчику (ворота для футболу, сітка для волейболу, бігових доріжок, яма для стрибків у довжину та висоту тощо)

-          дообладнати Автомістечко

Упродовж

року

 

 

 

 

Овдійчук І.А, завідувачка, Стрельчук О.С., заст. завід. з госп. д-сті

 

 

 

1.4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Придбати:

-          будматеріали для поточного ремонту приміщення;

-          вікна;

-          спортивний інвентар для спортзалу;

-          комп’ютер для методичного кабінету;

-          комплект меблів на групу;

-          комплекти столів та стільців на групи;

-          м’який інвентар:

а) постільна білизна,

б) килимове покриття,

в) жалюзі у спортивну залу,

- посуд фарфоровий та металевий;

-  стільці для працівників (в музичні та фізкультурну зали).

Упродовж

року

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Овдійчук І.А, завідувачка,

Холодюк Г.К, бухгалтер, Стрельчук О.С., заст. завід. з госп. д-сті

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

Систематично перевіряти виконання службових обов’язків працівниками д/з

Постійно

 

Овдійчук І.А, завідувачка

 

3.

 

Комплектація груп відповідно до віку дітей

 

Серпень – вересень

Овдійчук І.А, завідувачка

 

4.

 

 

Тарифікація педагогічних працівників

 

 

По мірі необхідності

 

Овдійчук І.А, завідувачка,

Гримайло О.Я, діловод

 Холодюк  Г.К, бухгалтер

 

5.

 

Робота з трудовими книжками та особовими справами

По мірі необхідності

Овдійчук І.А, завідувачка,

Гримайло О.Я, діловод

 

6.

 

Звірка виконання кошторису.

 

Щокварталу

 

Овдійчук І.А, завідувачка,

Холодюк  Г.К, бухгалтер 

 

7.

 

 

Заготовити овочі на зимовий період

 

 

Вересень –

Жовтень

 

Овдійчук І.А, завідувачка,

Холодюк  Г.К, бухгалтер,

Стрельчук О.С., заст. зав. з госп. д-сті

 

8.

Здійснення контролю за харчуванням.

Щокварталу

Овдійчук І.А, завідувачка,

Комісія, Середа Р.В.

 

9.

 

Річні та квартальні звіти.

 

Упродовж

року

Овдійчук І.А, завідувачка,

Гримайло О.Я, діловод

 Холодюк  Г.К, бухгалтер

 

10.

 

Забезпечення своєчасного проходження медичного обстеження працівників.

Згідно графіка

Захарко С.В, сестра медична старша

 

 

11.

 

Провести промивку водяного опалення, підготувати опалювальну систему до зими

Серпень

 

Стрельчук О.С., заст. зав. з госп. д-сті

 

12.

 

Здійснення контролю за економією води і енергоресурсів.

Упродовж

року

Стрельчук О.С., заст. зав. з госп. д-сті

 

13.

 

 

Організація літніх оздоровчих заходів.

 

 

Травень-

Серпень

 

Овдійчук І.А, завідувачка,

Холодюк  Г.К, бухгалтер

 

14.

 

Підготовка закладу до нового навчального року та зимового періоду. 

Вересень-

листопад

Працівники д/з,   Стрельчук О.С., заст. зав. з госп. д-сті

 

15.

Здійснювати контроль за санітарним станом у групах , на майданчиках    

Упродовж

року

Овдійчук І.А, завідувачка,

Захарко С.В, сестра медична старша,

Стрельчук О.С., заст. зав. з госп. д-сті

 

 

Інструктажі з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності

 

з/п

Зміст  роботи

Термін

виконання

Відповідальні

Примітки про виконання

1.

 

 

 

 З метою зміцнення та забезпечення здоров’я кожного вихованця проводити інструктажі працівників ЗДО:

   -  на робочому місці;

   -  позачергові;

   - на час вступу на роботу.

Упродовж року

 

 

Ірина Овдійчук, завідувачка

 

 

2.

 

Проаналізувати наявність   посадових інструкцій у колектива. Ознайомлення нових працівників з посадовими інструкціями.

Упродовж року

 

Ірина Овдійчук, завідувачка

 

 

3.

 

 

З метою попередження нещасних випадків стежити за дотриманням техніки безпеки на ділянках та у групах.

Упродовж року

 

Ірина Овдійчук, завідувачка

 

 

4.

 

 

Забезпечити проведення навчальних занять із працівниками ЗДО з питань охорони праці та ЦЗ

 

Упродовж року

 

Ірина Овдійчук, завідувачка

К. Захарчук, сестра медична старша

 

5.

 

 

Провести з педагогічними працівниками та обслуговуючим персоналом бесіди щодо підготовки та проведення „Тижня знань безпеки дитини”

Жовтень,

Квітень

 

Ірина Овдійчук, завідувачка

 

 

6.

 

 

Розробити план проведення  та методичні рекомендації щодо проведення Тижнів знань безпеки дитини

Вересень,

Березень

 

О. Тимошина

Л. Харитонюк,

в/методисти

 

7.

 

Проведення інструктажу з охорони праці

 

1 раз на півроку

К. Захарчук, сестра медична старша

 

8.

 

Організувати екскурсії до пожежної частини

 

Жовтень,

Квітень

Вихователі старших груп

 

9.

 

 

Запросити співробітників управління з питань надзвичайних ситуацій для безпосередньої участі в заняттях, бесідах, розвагах

Жовтень,

Квітень

Ірина Овдійчук, завідувачка

 

 

10.

 

 

 

Здійснювати контроль за санітарним станом їдальні, технологією приготування їжі, додержання термінів реалізації продуктів, якістю миття посуду, додержанням правил особистої гігієни

Упродовж року

 

 

Р. Середа, дієтсестра

 

 

 

11.

 

Консультування батьків «Турботливим батькам дитини дошкільного віку»

Упродовж року

Вихователі

 

 

12.

Оформити пам’ятки, щодо дій під час  надзвичайних ситуацій 

Упродовж року

О. Тимошина

Л. Харитонюк,

в/методисти

 

13.

 

Організувати виставку методичних, інформаційних та дидактичних посібників

Упродовж року

О. Тимошина

Л. Харитонюк,

в/методисти

 

14.

 

Діагностика знань дітей про правила безпечної поведінки в різних умовах

Квітень

 

О. Тимошина

Л. Харитонюк,

в/методисти

 

15.

Оформити виставку дитячих малюнків «Безпека навколо нас»

Жовтень

Квітень

Терещук Н.М.,

вихователі

 

16.

 

Розробити пам’ятки для батьків з безпеки життєдіяльності дітей

Упродовж року

Вихователі

 

 

17.

 

Поновити ватно – марлеві пов’язки відповідно до вимог поведінки в н/с

Упродовж року

Вихователі

 

 

 

 

 

Робота комісії з охорони праці

 

п/п

Зміст роботи

Термін виконання

Відповідальні

Примітки про виконання

1

2

3

4

5

1.

Провести огляд кабінетів, групових кімнат, приміщень кухонного блоку, пральні, музичного та спортивного залів на предмет наявності інструкцій з охорони праці на робочому місці, охорони життя і здоров’я вихованців закладу, посадових інструкцій, інструкцій з протипожежної безпеки тощо.

вересень

комісія з охорони праці

 

 

2.

Здійснити перевірку стану дотримання працівниками інструкцій з охорони праці та посадових інструкцій.

вересень

комісія з охорони праці

 

 

3.

Аналіз виконання вимог колективної угоди між адміністрацією закладу та профспілковим  комітетом в розділі охорони праці. Узагальнення матеріалів до профспілкових зборів колективу.

жовтень, лютий

В. Баховська, голова ПК

 

 

4.

Поновити плани евакуації працівників та вихованців закладу на випадок виникнення пожежі, за необхідності внести корективи та узгодити їхз з відповідними органами контролю.

1 раз на рік

Стрельчук О.С., заст. завід. з госп. д-сті

 

5.

Перевірити наявність спецодягу, миючих та дизенфікуючих засобів у відповідності до вимог Типового переліку та наявність сертифікатів безпеки

щоквартально

К. Захарчук, сестра медична старша

 

6.

Перевірити виконання вимог електробезпеки в закладі, обладнання електрощитової закладу. 

1 раз на рік

Стрельчук О.С., заст. завід. з госп. д-сті

 

7.

Здійснити перевірку стану роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності працівників та вихованців закладу в літній оздоровчій період

травень

Ірина Овдійчук, завідувачка

 

 

8.

Здійснити  перевірку стану обладнання в спортивній залі та на прогулянкових майданчиках дошкільного закладу, обладнання в групових кімнатах та роздягальнях тощо.

щоквартально

комісія з охорони праці

 

9.

Проведення випробування захисного заземлення електроустановок споживачів та електричного обладнання в дошкільному закладі

1 раз на рік

Стрельчук О.С., заст. завід. з госп. д-сті

 

10.

Здійснювати постійний громадський контроль за станом адміністративної роботи з питань охорони праці в дошкільному навчальному закладі

щоквартально

комісія з охорони праці

 

 

11.

Контроль з підготовки дошкільного закладу до роботи в осінньо- зимовий період. Готовність закладу до опалювального сезону (випробування системи опалення).

до 01.10

Ірина Овдійчук, завідувачка

 

 

 

12.

Здійснити рейд – перевірку температурного режиму приміщень закладу.

листопад – квітень

щотижнево

К. Захарчук,

сестра медична старша

 

13.

Підготувати розділ «Охорона праці» до колективної угоди між адміністрацією закладу та колективом.   Переглянути  та за потреби внести корективи до комплексного плану заходів

січень

К. Захарчук,

сестра медична старша

 

Санітарно-просвітницька робота

 

з/п

Зміст  роботи

Термін

виконання

Відповідальні

Примітки щодо виконання

1.

Організація проведення диспансеризації дітей

 

1.1.

Огляд дітей лікарями

1 р. в кв.

Захарко С.В.,

лікарі

 

1.2.

Своєчасно оформляти документи новоприбулих  дітей

Протягом місяця

Захарко С.В.

Захарчук К.І

 

1.3.

Проводити поглиблений огляд з антропометричними вимірюваннями

3 р. в рік

Захарко С.В.

Захарчук К.І

 

1.4.

Дослідження на я/глисти всіх дітей

2 р. в рік

Овдійчук І.А,

 Захарко С.В.

 

2.

Контроль за дотриманням режиму дня, харчування

 

2.1.

Контроль за дотриманням вихователями правил прийому дітей в д/з.

Червень – вересень

Овдійчук І.А,

Захарко С.В.

 

2.2.

Систематичний контроль за використанням часу для прогулянок та їх кількість у день.

Постійно

 

Овдійчук І.А,

Захарко С.В.

 

2.3.

Складання меню з врахуванням методичних рекомендацій по харчуванню в д/з.

Постійно

 

Овдійчук І.А,

Середа Р.В.

 

2.4.

Маркування прибирального інвентаря та його значення в недопущенні харчових отруєнь

Постійно

 

Захарко С.В.

Захарчук К.І

 

3.

Організація роботи з фізичного виховання і загартування дітей

 

 

3.1.

Систематично контролювати правильність проведення гартувальних процедур в д/з, аналізувати їх ефективність.

Постійно

 

Захарко С.В.

Захарчук К.І

 

3.2.

Систематично стежити за використанням обладнання відповідно до фізичних даних дітей

Постійно

 

Захарко С.В.

Захарчук К.І

 

3.3.

Визначати щільність фізкультурних занять

Постійно

 

Захарко С.В.

Захарчук К.І

 

4.

Організація активного спостереження і лікування дітей, які знаходяться на диспансерному обліку

 

4.1.

Виявляти хворих дітей, направляти їх на відповідне лікування.

Постійно

 

Захарко С.В.

Захарчук К.І

 

4.2.

Слідкувати за оздоровленням дітей

Постійно

 

Захарко С.В.

Захарчук К.І

 

5.

Контроль за організацією санітарно – гігієнічних і протиепідемічних заходів

 

 

5.1.

Контроль за провітрюванням та прибиранням групових приміщень

Постійно

Захарко С.В.

Захарчук К.І.

 

5.2.

Слідкувати за проходженням медичного огляду працівниками

Протягом року

Захарко С.В.,

Захарчук К.І.

 

5.3.

Контроль за маркуванням прибирального інвентарю.

Постійно

Захарко С.В.,

Захарчук К.І.

 

5.4.

Огляд дітей на педикульоз

Постійно

Захарко С.В.,

Захарчук К.І.

 

5.5.

Проведення планових профілактичних щеплень з попереднім оглядом дитини лікарями

Згідно з графіком

Лікарі, Захарчук К.І., вихователі.

 

5.6.

Контроль за дотриманням страховки дітей під час фізкультурних занять, свят, розваг.

Постійно

Захарко С.В.

Захарчук К.І.

 

6.

Організація санітарно – освітньої роботи

 

6.1.

Регулярно випускати санітарні бюлетені

Постійно

Захарко С.В.

Захарчук К.І.

Середа Р.В.

 

6.2.

Проводити бесіди з працівниками кухні:

 

 

  • Дезінфекція приміщень харчоблоку під час адаптивного карантину COVID-19

Вересень

Захарко С.В.

 

 

  • Маркування кухонного інвентарю на харчоблоці

Жовтень

Середа Р.В.

 

 

  • Риба в раціоні дітей, денна норма, харчова цінність

Листопад

Середа Р.В.

 

 

  • Цукор в денному раціоні людини. Збалансоване харчування дитини в ДНЗ

Грудень

Середа Р.В.

 

 

  • Правила обробки яєць

Січень

Середа Р.В.

 

 

  • Дієтичне харчування дітей з особливими дієтичними потребами

Березень

Середа Р.В.

 

 

  • Зберігання і обробка овочів. Приготування овочевих страв.

Квітень

Середа Р.В.

 

 

  • Вимоги до приготування запіканок з кисломолочного сиру, молока

Травень

Середа Р.В.

 

6.3.

Бесіди з вихователями

 

 

  • Адаптація дітей до дошкільного закладу

Вересень

Захарко С.В.

 

 

  • Вітаміни для дитячого організму

Жовтень

Захарчук К.І.

 

 

  • Педикульоз та його профілактика

Жовтень

Захарко С.В.

 

 

  • Режим дня .Організація проведення прогулянок

Листопад

Захарко С.В.

 

 

  • Обережно грип!

Грудень

Захарко С.В.

 

 

  • Бережіться харчових отруєнь.

Січень

ЗахарчукК.І.

 

 

  • Профілактика дитячого травматизму

Січень

Захарко С.В.

 

 

  • Особиста гігієна дітей дошкільного віку

Лютий

Захарко С.В

 

 

  • Семінар практикум: «Послідовність надання першої долікарської допомоги»

Березень

Захарчук К.І.

 

 

  • Гігієнічне виховання дітей

Березень

Захарко С.В

 

 

  • Пам’ятка Щеплення- найефективніша профілактика правця

Квітень

Захарчук  К.І

 

 

  • Вимоги до меблів у ЗДО

Квітень

Захарко С.В

 

 

  • Загартування дітей улітку природними чинниками (сонце, повітря, вода)

Травень

Захарко С.В

 

 

  • Загартування дітей дошкільного віку

Червень

Захарчук К.І

 

 

  • Перша допомога дітям алергікам при укусах комах

Червень

Захарко С.В

 

6.4.

Бесіди з помічниками вихователів:

 

 

  • Гігієна працівників

Вересень

Захарчук К.І

 

 

  • Адаптація дітей до дошкільного закладу

Вересень

Захарко С.В

 

 

  • Поняття про мікроби,основи епідемоології і гельмінтології

Жовтень

Захарчук К.І

 

 

  • Дезінфікуючі засоби та їх використання під час карантину в групах

Жовтень

Захарко С.В

 

 

  • Правила сервірування столів та миття посуду в групах

Листопад

Захарко С.В

 

 

  • Заміна постільної білизни

Грудень

Захарчук К.І

 

 

  • Консультація Культурно гігієнічні навички під час приймання їжі 

Січень

Захарчук К.І

 

 

  • Гігієнічні умови виховання дітей в ЗДО

Січень

Захарко С.В.

 

 

  • Особиста гігієна дітей дошкільного віку

Лютий

Захарко С.В.

 

 

  • Профілактика шлунково-кишкових інфекцій

Березень

Захарко С.В.

 

 

  • Заходи по профілактиці ротовірусної інфекції

Березень

Захарчук К.І

 

 

  • Організація оптимального питного режиму

Квітень

Захарко С.В.

 

 

  • Вимоги до санітарного стану, спеціального одягу та умов його зберігання

Травень

Захарко С.В.

 

 

  • Лекція Гострі кишкові інфекції, профілактика

Травень

Захарчук К.І

 

 

  • Читання та обговорення наказу № 234 «Санітарний регламент для дошкільних навчальних закладів»

Червень

Захарко С.В.

 

 

  • Режим дня в ДНЗ

Серпень

Захарчук К.І

 

 

  • Санітарно-гігієнічні вимоги до іграшок (миття та дезінфекція)

Серпень

 

Захарко С.В.

 

 

6.5.

Бесіди для батьків:

 

 

  • Гриби не для дітей!

Вересень

Захарчук К.І

 

 

  • Профілактика стоматиту у дітей

Вересень

Захарко С.В.

 

 

  • Гігієнічні вимоги до одягу дитини

Жовтень

Захарко С.В.

 

 

  • Пам’ятка Календар профілактичних щеплень в Україні для дітей

Листопад

ЗахарчукК.І

 

 

  • Профілактика вітамінної недостатності гіповітаміноз

Листопад

Захарко С.В.

 

 

  • Харчування дитини зі зниженим апетитом

Грудень

Захарко С.В.

 

 

  • Бронхіт у дітей

Січень

Захарчук К.І

 

 

  • Профілактика простудних захворювань

Березень

Захарчук К.І

 

 

  • Алергічна реакція на щеплення

Травень

Захарчук К.І

 

 

  • Безпечна засмага у дітей.

Травень

Захарко С.В.

 

 

  • Подорож з дитиною

Червень

Захарко С.В.

 

 

  • Літні напої в дитячому раціоні

Серпень

Захарко С.В.

 

6.6.

Виготовити санітарні бюлетені з тем:

 

 

  • Правила долікарської допомоги дітям-алергікам при укусах комах

Травень

Захарко С.В

 

 

  • Перша допомога при сонячному опіку та тепловому ударі

Червень

Захарко С.В

 

 

  • Вітрянка-симптоми, лікування.

Серпень

Захарчук К.І

 

6.7.

Доводити до відома батьків дані фізичного розвитку дітей.

Раз на квартал

Захарко С.В.,

Захарчук К.І.

 

6.8.

Консультувати батьків дітей диспансерної групи щодо профілактики загострень захворювань

Постійно

Захарко С.В.,

Захарчук К.І.

 

6.9.

Читання та обговорення статей журналу «Медична сестра дошкільного закладу»

Упродовж року

Захарко С.В.,

Захарчук К.І

 

  1. V. Організаційно-педагогічна діяльність

з/п

Зміст  роботи

Термін

виконання

Відповідальні

Примітки про виконання

1.

 

Розпочати збір матеріалів з теми «Stream - освіта в дошкільному закладі»

Упродовж

року

Вихователі

 

 

2.

 

 

Продовжити роботу по створенню розвиваючих зон у групах. Доповнити розвивальні центри новими матеріалами.

Упродовж

року

 

Вихователі

 

 

 

3.

 

Провести огляд предметно-просторового середовища груп:

·      осередків для ігор з піском та водою у групах раннього віку

·      доповнення центрів пізнавальної діяльності розвивальними іграми.

 

 

Жовтень

 

Лютий

 

Ірина Овдійчук, завідувачка, вихователі

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

Організувати тематичні виставки робіт з тем:

·         «Казкові сувеніри Осені»;

·         «Новорічна майстерня»;

·          «Вернісаж весняних емоцій»;

·         Виставка «Оберіг моєї родини»

·         «Красне літечко настало»            

 

Жовтень

Грудень

Березень

Травень

Червень

Н. Чорна,

вихователі

 

 

 

 

5.

 

Фотоконкурс " Щаслива усмішка дитини-багатство нашої країни."

До 20.10. 2023

Ірина Овдійчук, завідувачка                         

 

6.

Поновити матеріали візитки

До 01.09.2023

Вихователі

 

7.

Організувати тематичні тижні:

  • Тиждень знань безпеки життєдіяльності дитини; Тиждень безпеки дитини
  • Тиждень безпеки дорожнього руху

 

23 - 29.10. 23

22 - 28.04. 24

06 - 12.11. 23

 

Творча група

 

8.

Тематичні дні:

  • День дошкілля;
  • Всесвітній день рідної мови
  • День вишиванки

 

23.09.2023

21.02. 2024

20.05. 2024

Педагоги

 

9.

 

Організувати декаду взаємовивчення освітньої діяльності педагогів, що атестуються

05.02 – 15.02.

2024

Педагоги, що атестуються

 

10.

 

Організувати роботу гуртків та розробити графіки та плани роботи.

До 10.09. 2023

Педагоги, О.Тимошина

 

11.

 

 

Продовжувати виготовляти нестандартні обладнання  для занять із фізичної культури

Упродовж року

 

Т.Білоголовська, інструктор з фізкультури

 

12.

Зібрати кращі зразки планів, конспекти занять, режимних моментів, календарного та перспективного планування

Упродовж року

 

О Тимошина,

Л.Харитонюк,

в/методисти,

педагоги

 

13.

Організувати проєктну діяльність  з тем:

ü «День народження садка»

ü «Птахи – наші друзі»  ВМ №11,2013 с.63

ü «Твій друг – книга» до Міжнародного дня дитячої книги

 

03.10-03.11. 23

02.01 -10.01.24

02.04-09.04.24

Педагоги

 

13.

Створення відеофільму «Екскурсія – огляд групових приміщень»

Вересень

Творча група

 

 

Взаємодія дошкільного закладу з батьками

або законними представниками

 

з/п

Зміст  роботи

Термін

виконання

Відповідальні

Примітки про виконання

1.

 

 

Ширше залучати батьків до участі в освітньому процесі, творчо використовувати їхні професійні вміння

Упродовж року

 

Педагоги ЗДО

 

 

2.

 

Активно втілювати в практику роботи з батьками прогресивні форми роботи

Упродовж року

Педагоги ЗДО

 

 

3.

 

 

Забезпечити постійну інформованість батьків про стан виховної роботи з дітьми, їхній розвиток, стан здоров’я, зміст державних освітніх програм

Упродовж року

 

Овдійчук І.А,

Завідувачка,

вихователі

 

4.

 

 

Залучати родину до активної участі в заходах, формувати в них почуття приналежності колективу дошкільного закладу, як однодумців і спільників.

 

Упродовж року

Педагоги ЗДО

 

 

5.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Провести загальні батьківські збори:

ü  Сім’я та дитячий садок: дбаємо про безпеку дитини разом

ü  Перегляд розваги з дітьми старшого дошкільного віку «Будемо друзями вогню»

ü  Насильство в сім’ї – не злочин? Ламаємо стереотипи (виступ-презентація)

ü  Безпека дошкільників – турбота дорослих (Круглий стіл для батьків)

ü  Звіт батьківського комітету за 2021-2022 н. р. Вибори батьківського комітету;

ü  Екскурсія – огляд групових приміщень (перегляд відеофільму - онлайн).

 

Жовтень

20.10. 2023

В/м № 2, 2019, с. 60

В/м № 3, 2019, с. 50, 55

 

БВДС № 10, 2016 с.67

 

 

 

 

 

Овдійчук І.А,

завідувачка

Себлій Т.П, вихователь

Веремчук Г.В,

пр. психолог

Пилипенко Л.В,     

  вихователь

Голова Б/К,

 

Овдійчук І.А.,

Вихователі

 

 

 

 

 

 

 

 

На порозі Нової української школи

 

ü  Що потрібно для успішного старту першокласника – рекомендації батькам

ü  Як розвивати у шестирічок  обидві півкулі головного мозку – майстер-клас - В/м № 4, 2020 с.35

ü  Вправи на орієнтування у просторі. Графічний диктант – практикум

ü  Розвиваємо мовлення дітей у співпраці (майстер-клас) - В/м № 11, 2017, с. 57

Травень

17.05.2024

В/м №5, 2020 с.51

 

- В/м № 3, 2018, с. 48

 

 

 

ППДС № 6, 2020 с. 19

 

Овдійчук І.А,

завідувачка

Шульган Т.С,

вихователь

О. Тимошина,

в/методист

 

Л.Харитонюк,

в/методист

О. Янчук

 

6.

 

Оформити групові куточки для батьків та впровадити в практику роботи  варіативні форми інформування батьків: папки – пересувки, інформаційні листи, інформаційні «кошики», тематичні виставки тощо.

Упродовж року

Вихователі

 

 

 

 

7.

 

Проводити дні відкритих дверей в режимі онлайн

Упродовж року

Овдійчук І.А,

завідувачка

 

8.

 

Зустріч з працівником центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

26.01.2024

 

Овдійчук І.А,

завідувачка

 

9.

 

Залучати батьків до благоустрою території ЗДО, оснащення груп

Упродовж року

Овдійчук І.А,

завідувачка

 

Співпраця із закладами загальної середньої освіти,

іншими установами та організаціями

з/п

Зміст  роботи

Термін

виконання

Відповідальні

Примітки про виконання

1.

 

 

 

 

 

З метою формування у дітей  мотиваційної готовності до навчання у школі організувати онлайн-екскурсії до школи:

 - на перший дзвоник;

 - до бібліотеки;

 - на останній дзвоник

 

 

 

Вересень

Жовтень

Травень

Вихователі

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

  З метою підвищення рівня мотиваційної готовності до школи систематично використовувати у роботі:

- читання літературних творів про школу;

- бесіди з дошкільниками;

- знайомство з правилами поведінки учнів;

- сюжетні ігри на шкільну тематику.

Упродовж року

 

 

 

 

Вихователі

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

З метою підвищення якості організації перспективності та наступності у роботі ЗДО та ПШ:

- переглядати уроки в перших класах ЗОШ №4 з метою вивчення методів та прийомів, які використовують вчителі;

- запропонувати відеоматеріали для перегляду занять у старших групах;

- ознайомитись із програмою першого класу;

- провести знайомство вчителів з Базовим компонентом дошкільної освіти, програмою

   «Українське дошкілля»

- організація спільних виставок дитячих робіт з малювання та художньої праці

Упродовж року

І. Овдійчук,

завідувачка

О. Тимошина,

Л. Харитонюк, в/методисти,

вихователі старших груп

 

4.

 

Запрошення учнів ЗОШ № 4  до участі в розвагах, святах, дозвіллях.

Упродовж року

Вихователі

 

 

5.

 

Круглий стіл з теми  «Дошкільна та початкова освіта: чи є суперечності»

04.01. 2024

І. Овдійчук,

завідувачка

С. Кириша,

директор ліцею

 

6.

 

 

 

 

 

Дні відкритих дверей -  онлайн для учителів початкової школи та батьків:

«Дитячий садок і Нова українська школа: як провести місток»

 «Дитячий садок як соціально-педагогічне середовище розвитку майбутніх першокласників» 

 

 

04.01. 2024

 

20.04. 2024

І. Овдійчук,

завідувачка

С. Кириша,

директор ліцею

 

 

7.

 

Методична вітальня

«Чи готова дитина до навчання у школі»

20.04. 2024

 

І. Овдійчук,

С. Кириша

 

8.

 

Участь педагогів у районному ярмарку педагогічної творчості

Лютий

 

Педагоги, що атестуються

 

9.

 

 

Творчі зустрічі батьків, вчителів, вихователів:

·        з працівником районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;

·        з лікарем-офтальмологом.

 

Листопад

 

Січень

І. Овдійчук,

завідувачка

 

 

 

Консультації педагогів закладу для батьків,

діти, яких не відвідують дошкільні

установи

 

п/п

Зміст роботи

Термін виконання

Відповідальний

Примітки про виконання

1

2

3

4

5

1.

Консультація з теми «Звідки беруться «складні» діти, або Батьківські помилки у вихованні дитини»

вересень

Чорна Н.В.

 

2.

Як розвивати дрібну моторику дитини

жовтень

Янчук О.В.

 

3.

Як поліпшити фізичний розвиток дитини вдома

листопад

Білоголовська Т.М.

 

4.

Як обрати мультфільм та правильно влаштувати перегляд

грудень

Холод О.В.

 

5.

Психічне та фізичне здоров’я дітей – запорука успішного навчання  та виховання

січень

Веремчук Г.В.

 

6.

Режим харчування дитини вдома

лютий

Середа Р.В. 

 

7.

Чи готова ваша дитина до школи? Роль сім’ї у підготовці дитини до шкільного навчання

березень

Харитонюк Л.І.    

 

8.

Чим зайняти дітей під час прогулянки на природі

квітень

Шульган Т.С.

 

9.

Безпечне літо дитини

травень

Ільчук І.О.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІ. Внутрішня система оцінювання якості освітньої діяльності

Вивчення стану організації життєдіяльності дітей

 

 

з/п

Зміст  роботи

Термін

виконання

Відповідальні

Примітки про виконання

1

 

З метою надання допомоги, запобігання помилок систематично здійснювати контроль:

- за підготовкою до 

  навчального року;

- за змістом та якістю   

  планування;

- за готовністю педагогів    

   до робочого дня

Форма контролю:

Оперативно - оглядова

Термін: вересень 2023.

Вікові групи :всі.

Відповід. Овдійчук І.А,

                Тимошина О.М,

                Харитонюк Л.І.

Форми фіксації:

Педагогічна рада;

Нарада при завідувачці

Форма узагальнення: інформація

 

2

Станом розвивального середовища в групах

 

 

Форма контролю:

Оперативно – оглядова

Термін: вересень-жовтень 2023

Вікові групи: всі

Відповід. Овдійчук І.А,.,

                Тимошина О.М,

                Харитонюк Л.І.

Форма фіксації

Нарада при завідувачі

Форма узагальнення: інформація до відома.

 

 

3.

Стан освітнього процесу з організації фізкультурно-оздоровчої роботи  з дітьми

 

Форма контролю:

тематичний.

Термін: жовтень-листопад 2023

 Групи: всі групи

Відповід.  Тимошина О.М,

                Харитонюк Л.І.

Форма фіксації

педагогічна рада.

Форма узагальнення: довідка

 

4.

Стан освітнього процесу з розвитку ігрової діяльності дошкільників.

 

Форма контролю:

тематичний.

Термін: січень  2024

 Групи: всі групи

Відповід.  Тимошина О.М,

                Харитонюк Л.І.

Форма фіксації

педагогічна рада.

Форма узагальнення: довідка

 

5.

Стан освітнього процесу середніх груп «Калинка», «Бджілка»

Форма контролю:

комплексний

Термін: грудень  2023 –

Групи: середні групи «Калинка», «Бджілка»

Відповід.  Тимошина О.М  

Форма фіксації

педагогічна рада Форма узагальнення: довідки

 

6.

Стан дотримання безпеки життєдіяльності та санітарно- гігієнічних вимог до утримання групових ділянок та території д/з

Форма контролю:

Оперативно – оглядова

Термін: вересень-жовтень 2023

Вікові групи: всі

Відповід. Захарко С.В., Захарчук К.І.

Форма фіксації: нарада при завідувачі

Форма узагальнення: інформація

 

7.

З метою запобігання нещасних випадків перевірити роботу педагогів із формування у дітей знань  з БЖ

Форма контролю: попереджувальний

Термін: 10/2023.

Вікові групи : всі.

Відповід. Овдійчук І.А,

                Тимошина О.М,

                Харитонюк Л.І.

Форма фіксації: Нарада при завідувачці

Форма узагальнення: інформація.

 

8

З метою збереження та зміцнення здоров’я кожного вихованця систематично здійснювати контроль :

- за дотриманням режиму дня;

- за організацією роботи з формування культурно-гігієнічних навичок у дітей.

Форма контролю:

Оперативно - оглядова

Вікові групи : всі.

Термін: 11/2023.

 

Відповід. Овдійчук І.А,

                Тимошина О.М,

                Харитонюк Л.І.

 

Форма фіксації: Наради при завідувачці

Форма узагальнення: інформація.

 

 

 

 

9.

Стан роботи з охорони праці

Форма контролю:

Оперативно - оглядова

Вікові групи : всі

Термін:  11/2023

Відповід. Захарчук К.І.

Форма фіксації: Нарада при завідувачці

Форма узагальнення: інформація.

 

10

Моніторинг освітнього середовища ЗДО

Форма контролю: попереджувальний

Термін: 09/2023 – 05/2024.

Відповід. Овдійчук І.А, завідувачка

Форма фіксації:

Педагогічна рада

Форма узагальнення: інформація.

 

11

Аналіз рівня захворюваності та відвідуваності дітей  за навчальний рік

 

Форма контролю:

Оперативно - оглядова

Вікові групи : всі

Термін:   упродовж року

Відповід. Захарко С.В.

Форма фіксації:

Нарада при завідувачці

Форма узагальнення: інформація.

 

12

З метою надання методичної допомоги здійснювати аналіз роботи  вихователів з впровадження в практиці знань, отриманих на курсах підвищення кваліфікації.

Форма контролю: вибірковий

Термін: щокварталу

Відповід.  Овдійчук І.А,

                Тимошина О.М,

                Харитонюк Л.І.

Форма узагальнення: співбесіда до відома

 

13

Моніторинг сформованості компетентності дітей

Форма контролю: вибірковий

Термін: вересень-жовтень,

квітень-травень

Відповід.   Овдійчук І.А, завідувачка

Форма фіксації:

Нарада при завідувачці

Форма узагальнення: інформація.

 

14

Стан ведення ділової документації, номенклатури справ.

Форма контролю: вибірковий

Термін: вересень, грудень,

квітень

Відповід.   Овдійчук І.А, завідувачка

Форма узагальнення: Інформація

до відома

 

 

План проведення масових заходів музично-естетичного циклу

на 2023-2024 н.р.

 

Дата

Зміст заходу

Група

Відповідальний

 

01.09.2023

 

07.09.2023

 

19.09.2023

27.09.2023

Вересень

Дозвілля «Літечко, прощавай, дитсадок нас зустрічай»

«Петрик на гостинах у мами»

 

«Народні ігри для малят»

«Перлина Україна, на весь світ одна єдина»

 

Сер.гр.

 

Яс.,мол.гр.

 

Сер.гр.

Ст.гр

 

Максимчук Т.М.

 

Клюка В.Л.

 

Мальчик О.В.

Максимчук Т.М.

 

 

05.10.2023

13.10.2023

 

18.10.2023

24.10.2023

25.10.2023

Жовтень

Розвага « Що нам осінь принесла »

 Музична розвага «Козацькому роду нема  переводу»

Дозвілля «Чарівні звуки осені»

Осінні свята

Вистава з безпеки життєдіяльності.

 

Мол.гр.

Ст. гр.

 

Ст.гр.

Сер,ст. гр.

Всі гр.

 

Клюка В.Л.

Мальчик О.В.

 

Максимчук Т.М.

Музкерівники

Музкерівники

 

01.11.2023

 

03.11.2023

07.11.2023

14.11.2023

24.11.2023

Листопад

Гра – драматизація «Найкраща домівка»

Ювілей садочка

 «Осіння дискотека»

Муз. дозвілля «Крамниця іграшок»

Вистава  «Хто як до зими готується»

 

Ст.гр.

 

Всі групи

Всі групи

Мол.гр

Всі групи

 

Максимчук Т.М.

 

Музкерівники

 

Клюка В.Л.

Музкерівники

 

 

07.12.2023

13.12.2023

 

18.12.2023

22.12.2023

Грудень

«День української  хустки»

Тематичне свято «Андріївські вечорниці»

«Святий Миколай, до дітей завітай»

«Завітала знов ялинка»

 

Ст.,сер.гр.

Ст.гр.

 

Сер.,ст..гр

Мол.гр.

 

Мальчик О.В

Максимчук Т.М.

 

Музкерівники

Клюка В.Л

 

 

05.01.2024

 

11.01.2024

 

16.01.2024

26.01.2024

Січень

«Фестиваль колядок та щедрівок. Колядує вся країна»

«Зима прийшла, розваги принесла»

«Кришталевий передзвін  Зими»

«Зимова дискотека»

 

 

Всі гр.

 

Мол. гр.

 

Ст.,сер.гр.

Всі гр.

 

Музкерівники

 

Клюка В.Л.

 

Мальчик О.В.

Музкерівники

Дата

Зміст заходу

Група

Відповідальний

 

08.02.2024

14.02.2024

23.02.2024

Лютий

Чарує музика малят

Тематичне свято «Зима з Весною зустрічаються» 

Тематичне дозвілля «До Лесиного віночку»                                                                                     

 

 

Мол. гр.

Ст.,сер.гр.

 

Ст.гр

 

Клюка В.Л. Максимчук Т.М.

 

Мальчик О.В.

 

04.03.2024

 

07.03.2024

 

21.03.2024

Березень

Тематичне свято «Мама, тато і я – міцна та любляча сім’я»

Тематичне свято «Уклін тобі, Тарасе»

Дозвілля «Вже до нас прийшла  Весна»

 

Всі гр.

 

Ст.,сер.гр

 

Яс.гр

 

Музкерівники

 

Максимчук Т.М.

 

Клюка В.Л.

 

01.04.2024

18.04.2024

26.04.2024

 

Квітень

«Гуморина у садку»

 Розвага : «Ми любимо гратись»

Лялькова вистава з безпеки життєдіяльності

 

Всі групи

Яс. гр

Всі гр.

 

 

Музкерівники

Клюка В.Л

Музкерівники

 

03.05.2024

 

10.05.2024

17.05.2024

 

22.05.2024

Травень

 Тематичне дозвілля «Великодні передзвони»

«День матері» -  свято

Дозвілля : «Свято української  Вишиванки»

Свято «Випускний бал»

 

Сер.гр

 

Яс.гр

Сер., ст..гр

 

Ст.гр

 

Максимчук Т.М.

Музкерівники

Клюка В.Л

Мальчик О.В

 

Максимчук Т.М

 

03.06.2024

11.06.2024

21.06.2024

Червень

«День захисту дітей»

Дитяча дискотека

«Зелені свята»

 

Ст., сер.гр

Всі групи

Всі групи

 

 

Музкерівники

 

 

 

 

05.07.2024

 

12.07.2024

Липень

Фольклорне свято: «Ой на Івана, ой на Купала»

Довкілля  «Рідне місто моє»

 

Ст.,Сер.гр

 

Ст.,сер.гр.

 

Максимчук Т.М.

 

Музкерівники

 

19.08.2024

 

Серпень

Свято «Яблучний спас прийшов до нас»

 

Сер.,Ст.гр

 

 

Максимчук Т.М

 

 

 

План

проведення фізкультурно-оздоровчих заходів

на 2023-2024 навчальний рік

 

Дата

Зміст роботи

Група

Відповідальний

Вересень

07.09.2023

1)   Спортивне свято «Картопля -Фест»

Старша

Білоголовська Т.М.

14.09.2023

2) Спортивна розвага « Дива під парасолькою»

Середня

Білоголовська Т.М.

21.09. 2023

3) Спортивна розвага «Міні диско»

Старша

Білоголовська Т.М

28.09.2023

4) Спортивна розвага «День Вареника»

Середня

Білоголовська Т.М.

Жовтень

05.10.2023

1) Спортивне свято «Космічні пригоди»»

Середня

Білоголовська Т.М.

12.10.2023

2) Спортивна розвага «Щирі сердечка або Рятівники казок»

Старша

Білоголовська Т.М.

19.10. 2023

3) Спортивна розвага «Ми пожежники»

Середня

Білоголовська Т.М.

26.10.2023

4) Спортивна розвага «Крок за кроком до здоров’я»

Старша

Білоголовська Т.М.

Листопад

02.11.2023

1) Спортивна розвага «Пригоди шкоди на дорозі»

Старша

Білоголовська Т.М.

09.11.2023

2) Спортивна розвага «Лікарські рослини»

Середня

Білоголовська Т.М.

16.11.2023

3)   Спортивна розвага «Ми спритні та сміливі»

Старша

Білоголовська Т.М.

23.11.2023

4) Спортивна розвага «Спритні, вправні дошкільнята справні юні козачата»

Середня

Білоголовська Т.М.

Грудень

07.12.2023

1) Спортивне свято «ВусоЛапоХвіст»

Середня

Білоголовська Т.М.

14.12.2023

2) Спортивна розвага «Ялинка - паті»

Старша

Білоголовська Т.М.

21.12.2023

3) Спортивна розвага «День народження Нового року»

Середня

Білоголовська Т.М.

28.12.2023

4) Спортивна розвага «Українці сили ні в кого не просили»

Старша

Білоголовська Т.М.

Січень

04.01.2024

1) Спортивна розвага «День народження Діді Мороза»

Старша

Білоголовська Т.М.

11.01.2024

2)   Спортивна розвага «Всесвітня подорож сніговика»

Середня

Білоголовська Т.М.

18.01 2024

3) Спортивна розвага «Здоровим будь»

Старша

Білоголовська Т.М.

25.01.2024

4) Спортивна розвага «Спритні, вправні дошкільнята справні юні козачата»

Середня

Білоголовська Т.М.

Лютий

01.02.2024

1)   Спортивне свято «Нумо, зимонько, давай! Весні естафету передавай!»

Старша

Білоголовська Т.М.

08.02.2024

2)   Спортивна розвага «Цікава історія про хлопчиків із тіста»

Середня

Білоголовська Т.М.

15.02.2024

3)  Спортивна розвага «Вітаміни – наші друзі»

Старша

Білоголовська Т.М.

22.02.2024

4)  Спортивна розвага «В гостях у    лиски Аліски»

Середня

Білоголовська Т.М.

Березень

07.03.2024

1)  Спортивна розвага «Спритні кубики»

Середня

Білоголовська Т.М.

14.03.2024

2)  Спортивна розвага «Як Чхайлик став здоровим»

Старша

Білоголовська Т.М.

21.03.2024

3)       Спортивне свято «Весняний стадіон»

Середня

Білоголовська Т.М.

28.03.2024

 

4)   Спортивна розвага « Золотий ключик»

Старша

Білоголовська Т.М.

Квітень

04.04.2024

1)      Спортивна розвага «Веселі мотузочки»

Середня

Білоголовська Т.М.

11.04.2024

2)      Спортивне свято «Малі Олімпійські ігри з Вогником»

Старша

Білоголовська Т.М.

18.04.2024

3)  Спортивна розвага  «Пінгвін - паті»

Середня

Білоголовська Т.М.

25.04.2024

4)  Спортивна розвага «Котилася писанка»

Старша

Білоголовська Т.М.

Травень

02.05.2024

1)  Спортивна розвага «Щоб здоровим стати, треба вітаміни вживати»

Старша

Білоголовська Т.М.

09.05.2024

2)  Спортивна розвага «На городі з Гарбузом ми пограємось разом»

Середня

Білоголовська Т.М.

16.05. 2024

3)      Спортивна розвага «Поклик джунглів»

Старша

 Білоголовська Т.М.

23.05.2024

4) Спортивна розвага «На зайчикові іменини»

Середня

Білоголовська Т.М.

Червень

06.06.2024

1)      Спортивне свято «В гостях у літа»

Середня

Білоголовська Т.М.

13.06.2024

2)      Спортивна розвага «Тато, мама, я – спортивна сімя »

Старша

Білоголовська Т.М.

20.06.2024

3)  Спортивна розвага  «День води і всіх її друзів»

Середня

Білоголовська Т.М.

27.06.2024

4)  Спортивна розвага  «Цирк у дитсадку»

Старша 

Білоголовська Т.М.

Липень

04.07.2024

1)  Спортивне свято «Рано вранці на  рибалці»

Старша

Білоголовська Т.М

11.07.2024

     2)  Спортивна розвага « Про лінь           забудь – здоровим будь»

Середня

Білоголовська Т.М.

18.07.2024

 

3)   Спортивна розвага «Щоб здоровим стати-треба фізкультуру полюбляти»

Старша

Білоголовська Т.М.

 

25.07.2024

 

4)      Спортивна розвага «Із зайчиком граємо, шубку шукаємо»

Середня

Білоголовська Т.М.

Серпень

01.08.2024

1)   Спортивна розвага «Пан кавун запрошує на іменини»

Середня

Білоголовська Т.М.

15.08.2024

2)  Спортивна розвага «Навколо світу з м’ячиком»

Старша

Білоголовська Т.М.

22.08. 2024

3)  Спортивна розвага «У гостях у літа»

Середня

Білоголовська Т.М.

29.08.2024

5)      Спортивна розвага « Веселі іменини у нашої родини»

Старша

Білоголовська Т.М.

 

Додаток 1

до річного плану роботи

ЗДО № 3 «Сонечко»

Костопільської міської ради

 

План-циклограма внутрішньої системи оцінювання (контролю) якості освітнього процесу

з/п

Компоненти напряму оцінювання

Періодичність оцінювання

Відповідальний за оцінювання

Методи збору інформації

Форми узагальнення інформації

Рівень оцінювання (високий,

достатній, вимагає покращення,

низький)

Управлінське рішення

1.  Освітнє середовище закладу

1.1.Забезпечення комфортних, безпечних та нешкідливих умов освітнього процесу та праці

1.1.1.

Улаштування території закладу та розміщення приміщень, споруд, обладнання є раціональним та безпечним

1раз на рік

директор

 

завгосп

спостереження інтерв’ю

акти обстеження,

доповідна записка (за потреби)

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

1.1.2.

Дотримання санітарно- гігієнічних вимог щодо освітлення, водопостачання, водовідведення та опалення, забезпечення комфортного повітряно-теплового режиму

1 раз на рік

завгосп

 

медична сестра старша

спостереження

 

замовлення лабораторних досліджень

акти обстеження,

інформації на нарадах при директорові

 

доручення

 

наказ

(за потреби)

1.1.3.

Дотримання санітарно- гігієнічних вимог до утримання приміщень і обладнання

1раз на рік

завгосп

медична сестра старша

спостереження

акти обстеження,

інформації на нарадах

 

доручення

 

наказ

(за потреби)

1.1.4.

Забезпечення раціонального використання приміщень і комплектування мережі груп (з урахуванням чисельності здобувачів дошкільної освіти, їхніх особливих освітніх потреб, площі приміщень)

 

1 раз на рік

директор

 

вихователь- методист

спостереження

акт внутрішньої прийомки

закладу до нового навчального року

 

наказ (про підсумки підготовки закладу до нового н.р.)

 

1.1.5.

Наявність робочих місць для працівників та здобувачів

дошкільної освіти

1 раз на рік

Директор,

Завгосп,

вихователь- методист

спостереження

акт внутрішньої прийомки

закладу до нового н.р.

 

наказ про підсумки підготовки закладу до нового н. р.

1.1.6.

Наявність групових осередків та інших приміщень (зали для

музичних та фізкультурних занять, кабінети практичного психолога, для роботи з комп’ютерами та технічними засобами навчання тощо) з відповідним обладнанням, що відповідають зросту і віку

здобувачів дошкільної освіти, необхідні для забезпечення освітнього процесу, та які раціонально використовуються

 

1 раз на рік

директор

 

завгосп

 

вихователь- методист

спостереження

акт внутрішньої прийомки

закладу до нового навчального року

 

наказ (про підсумки підготовки закладу до нового навчального року)

1.1.7.

Облаштування групових, ігрових майданчиків відповідно до правил безпеки та санітарно- гігієнічних вимог

 

2 рази на рік

Директор,

завгосп,

вихователь- методист

спостереження випробування

Акти

 

 

 

вказівки

наказ

(за потреби)

 

1.1.8.

Проведення навчання/інструктажів з охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правил поведінки в умовах надзвичайних ситуацій

 

1 раз на рік

Завгосп

вихователь- методист

вивчення

документації

усний звіт

 

Вказівки,

наказ

(за потреби)

1.1.9.

Дотримання працівниками закладу вимог щодо охорони

праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правил

поведінки в умовах надзвичайних ситуацій

2 рази на рік

директор

 

завгосп

 

вихователь- методист

спостереження під час проведення тренувань, евакуації

довідка

 

доручення наказ

1.1.10.

Проведення навчання /інструктажів працівників з питань надання

домедичної допомоги, реагування на випадки травмування або погіршення самопочуття здобувачів дошкільної освіти та працівників під час освітнього процесу

 

1 раз на рік

Директор,

вихователь- методист,

 

медична сестра старша

вивчення

документації

усний звіт

 

доручення вказівки

1.1.11.

Реагування на нещасний випадок керівника та працівників закладу у встановленому порядку

1 раз на рік

директор

вихователь- методист

медична сестра

старша

вивчення

документації

усний звіт

 

доповідна записка (за

потреби)

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

1.1.12.

Відповідність обладнання, стану харчоблоку та допоміжних

приміщень санітарно-гігієнічним вимогам

1 раз на рік

директор

 

завгосп

 

медична сестра старша

вивчення

документації спостереження

акти, протоколи ГБХП

акти, протоколи комісії по контролю за організацією харчування (3 рази в рік)

 

наказ (про стан організації харчування,

травень) вказівки

 

1.1.13.

Організація харчування у закладі у відповідності до Інструкції з організації харчування дітей у

закладах дошкільної освіти

1 раз на рік

Директор,

завсгосп,

медична сестра

старша

вивчення

документації

довідка

 

наказ(про стан організації харчування,

травень)

1.1.14.

Організація харчування у закладі сприяє формуванню культури

здорового харчування та культурно-гігієнічним навичкам здобувачів дошкільної освіти

1 раз на рік

директор

завгосп

медична сестра старша

вивчення

документації спостереження

довідка

 

наказ (про стан організації харчування,

травень)

1.1.15.

Наявність медичного кабінету із відповідним обладнанням.

Ведення документації з питань медичного обслуговування

здобувачів дошкільної освіти відповідно до вимог

законодавства

1 раз на рік

директор

 

завгосп

сестра

медична старша

вивчення

документації

усний звіт

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

 

1.1.16.

 

Відповідність медичного обслуговування у закладі вимогам Порядку медичного обслуговування дітей у закладах дошкільної освіти та його спрямування на зміцнення й збереження життя і здоров’я дітей.

Здійснення постійного

медичного супроводу здобувачів дошкільної освіти медичними працівниками, надання

невідкладної медичної допомоги у разі потреби

 

 

1 раз на рік

 

директор

 

 

медична сестра старша

 

вивчення

документації

 

аналіз роботи закладу (до річного плану)

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

 

1.1.17.

Дотримання протиепідемічного режиму

за умови введення протиепі-

демічного режиму

 

директор

завгосп

медична сестра старша

Спостереження,

вивчення

документації

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

1.1.18.

Проведення санітарно- просвітницької роботи з усіма учасниками освітнього процесу з питань здорового способу життя, загартування, раціонального харчування

 

1 раз на рік

директор

вихователь- методист

медична сестра старша

вивчення

документації інтерв’ю огляд сайтів

частина

аналітичної довідки

 

наказ (про підсумки

виховної роботи за І півріччя і навчальний рік)

1.1.19.

Налагодження системи роботи з адаптації та інтеграції здобувачів дошкільної освіти до освітнього процесу

1 раз на рік

психологічна служба,

вихователь- методист,

медична сестра старша

 

вивчення

документації інтерв’ю огляд сайтів

частина довідки до наказу

 

наказ (про підсумки роботи психологічної

служби за рік)

1.1.20.

Сприяння адаптації педагогічних працівників до професійної

діяльності

1 раз на рік

психологічна служба

вихователь- методист

 

інтерв’ю

усна інформація

 

вказівки

 

1.2. Створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації

1.2.1.

Обізнаність керівника та педагогічних працівників та дотримання ними вимог нормативно-правових

документів щодо виявлення ознак булінгу, іншого насильства та

запобігання йому

1 раз на три роки

директор вихователь-методист

інтерв’ю

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

1.2.2.

Наявність плану заходів із запобігання та протидії

булінгу

1 раз на три роки

директор вихователь-методист

психологічна служба

вивчення

документації

усна інформація

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

 

1.2.3.

Реалізація заходів із запобігання проявамдискримінації та булінгу, вчасне реагування на

звернення щодо таких проявів, надання психолого-соціальної підтримки у разі потреби

1 раз на три роки

психологічна служба

інтерв’ю

 

вивчення документів

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

1.2.4.

Частка педагогічних працівників, батьків, які вважають освітнє

середовище безпечним і психологічно комфортним

1 раз на рік

психологічна служба

анкетування

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

1.2.5.

Забезпечення архітектурної доступності території,

будівлі та усіх приміщень, адаптованість їх до використання учасниками освітнього процесу

1 раз на п’ять років

директор

 

завгосп

спостереження

усний звіт

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

1.2.6.

Наявність та раціональне використання ресурсної кімнаті, дидактичних засобів для здобувачів дошкільної освіти з особливими освітніми потребами (за наявності)

1 раз на рік

психологічна служба

спостереження

частина довідки до наказу

 

наказ (про підсумки роботи психологічної

служби за рік)

1.2.7.

Забезпечення закладу фахівцями для реалізації інклюзивного навчання

1 раз на рік

директор

психологічна служба

вивчення документів

частина довідки до наказу

пункт у річному звіті директора

 

наказ (про підсумки роботи психологічної

служби за рік)

 

1.2.8.

Забезпечення корекційної спрямованості освітнього процесу, педагоги володіють та застосовують методи, прийоми, технології роботи із здобувачами дошкільної освіти із особливими освітніми потребами

2 рази на рік

директор психологічна служба вихователь-методист

спостереження інтерв’ю

вивчення

документації

частина довідки до наказу

 

Наказ (про підсумки

методичної роботи за

навчальний рік)

1.2.9.

Налагодження співпраці педагогічних працівників з питань соціалізації здобувачів дошкільної освіти із особливими освітніми потребами (створення команди

психолого-педагогічного супроводу, розроблення індивідуальної програми розвитку тощо)

1 раз на рік

директор вихователь-методист психологічна служба

вивчення

документації інтерв’ю

інформація на нараді при директорові

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

1.2.10.

Розроблення індивідуальних програм розвитку за участі батьків та створені умови для залучення асистента

дитини в освітній процес (за наявності такого)

1 раз на рік

психологічна служба вихователь-методист

вивчення

документації інтерв’ю

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

1.2.11.

Налагодження співпраці з інклюзивно-ресурсним центром щодо психолого- педагогічного супроводу здобувачів дошкільної освіти із особливими освітніми потребами

1 раз на рік

психологічна служба, вихователь-методист

вивчення

документації інтерв’ю

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

 

1.2.12.

Створення умов для формування навичок

здорового способу життя (харчування, гігієна, фізична активність) та

екологічно доцільної поведінки у здобувачів дошкільної освіти

1 раз на рік

Директор, вихователь-методист,

завгосп

спостереження

акт внутрішньої прийомки

закладу до нового навчального року

 

наказ (про підсумки підготовки закладу до нового навчального року)

1.2.13.

Сприяння простору закладу, обладнання, засобів навчання

формуванню різних видів компетенцій, навичок та умінь здобувачів дошкільної освіти

 

1 раз на рік

Директор, вихователь-методист,

завгосп

спостереження

акт внутрішньої прийомки

закладу до нового н. р.

 

наказ (про підсумки підготовки закладу до нового н. року)

2. Здобувачі дошкільної освіти. Забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду

2.1. Виконання завдань Базового компоненту дошкільної освіти

2.1.1.

Наявність сформованої освітньої програми, яка містить комплекс освітніх компонентів для

досягнення здобувачами дошкільної освіти результатів навчання (набуття компетентностей), визначених Базовим компонентом дошкільної освіти

1 раз на рік

Директор, вихователь-методист

 

вивчення

документації

інформація на засіданні педагогічної ради

 

Рішення педради наказ

2.2. Впровадження в освітньому процесі неперервності змісту освітніх ліній інваріативної складової

 

2.2.1.

Здійснення організації освітнього процесу у різних вікових групах з урахуванням вимог освітньої програми, розробленої на основі Базового компоненту

дошкільної освіти,

схваленою педагогічною радою

1 раз на рік

Директор, вихователь-методист

 

вивчення

документації

частина аналізу роботи за навчальний рік

 

рішення педради наказ

2.3. Впровадження в освітньому процесі закладу варіативної складової Базового компоненту дошкільної освіти

2.3.1.

Наявність програм для організації варіативної складової Базового компоненту дошкільної освіти

 

1 раз на рік

Директор, вихователь-методист

вивчення

документації

усний звіт

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

2.3.2.

Наявність планування

додаткових організаційних форм освітнього процесу – гуртки, студії, секції

 

1 раз на рік

Директор, вихователь-методист

вивчення

документації

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

2.3.3.

Застосування (використання) інформаційно

комунікаційних технологій, електронно-технічних

засобів навчання

1 раз на рік

Директор, вихователь-методист

спостереження анкетування

інформація на нараді при

директорові,

частина у річному звіті директора

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

2.4. Організація життєдіяльності здобувачів дошкільної освіти у закладі

 

2.4.1.

 

Відповідність розпорядку дня здобувачів освіти у вікових групах гігієнічним нормам щодо тривалості сну, занять різними видами діяльності та відпочинку, у тому числі організації навчальних занять, перебування на свіжому повітрі, рухової активності, кратності приймання їжі

 

 

1 раз на рік

 

директор вихователь-методист

 

вивчення

документації

 

усний звіт

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

2.4.2.

Відповідність віковій групі гранично допустимого навчального навантаження на здобувача дошкільної освіти

1 раз на рік

директор вихователь-методист

вивчення

документації

усний звіт

 

вказівки

наказ

(за потреби)

2.4.3.

Проведення фізкультурно- оздоровчої роботи у різних організаційних формах

2 рази на рік

директор вихователь-методист

вивчення

документації спостереження

частини довідок до

наказів

 

накази (про підсумки методичної роботи за

навчальний рік)

2.4.4.

Застосування загартування та лікувально- профілактичних процедур

1 раз на рік

Директор,

вихователь-методист,

медична сестра старша

Спостереження, інтерв’ю,

вивчення

документації

інформація на нараді при

директорові

частина у річному звіті директора

 

вказівки

2.4.5.

Здійснення медико- педагогічного контролю за організацією фізичного виховання здобувачів дошкільної освіти

1 раз на рік

Директор,

вихователь-методист,

медична сестра старша

вивчення

документації

довідка до наказу

 

наказ

2.4.6.

Організація спільної роботи медичного персоналу та педагогів щодо фізичного розвитку здобувачів дошкільної освіти

1 раз на рік

Директор,

вихователь-методист,

медична сестра старша

 

вивчення

документації інтерв’ю

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

3. Фахова діяльність педагогічних працівників закладу

3.1. Ефективність планування педагогічними працівниками своєї діяльності, використання сучасних освітніх підходів до організації освітнього процесу з метою формування різних видів компетентностей здобувачів дошкільної освіти

3.1.1.

Частка педагогічних працівників, які використовують

календарне планування, що відповідає освітній програмі закладу

 

1 раз на рік

вихователь-методист

вивчення

документації

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

3.1.2.

Аналіз, оцінювання педагогічними працівниками кожної вікової групи результативності виконання вимог Базового компонента дошкільної освіти, якості виконання програми розвитку, виховання і навчання

здобувачів дошкільної освіти

2 рази на рік

Директор,

вихователь-методист

вивчення

документації

частина

аналітичної довідки до наказу

 

наказ (про рівні засвоєння програмових вимог, рівні життєвої

активності вихованців за навчальний рік)

3.1.3.

Частка педагогічних працівників, які використовують методики, освітні технології (в тому числі й інформаційно- комунікаційні), спрямовані на оволодіння здобувачами дошкільної освіти ключовими  компетентностями та наскрізними уміннями

2 рази на рік

директор вихователь-методист

вивчення

документації анкетування

частина

аналітичної довідки до наказу

частина у річному звіті директора та в аналізі роботи за рік

 

наказ (про підсумки

методичної роботи за І півріччя та за навчальний рік) рішення педради

3.1.4.

Надання педагогічними працівниками методичної підтримки колегам, обмін досвідом (консультації, навчальні семінари,

майстер-класи, конференції,

взаємовідвідування занять, наставництво, публікації)

 

1 раз на рік

вихователь-методист

вивчення

документації інтерв’ю

частина

аналітичної довідки до наказу

 

наказ (про підсумки

методичної роботи за І півріччя та за навчальний рік)

3.1.5.

Частка педагогічних працівників, які створюють та використовують власні освітні ресурси, мають

публікації професійної тематики та оприлюднені методичні розробки

2 рази на рік

директор вихователь-методист

вивчення

документації

частина

аналітичної довідки до наказу, частина у річному звіті директора та в аналізі роботи

 

наказ (про підсумки

методичної роботи за навчальний рік)

рішення педради

 

3.2. Постійне підвищення професійного рівня і педагогічної майстерності педагогічних працівників

3.2.1.

Частка педагогічних працівників закладу, які обирають різні види,

форми і напрямки підвищення рівня своєї професійної майстерності

 

1 раз на 5 років

директор

 

вихователь-методист

вивчення

документації

анкетування

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

доручення

3.2.2.

Здійснення педагогічними працівниками експертної діяльності, їх участь в інноваційній роботі (розроблення/адаптація, впровадження освітніх технологій,

експериментальна робота), ініціювання та/або

реалізація освітніх проєктів

 

1 раз на 5років

директор вихователь-методист

вивчення

документації інтерв’ю

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

 

3.3. Методичне забезпечення закладу

3.3.1.

Відповідність мети, основних принципів діяльності та функцій методичного кабінету закладу встановленим вимогам

 

1 раз на три роки

директор вихователь-методист

вивчення

документації

усна інформація

 

вказівки доручення

3.3.2.

Відповідність наповнення методичного кабінету принципам

інформативності та

змістовності; доступності; сучасності; естетичності; задоволення потреб педагогів у саморозвитку і професійному

самовдосконалення

 

1 раз на три роки

директор вихователь-методист

вивчення

документації спостереження

акт внутрішньої прийомки

закладу до нового навчального року

 

наказ (про підсумки підготовки закладу до нового навчального року)

3.3.3.

Групування матеріалів методичного кабінету за окремими розділами,

можливість їх використання для різних форм комунікації педагогів у рамках освітнього процесу

1 раз на три роки

директор вихователь-методист

вивчення

документації анкетування

акт внутрішньої прийомки

закладу до нового навчального року

 

наказ (про підсумки підготовки закладу до нового н.р.

 

3.3.4.

 

Діяльність методичного кабінету закладу забезпечує здійснення самооцінювання якості освіти з метою виявлення та відстеження тенденцій у розвитку якості освіти в закладі, встановлення відповідності фактичних результатів освітньої діяльності в межах державних вимог до змісту, рівня її обсягу дошкільної освіти (Базового компонента дошкільної освіти), її заявленим цілям, а також оцінювання ступеня, напряму і причин відхилень від цілей

 

 

1 раз на рік

 

директор вихователь-методист

вивчення

документації

частина у річному звіті директора та в аналізі роботи за рік

 

рішення педради наказ

3.3.5.

Спрямування діяльності методичного кабінету закладу на пошук і впровадження нових

ефективних форм взаємодії закладу із сім’ями здобувачів дошкільної освіти, батьківською, педагогічною і науковою громадськістю у здійсненні завдань цілісного всебічного розвитку здобувачів дошкільної освіти, популяризації роботи закладу

 

1 раз на рік

директор вихователь-методист

вивчення документів

 

спостереження

частина у річному звіті директора та в аналізі роботи за рік

 

рішення педради наказ

3.4. Налагодження співпраці з батьками, працівниками закладу

3.4.1.

Частка педагогічних працівників, які використовують форми роботи, спрямовані на формування партнерських взаємин із батьками

здобувачів дошкільної освіти

1 раз на три роки

вихователь-методист

вивчення

документації анкетування

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

наказ

(за потреби)

3.4.2.

Налагодження конструктивної комунікації педагогічних працівників із батьками здобувачів освіти в різних формах та

напрямах роботи, що

сприяє досягненню мети – організації освітнього процесу на принципах партнерства і довіри

 

1 раз на три роки

вихователь-методист

спостереження анкетування

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

наказ

(за потреби)

3.4.3.

Наявність у закладі інформаційно- просвітницького простору для батьків; його оформлення, зміст та доступність

1 раз на рік

директор вихователь-методист

спостереження анкетування

частина у річному звіті директора та в аналізі роботи за рік

 

вказівки доручення

наказ

(за потреби)

 

4. Управлінські процеси закладу

4.1. Наявність стратегії розвитку та системи планування діяльності закладу, моніторинг виконання поставлених цілей і завдань

4.1.1.

Відповідність стратегії розвитку закладу особливостям і умовам його діяльності (типу закладу, мові навчання, території обслуговування, формуванню контингенту здобувачів дошкільної освіти, обсягу та джерелам фінансування)

1 раз на 5 років

директор вихователь-методист

завгосп

вивчення

документації

інформація на засіданні педради

 

рішення педради наказ

4.1.2.

Здійснення річного планування відповідно до стратегії

1 раз на рік

директор вихователь-методист

завгосп

медична сестра старша

вивчення

документації

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

наказ

(за потреби)

4.1.3.

Залучення працівників та батьків здобувачів дошкільної освіти до розроблення плану роботи закладу

1 раз на рік

директор вихователь-методист

інтерв’ю

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

наказ

(за потреби)

4.1.4.

Наявність перспективного та календарного планів освітнього процесу

1 раз на рік

директор

 

вихователь-методист

вивчення

документації

усний звіт

 

вказівки

наказ

(за потреби)

4.1.5.

Здійснення самооцінювання якості освітньої діяльності на основі стратегії (політики) і процедур забезпечення якості освіти

1 раз на 5 років (комплексне,

перед початком роботи щодо розроблення програми розвитку)

періодичне

(комплексне

самооцінювання перед щорічним звітуванням

директора (за потребою)

 

директор вихователь-методист

завгосп

вивчення

документації анкетування

Частина річного плану (аналіз)

 

аналітична довідка

 

 

аналітична довідка

 

рішення педради

 

 

наказ

 

 

 

 

наказ

 

4.2. Формування відносин довіри, прозорості, дотримання етичних норм

4.2.1.

Частка учасників освітнього процесу, які задоволені загальним психологічним кліматом у закладі і діями керівника щодо формування відносин довіри та конструктивної

співпраці між ними

1 раз на 5 років

директор вихователь-методист

завгосп

анкетування

інформація на нараді при

директорові

 

доручення

4.2.2.

Забезпечення закладом змістовного наповнення та вчасного оновлення інформаційних ресурсів

закладу (інформаційні стенди, сайт закладу, сторінки у соціальних мережах)

 

 

2 рази на рік

Директор, вихователь-методист

Спостереження,

інтерв’ю

інформація на

нараді при директорові

 

Вказівки,

доручення наказ

(за потреби)

 

4.3. Ефективність кадрової політики та забезпечення можливостей для професійного розвитку педагогічних працівників

4.3.1.

Формування штату закладу, залучення кваліфікованих педагогічних та інших працівників відповідно до штатного розпису та освітньої програми

закладу.

1 раз на рік

директор

вивчення

документації

усний звіт

 

частина щорічного звіту директора

 

вказівки доручення

4.3.2.

Частка педагогічних працівників закладу, які працюють за фахом

1 раз на 5 років

директор

вивчення документів

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

доручення

4.3.3.

Застосування керівником закладу заходів

матеріального та

морального заохочення до педагогічних працівників з метою підвищення якості освітньої діяльності

1 раз на 5 років

голова ПК

вивчення

документації

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

4.3.4.

Створення керівником закладу умов для постійного підвищення кваліфікації, чергової та позачергової атестації

1 раз на 5 років

вихователь-методист голова ПК

вивчення

документації інтерв’ю

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

4.3.5.

Частка педагогічних працівників, які вважають, що керівник закладу сприяє їхньому професійному розвитку

1 раз на 5 років

вихователь-методист

інтерв’ю

інформація на

нараді при директорові

 

вказівки доручення

4.4. Організація освітнього процесу на засадах людиноцентризму, прийняття управлінських рішень на основі конструктивної співпраці учасників освітнього процесу, взаємодії закладу з місцевою громадою

4.4.1.

Частка працівників, які вважають, що їх права у закладі не порушуються

1 раз на 5 років

вихователь-методист голова ПК

анкетування

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

4.4.2.

Частка батьків здобувачів дошкільної освіти, які вважають, що права їх дітей в закладі не порушуються

1 раз на 5 років

директор вихователь-методист

анкетування

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

наказ

(за потреби)

4.4.3.

Частка учасників освітнього процесу, які вважають, що їхні пропозиції враховуються під час прийняття управлінських рішень

1 раз на 5 років

директор вихователь-методист

інтерв’ю

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

наказ

(за потреби)

4.4.4.

Керівник сприяє участі громадського самоврядування у вирішенні питань щодо діяльності закладу

1 раз на 5 років

голова ради закладу

інтерв’ю

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

4.4.5.

Врахування потреб учасників освітнього процесу, особливостей діяльності закладу у режимі роботи закладу

1 раз на 5 років

директор голова ради закладу

анкетування

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

наказ

      (за потреби)

4.4.6.

Ознайомлення та дотримання усіма працівниками закладу правил внутрішнього трудового розпорядку

1 раз на 5 років

директор голова ради закладу

вивчення

документації

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

наказ

(за потреби)

4.4.7.

Розв'язання керівником закладу в межах наданих йому повноважень, спільно або за погодженням з профспілковим комітетом усіх питань, пов'язаних із застосуванням правил внутрішнього трудового розпорядку

1 раз на 5 років

голова ради закладу голова ПК

вивчення

документації

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

4.4.8.

Керівник закладу вживає заходів для створення належних умов діяльності закладу (зокрема, вивчає стан матеріально-технічної бази, планує її розвиток, звертається із відповідними клопотаннями до

засновника, здійснює проєктну діяльність)

1 раз на рік

директор

 

завгосп

інтерв’ю

 

вивчення

документації

частина у річному звіті директора та в аналізі роботи за рік

 

вказівки доручення

4.5. Формування та забезпечення реалізації політики академічної доброчесності

4.5.1.

Забезпечення керівником закладу реалізації заходів щодо формування академічної доброчесності та протидії фактам її порушення

1 раз на 5 років

директор вихователь-методист

вивчення

документації

усний звіт

 

вказівки доручення

4.5.2.

Дотримання педагогічними працівниками засад

академічної доброчесності. Частка педагогічних працівників, які поінформовані щодо правил і вимог дотримання академічної доброчесності

1 раз на 5 років

директор вихователь-методист

інтерв’ю

 

вивчення

документації

усний звіт

 

вказівки доручення

4.5.3.

Забезпечення керівником закладу проведення освітніх та інформаційних заходів, спрямованих на формування у працівників та батьків здобувачів дошкільної освіти негативного ставлення до корупції

1 раз на 5 років

директор вихователь-методист

вивчення

документації

усний звіт

 

вказівки доручення

 

Додаток 2

до річного плану роботи

ЗДО № 3 «Сонечко»

Костопільської міської ради

 

Плани-циклограми внутрішньої системи оцінювання (контролю) якості процесів функціонування: охорона праці, безпека життєдіяльності

 

План-циклограма з охорони праці

№ п/п

Зміст роботи

Місяць

 

 серпень

 

серпень

вересень

жовтень

листопад

грудень

січень

лютий

березень

квітень

травень

червень

липень

1

Отримання Акта (Паспорта) готовності навчального закладу до нового навчального року

+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Ознайомлення працівників навчального закладу з посадовими обов'язками з охорони праці за їх особистими підписами

 

 +

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Контроль за проведенням інструктажу з охорони праці

 

+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Контроль за проведенням перевірки захисного заземлення і опору ізоляції  електромереж

 

 

+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Перевірка стану освітнього процесу з формування знань вихованців з розділу

«Основи безпеки життєдіяльності»

 

 

+

 

 

 

 

 

+

 

 

 

 

6

 

 

 

 

Контроль за складанням комісією актів загального технічного огляду будівель та споруд навчального закладу

 

 

 

+

 

 

 

 

+

 

 

 

 

   7

 

 

 

 

Проведення атестації з охорони праці нових працівників

 

 

 

+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   8

 

Контроль за веденням журналів реєстрації нещасних випадків з працівниками та вихованцями

 

 

 

 

 

 

+

 

 

 

+

 

 

 

+

 

11

Видання наказу «Про організацію роботи з охорони праці»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+

 

 

 

 

 

 

 

12

Видання наказу «Про порядок забезпечення пожежної безпеки на території, в будівлях, спорудах та приміщеннях навчального закладу»

 

 

 

 

 

+

 

 

 

 

 

 

 

№ п/п

Зміст роботи

Місяць

 

 серпень

 

серпень

вересень

жовтень

листопад

грудень

січень

лютий

березень

квітень

травень

червень

липень

 

 13

Видання наказу «Про призначення

відповідального за електрогосподарство»

 

 

 

 

 

+

 

 

 

 

 

 

 

 14

Контроль за веденням журналу обліку

видачі інструкцій з охорони праці

 

 

 

 

 

+

 

 

 

 

 

 

 

 15

Звіт комісії з охорони праці на зборах

трудового колективу

 

 

 

 

 

 

+

 

 

 

 

 

 

 16

Контроль за проведенням Тижня безпеки

дитини

 

 

+

 

 

 

 

 

+

 

 

 

 

 17

Контроль за проведенням Тижня безпеки

дорожнього руху

 

 

 

+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                 

 

Додаток 3

до річного плану роботи

Закладу дошкільної освіти № 3 «Сонечко»  

Костопільської міської ради

 

План заходів з охорони праці  та безпеки життєдіяльності

на 2023 – 2024 навчальний рік

з/п

Зміст роботи

Термін виконання

Відповідальні

Відмітка про виконання

1.

Забезпечувати заклад законодавчими актами та нормативно-технічною документацією з питань охорони праці

Упродовж року

Овдійчук І.А.,

 

2.

Провести перевірку охорони праці, безпеки життєдіяльності у навчальних, підсобних та інших приміщеннях, усунути виявлені недоліки, зробити відповідні записи в журналах оперативного контролю

       До

 20.09.2023

Овдійчук І.А.,

Тимошина О.М, Харитонюк Л.І.,

 

3.

Скласти акт-дозвіл на проведення занять у музичних та фізкультурній залах

До

01.09. 2023

Громадський інспектор

 

4.

Провести огляд та випробування спортивного обладнання на спортивному майданчику

До

01.09. 2023

Інструктори з фізичної культури

 

5.

Провести огляд та випробування обладнання на ігрових майданчиках

До

01.09. 2023

Громадський інспектор

 

6.

Провести огляд та випробування міцності кріплень стендів та експозицій у коридорах, кабінетах, групових приміщеннях.

До

15.08. 2023

Громадський інспектор

 

7.

Скласти акт-дозвіл на роботу харчоблоку

До

15.08. 2023

Громадський інспектор

 

8.

Скласти акт-дозвіл на роботу пральні

До

15.08. 2023

Громадський інспектор

 

9.

Провести повторні інструктажі з охорони праці та безпеки життєдіяльності з усіма працівниками та зробити відповідні записи у журналі реєстрації інструктажів

Двічі на рік

Захарчук К.І.

 

10.

Переглянути та поновити нормативні акти дошкільного закладу з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності

За потреби

Ковальчук Т.Н.

 

11.

Контролювати ведення журналів реєстрації нещасних випадків з працівниками та дітьми

За потреби

Громадський інспектор

 

12.

Контролювати ведення журналу обліку видачі інструкцій з охорони праці

постійно

Захарчук К.І.

 

13.

На видному місці біля телефону вивісити таблички із зазначенням номерів телефонів термінового виклику

Листопад

Стрельчук О.С.

 

15.

Провести перевірку стану пожежної безпеки навчальних, підсобних та інших приміщень, усунути виявлені недоліки; зробити відповідні записи у журналі оперативного контролю

Щоквартально

Стрельчук О.С.

 

16.

Перевірити:

-     стан освітлювальної електромережі та електроустаткування;

-     наявність та справність первинних засобів пожежогасіння.

Результати перевірки оформити актом

до  20.09. 2023

Стрельчук О.С.

 

17.

Перевірити стан евакуаційних шляхів на випадок надзвичайних ситуацій

до  20.09. 2023

Стрельчук О.С.

 

18.

Організувати перевірку захисного заземлення і опору ізоляції електромереж

до  20.09. 2023

Стрельчук О.С.

 

19.

Посилити контроль за дотриманням протипожежного режиму в дошкільному навчальному закладі. Забезпечити справність приладів опалення, електроустановок, технологічного обладнання.

Постійно

Відповідальні за дотримання протипожежного стану приміщень

 

20.

Здійснювати періодичні огляди вогнегасників. У разі негативних результатів огляду, закінчення гарантійного терміну експлуатації, після застосування за призначенням направляти відповідні вогнегасники на ПТОВ

Щомісяця

Стрельчук О.С.

 

21.

Провести Тиждень безпеки дитини

жовтень 2023,

квітень 2024

Овдійчук І.А.,

 

22.

Провести практичні заняття щодо відпрацювання з працівниками евакуаційних заходів на випадок виникнення пожежі

жовтень 2022,

квітень 2023

Стрельчук О.С.,

Тимошина О.М,

Ковальчук Т.Н.

 

23.

Організовувати чергування осіб, відповідальних за стан протипожежної безпеки  у місцях з масовим перебуванням людей  під час проведення свят чи інших масових заходів

Постійно під час масових заходів

Стрельчук О.С.

 

24.

Здійснити вибірковий ремонт системи освітлення ЗДО

 

Стрельчук О.С.

 

25.

Поновити інформаційні стенди з питань безпеки життєдіяльності

постійно

Стрельчук О.С.

 

26.

Здійснювати контроль за виконанням заходів щодо створення безпечних і здорових умов освітнього процесу

постійно

Служба охорони праці

 

27.

Здійснювати контроль за безпекою навчального обладнання, приладів, навчально-наочних посібників, які використовуються під час освітнього процесу

постійно

Тимошина О.М, Харитонюк Л.І.,

 

28.

Вносити пропозиції до річного плану роботи з розділу безпека життєдіяльності у ЗДО

Упродовж навчального року

Служба охорони праці

 

29.

Контролювати дотримання працівниками посадових інструкцій у частині забезпечення охорони праці та безпеки життєдіяльності

постійно

Служба охорони праці

 

30.

Здійснювати контроль за своєчасним проходженням працівниками дошкільного закладу попередніх та періодичних профілактичних медичних оглядів

Перед прийомом на роботу та за графіком

Медичні працівники

 

31.

Контроль за дотриманням працівниками правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва

Щоквартально

Служба охорони праці

 

 

Додаток 4

до річного плану роботи

ЗДО № 3 «Сонечко»

Костопільської міської ради

 

План заходів з охорони дитинства

п/п

Зміст

Термін

Відповідальні

Відмітка про виконання

І. Організаційно – адміністративна робота

1.1

Призначити громадського інспектора з охорони прав дитинства.

До 11. 09.2023

Овдійчук І.А.

 

1.2

Провести облік дітей пільгового контингенту, оформити акти обстеження, скласти картотеку.

11.09. - 01.10.2023

Громадський інспектор

 

1.3

Поповнити картотеку нормативно – правової бази з охорони прав дитинства та соціального захисту дітей пільгового контингенту.

Упродовж року

Овдійчук І.А.

 

ІІ. Робота з педагогами

2.1

Провести нараду при директорові з обговоренням законодавчих документів  щодо охорони життя та соціального захисту малолітніх.

вересень 2023,

квітень 2024

Овдійчук І.А.

 

2.2

Поновити соціальний паспорт ЗДО

До 28.09.2023

Громадський інспектор, вихователі

 

2.3

Забезпечити консультативну допомогу батькам з питань соціально-правового захисту дошкільників (за потребою)

Упродовж року

Практичний психолог

Веремчук Г.В.

 

2.4

Поновити інформацію сторінки  веб-сайту «Про права маленької дитини»

вересень 2023

Громадський інспектор

 

2.5

Інформаційний буклет: «Безпечний психологічний простір сім’ї!» (інформаційні куточки груп)

грудень 2023

Практичний психолог

Веремчук Г.В.

 

 

ІІІ. Робота з дітьми

3.1.

 Провести спільну благодійну акцію:

«Чужих дітей не буває…» (допомога дітям, що опинились в скрутному становищі)

Упродовж року

Вихователі

 

3.2.

Гра - бесіда в старших групах «Мої права»

Жовтень

Вихователі

 

3.3.

Організувати проведення:

- тижня правового виховання;

- заняття та бесіди, що формують   у дітей уявлення про толерантність по відношенню до різних людей, справедливість, порядність тощо

 

Грудень, упродовж року

 

Вихователі

 

3.4.

Діагностика рівня сформованості правових знань дітей

Березень 2024

Тимошина О.М, Харитонюк Л.І.

 

3.5

Залучати дітей пільгового контингенту до участі у проведенні міських благодійних акцій, свят.

Упродовж року

Вихователі

 

ІV. Робота з батьками

  4.1

Залучати батьків до ознайомлення із законодавчими документами щодо охорони життя та соціального захисту малолітніх:

·      про внесення змін до статті і закону України «Про охорону дитинства» (постанова ВР від 16.06.2011 р. №3525- VI);

·      про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за неналежне виконання обов’язків стосовно охорони життя та здоров’я дітей, а також за зловживання опікунськими правами  (постанова ВР від 23.09.2010 р. №2556- VI)

Упродовж року

Овдійчук І.А., вихователі

 

4.2

  Провести консультації для батьків:

·         «Чому і як батьки повинні навчити дитину: 10 порад»

·         «Пільги для дітей в ЗДО» 

 

·         «Упізнайте себе, або Батьківські помилки та як їх уникнути»

Жовтень 

Грудень

 

Квітень

 

   Вихователі

Громадський інспектор

Веремчук Г.В.

 

4.3

Звіт громадського інспектора на зальних зборах колективу та батьків щодо організації роботи щодо охорони прав дитинства та соціального захисту малолітніх.

Травень, 2024

Громадський інспектор

 

 

Додаток 5

до річного плану роботи

закладу дошкільної освіти № 3

«Сонечко» Костопільської міської ради

                      

                       ЗАТВЕРДЖУЮ

                                                                      

                                                                         Завідувачка  ________ Ірина  ОВДІЙЧУК

 

З А Х О Д И

взаємодії ЗДО № 3 „Сонечко” і Костопільського ліцею № 4

у 2023 – 2024 н. р.

Зміст роботи

Термін

Відповідальні

Примітка

  1. Робота з педагогами:

1.

 

 

 

 

З метою підвищення якості організації перспективності та наступності у роботі ЗДО та ПШ:

-     взаємовідвідування з метою ознайомлення з розвивальним середовищем обох ланок освіти (екскурсія, презентації);

-     взаємне відвідування заходів з наступним обговоренням: різні види та форми організованої діяльності старших дошкільників та уроків у І класі;

-     ознайомитись із програмою першого класу;

-     провести знайомство вчителів з Базовим компонентом дошкільної освіти, програмою «Українське дошкілля»

Упродовж року

 

 

 

Вихователі старших груп

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

Запрошення учнів Костопільського ліцею

№ 4 до участі в ранках, святах, дозвіллях.

Упродовж року

Вихователі

 

 

3.

 

Участь вчителів у зборах для батьків  дітей старшого дошкільного віку

Упродовж року

Вихователі старших груп, вчителі початкових класів

 

4.

День відкритих дверей - онлайн для учителів початкової школи та батьків з теми «Дитячий садок і Нова українська школа: як провести місток» з переглядом  фрагментів занять:

·      формування мовленнєвої компетенції

·      Зарядка для мозку для майбутнього першокласника

·      Майстер-клас для батьків «Логопедична корекційна робота з дошкільниками»

·      семінар з елементами тренінгу «Три кроки до школи: готуємо разом»

27.03. 2024

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Овдійчук І.А,

Кириша С.Г.

 

Холод О.В.

Корзун Г.М.

 

Янчук О.В.

 

Харитонюк Л.І.

 

5.

Круглий стіл «Дошкільна та початкова освіта: чи є суперечності»

12.01.2024

 

Овдійчук І.А,

Кириша С.Г.

 

6.

Спільне засідання методичного об’єднання ЗДО та ліцею № 4 з теми «Дошкільна освіта – основа Нової української школи»

27.03. 2024

 

Овдійчук І.А,

Кириша С.Г.

 

7.

Моніторинг готовності та адаптації дітей до школи (спільна діяльність педагогів та практичних психологів)

Упродовж року

Овдійчук І.А,

Веремчук Г.В.

 

 

8.

Методична вітальня «Чи готова дитина до навчання у школі»

22.05.2024

 

Овдійчук І.А,

Кириша С.Г.

 

 

  1. Робота з батьками

 

1.

День відкритих дверей - онлайн для учителів початкової школи та батьків з теми «Дитячий садок і Нова українська школа: як провести місток» з переглядом  фрагментів занять

27.03. 2024

 

 

 

Овдійчук І.А,

 

педагоги

 

 

2.

 

Анкетування батьків майбутніх першокласників «Готовність дитини до шкільного навчання  на думку батьків»

Квітень

Веремчук Г.В,

вихователі

 

 

  1. Робота з дітьми

 

1.

 

 

 

З метою формування у дітей  мотиваційної готовності до навчання у школі організувати та провести онлайн-екскурсії до ліцею:

-      на перший дзвоник;

-      до бібліотеки;

-      на останній дзвоник

 

 

 

 

Вересень Жовтень Травень

Вихователі  старших груп

 

 

 

 

 

2.

З метою підвищення рівня мотиваційної готовності до школи систематично використовувати у роботі:

-      читання літературних творів про школу;

-      бесіди з дошкільниками;

-      знайомство з правилами поведінки учнів;

-      сюжетні ігри на шкільну тематику;

-      організовувати конкурси дитячих робіт на шкільну тематику

 

Упродовж року

 

 

 

 

Вихователі  старших груп

 

 

 

 

 

 

 

 

Розділ 1. Аналіз фізкультурно-оздоровчої роботи за літній період

 

Робота з виховання здорової дитини у  ЗДО №3 «Сонечко» Костопільської міської ради визначається завданнями, які направлені на: формування, збереження та зміцнення фізичного здоров'я, розвиток рухових умінь, фізичних якостей; виховання у дітей свідомого ставлення до ведення здорового способу життя. Під час планування роботи влітку та створення безпечних умов перебування дітей та дорослих у закладі колектив опирався на Постанову Головного державного санітарного лікаря від 22.09.2020 р. №55 та листи МОН України:

  • «Організація роботи в дошкільних навчальних закладах у літній період» від 16.03.2012 №1\9-198
  • «Організація фізкультурно-оздоровчої роботи в дошкільних навчальних закладах» від 02.09.2016 №1\9-456
  • «Щодо організації роботи та дотримання вимог з  питань  охорони  праці  та  безпеки  життєдіяльності  у  закладах дошкільної освіти» від 14.02.2019 № 1/11-1491

Завдання роботи з фізичного виховання дітей реалізовувався у процесі організації режиму дня, раціонального харчування, гігієнічного виховання, загартування, організації і проведення комплексу різних організаційних форм з фізичного виховання в обсязі 5-6 годин у молодшій та середній групах, 6-7 годин - у старших групах.

З метою повноцінного фізичного розвитку дітей дошкільного віку в закладі забезпечувалося проведення фізкультурно-оздоровчої роботи (ранкова гімнастика, гімнастика після денного сну, фізкультурні хвилинки, паузи, загартовувальні процедури), організація рухової активності у повсякденному житті (рухливі ігри, фізичні вправи на прогулянках, фізкультурні свята і розваги, самостійна рухова діяльність, дні здоров’я, індивідуальна робота з фізичного виховання), проведення занять з фізичної культури, які розглядаються як цілеспрямована та унормована форма організованої навчально-пізнавальної діяльності, що має на меті оптимізацію рухового режиму, формування та закріплення рухових умінь і навичок, розвиток фізичних якостей, надання дітям  спеціальних знань з фізичної культури. В умовах воєнного стану походи за межі дошкільного закладу були відмінені.

Медико-педагогічний контроль за фізичним розвитком дітей

Протягом літнього періоду освітня робота з фізичного виховання дітей раннього та дошкільного віку здійснювалася з урахуванням стану їх здоров’я, самопочуття, рівня фізичного та психічного розвитку і підготовленості дітей, родинних побажань і пропозицій. Фізичне виховання проводилося шляхом проведення обов’язкових занять на закріплення знань дітей відповідно до розкладу та режиму, виконання загартувальних процедур, фізкультурно-оздоровчих заходів. Сумарний обсяг рухової активності, що здійснювався дітьми у процесі щоденної життєдіяльності, базувався на їх індивідуальних можливостях та задовольняв їх біологічну потребу у рухах. Вся ця робота проводилася з кожною дитиною відповідно до Інструктивно-методичних рекомендацій Міністерства освіти і науки України щодо організації фізкультурно-оздоровчої роботи в ЗДО, відповідних заходів до освітньої програми «Українське дошкілля». Діти були розподілені на медичні групи для фізкультурних занять і загартовування. Це проводилося сестрою медичною старшою на основі медичних оглядів.

Здійснювалася педагогічна оцінка організації рухового режиму, змісту, методики проведення в режимі дня різних форм роботи з фізичного виховання. Проводився диференційований аналіз за віковими категоріями, їх доцільність і достатність поєднання, систематичність, тривалість розподілу часу між структурними частинами, зміст, послідовність дібраних засобів, їхнє дозування:

- норми загартування;

- раціональність вибору способів організації дітей та використання інвентарю;

- відповідність вибору теми і змісту заходів окресленим завданням та обраній формі проведення, ступінь реалізації поставлених завдань.

Протягом літнього періоду медико-педагогічний контроль здійснювався відповідно діючих вимог. В ЗДО проводився моніторинг фізичного розвитку вихованців:

- оцінка впливу різних фізкультурно-організаційних заходів на дитячий організм та ступеня фізичних і психічних навантажень на дитину;

- візуальна оцінка зовнішніх ознак втоми, підрахунок частоти дихання та пульсу;

- узагальнення даних про стан здоров’я та змісту показників захворюваності.

Проводився контроль за санітарно-гігієнічними умовами:

- утримання місць для занять;

-утримання групових кімнат, фізкультурних осередків у групах, музичній залі, фізкультурного та ігрового майданчиків;

- стану фізкультурного обладнання та інвентарю в приміщеннях і на майданчиках;

- стану одягу та взуття дітей для прогулянок, різних форм роботи з фізичного виховання.

Проблеми оздоровлення дошкільнят, зміцнення та збереження їхнього здоров’я ніколи не втрачають своєї актуальності. Саме тому, відповідно до оновленого Закону України «Про дошкільну освіту», «Про фізичну культуру», «Національної доктрини розвитку освіти», Базового компоненту дошкільної освіти-2021 оздоровчо-профілактична робота в дитячому садку була спрямована, насамперед, на охорону та зміцнення психічного та фізичного здоров’я дітей, підвищення захисних сил організму, виховання стійкого інтересу до рухової активності, звички до здорового способу життя, формування  життєво необхідних рухових умінь, навичок та фізичних якостей, формування культури здоров’я.  Щоденно у кожній віковій групі планувалися рухливі ігри з фізичним дистанціюванням дітей в умовах адаптивного карантину.

Упродовж літа особлива увага приділялася нетрадиційним формам оздоровлення дітей. Це: використання дихальної гімнастики та точкового масажу перед обідом (по 5 хвилин), пальчикова гімнастика – 5 хвилин перед полуденком, масажування долонь – 2-га половина дня, оздоровчі хвилинки впродовж дня; ходьба по ребристій дошці, килимках з нашитими ґудзиками, масажних доріжках та інше. Обладнання для оздоровчих процедур добиралося таке, яке легко миється та обробляється дезінфікуючими засобами.

Систематично проводилися наскрізні провітрювання приміщень, прогулянки на свіжому повітрі, різноманітні форми фізкультурно-оздоровчої роботи. Найбільш результативними у плані літнього оздоровлення дітей вихователі вважають такі оздоровчі технології: пальчикова гімнастика, дихальна гімнастика, фітотерапія, музикотерапія, точковий массаж, вітамінотерапія, загартування повітрям, сонцем, водою, ходьба босоніж, ходьба по «доріжці здоров’я».

Поєднання фізичних вправ із засобами загартування й народної фізичної культури сприяло поліпшенню фізичного та психічного здоров’я вихованців. Аналіз антропометричних показників дав можливість стверджувати, що в середньому за літній оздоровчий період вага кожної дитини збільшується на 0.5-0.7 кг, зріст на 1-2 см, що відповідає нормі. Лікувально-оздоровча та профілактична робота проводилася під керівництвом сестри медичної старшої Захарко С.В.

Однією з умов збереження та зміцнення здоров’я дитини, підвищення опору її організму до хвороб є повноцінне харчування. Організація харчування дітей здійснювалася відповідно до «Інструкції про організацію харчування дітей в ЗДО», принципів НАССР, чинних санітарних норм та правил.

У закладі було встановлено доцільний режим харчування, наявні меню-вивіски (про денне меню), графіки видачі їжі, добові проби, призначені відповідальні особи за організацію харчування. Медперсоналом та адміністрацією закладу проводився оперативний контроль за дотриманням правил організації харчування.

Було дотримано вимог чинного законодавства щодо встановлення батьківської плати за харчування дітей у ЗДО.     Харчовий раціон доповнювався свіжими овочами фруктами та ягідьми , фруктовими соками.

 Збереження та зміцнення здоров’я дітей неможливе без валеологічної освіти дошкільнят та навчання їх поводження у надзвичайних ситуаціях. Відповідно до Концепції неперервної валеологічної освіти в Україні, робота педагогічного колективу у літній період була спрямована на формування у дітей елементарних уявлень, понять і знань про складові здоров’я людини та вплив довкілля на його зміцнення, формування практичних умінь і навичок для зміцнення здоров’я людини, виховання у дітей інтересу до зміцнення свого здоров’я. Ці завдання вирішувалися у процесі різних видів діяльності: заняття, ігрова діяльність, бесіди, спостереження, трудова та дослідно-пошукова діяльність тощо.

Враховуючи актуальність проблеми, вихователі постійно працювали над формуванням культури здоров’я вихованців, прищеплювали розуміння пріоритету здорового способу життя, надавали ґрунтовні знання про основи здоров’я, щоб знання, уміння і навички перейшли у звичні, необхідні потреби.

Ефективність оздоровчої роботи визначається правильно спрямованою роботою з батьками з даного питання. Під час онлайн-консультацій, через вайбер-групи, оформлення батьківських куточків, папок-пересувок вихователі інформували родини про їх вплив на формування фізичного здоров’я дітей. Санбюлетні, консультації та рекомендації для батьків регулярно змінювалися у відповідності до запитів батьків. Проводилися дистанційні збори для батьків, діти яких вперше поступають у дитячий садок, з метою поширення інформації про ЗДО, його режим роботи та оздоровчу спрямованість освітнього процесу, з наданням методичних порад щодо особливостей перебігу адаптації дітей до умов ЗДО тощо.

 

Завдання педагогічного колективу на літній період 2024 року:

  1. Оздоровчі завдання:
  • створення оптимальних умов для зміцнення здоров’я вихованців, збереження їх життя та подальшого формування життєвої компетентності шляхом упровадження сучасних здоров’язбережувальних та здоров’яформувальних освітніх технологій;
  • підвищення ефективності освітньої роботи з питань цивільного захисту (особистої безпеки) та безпеки життєдіяльності дітей;
  • дотримання розпорядку дня з урахуванням чергування фізичних, психічних навантажень та відпочинку дітей, забезпечення максимального перебування їх на свіжому повітрі;
  • оптимізація рухового режиму та самостійної ігрової діяльності дітей протягом дня як важливої складової фізичного розвитку дошкільників;
  • забезпечення умов для загартування дитячого організму;
  • організація збалансованого харчування та раціонального питного режиму.

 

  1. 2. Освітні завдання:
  • продовження поглибленої роботи з цивільного захисту та безпеки життєдіяльності дошкільників;
  • спрямування освітньої роботи на інтеграцію різних видів діяльності, реалізацію особистісно-орієнтованого підходу до дітей та комплексне вирішення освітніх завдань, визначених Базовим компонентом дошкільної освіти, освітньою програмою закладу;
  • розвиток пізнавальних здібностей дошкільнят засобами ознайомлення дітей з природою влітку, використання епізодичних та довготривалих літніх спостережень, дослідницько-пошукової роботи з дошкільниками, художньої літератури;
  • збагачення практичного досвіду дітей через залучення до різних специфічних видів дитячої діяльності: ігрової, рухової, пізнавальної, художньої, комунікативно-мовленнєвої, пошуково-дослідницької, трудової тощо;
  • активізація взаємодії з батьками з питання забезпечення психоемоційного комфорту дитини в умовах ЗДО на початку нового навчального року.

 

Складений відповідно до листів МОН:

  • від 07.07.2021 № 1\9-344 «Планування роботи закладу дошкільної освіти»
  • від 02.04.2022 № 1\3845-22 «Про рекомендації для працівників дошкільної освіти на період дії воєнного стану в Україні»
  • від 25.04.2022 № 1\4428-22 «Методичні рекомендації щодо проведення просвітницької роботи з учасниками освітнього процесу в ЗДО з питань уникнення враження мінами, вибухонебезпечними предметами та ознайомлення з правилами поводження у надзвичайних ситуаціях»
  • від 22.06.2022 № 1/6894-22 «Про методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу в закладах дошкільної освіти в літній період.

 

 

 

 

 

 

Розділ 2. Діяльність структур колегіального управління

 

п\п

Зміст роботи

 

Термін

Відповідальний

Примітка про виконання

2.1.

Педагогічна година

·           Дотримання правил безпечного перебування дітей на відкритому повітрі на час оздоровчого періоду.

·           правильна організація режиму дня – запорука фізичного та психічного здоров’я дітей.

·           створення умов для полегшення адаптації дітей, що поступають у дошкільний заклад

 

 

Червень-

серпень

 

 

 

 

 

 

Овдійчук І.А, завідувачка

Тимошина О.М

Харитонюк Л.І, в/методисти

 

 

2.2.

Педагогічна рада

Провести установче засідання педагогічної ради:

·     аналіз виконання рішень попереднього засідання педагогічної ради

·      підбиття підсумків оздоровлення дітей та

затвердження плану роботи дошкільного закладу на 2023/2024 навчальний рік

·      про стан готовності закладу до нового навчального року.

    Серпень

Овдійчук І.А, завідувачка

 

 

Розділ 3. Методична робота з кадрами

 3.1.

Консультації з педагогічними працівниками щодо організації оздоровлення й відпочинку дітей влітку:

·      «Про режим дня та розклад занять у літній період» 

·         Особливості планування освітньо – виховної роботи в літній період.

·       «Шляхи активізації рухової діяльності дітей влітку»

·      «Літні спостереження на прогулянці: зміст та основні правила»

·      «Профілактика кишкових отруєнь»

·         Загартування та зміцнення здоров’я в літній період.

·         «Доріжка здоров’я» на ігровому майданчику

 

Упродовж літа

 

 

 

 

Тимошина О.М

Харитонюк Л.І

 

 

 

3.2.

Консультації щодо безпеки життєдіяльності та цивільного захисту:

·         Безпечна природа

·      «Безпека життєдіяльності дітей на вулиці»

·      «Тепловий удар – перша допомога»

·      Обережно – отруйні рослини та гриби»

·      «Профілактика дитячого травматизм

 

Упродовж літа

 

 

Тимошина О.М

Харитонюк Л.І

Захарко С.В

Захарчук К.І.

 

 

 3.3.

Тренінгові заняття з вихователями

·      «Надання першої допомоги при сонячному і тепловому ударах».

·      «Надання допомоги при отриманні ушкоджень різного походження».

·      «Надання допомоги при попаданні стороннього тіла в очі, ніс, вуха».

Червень-серпень

Захарко С.В

Захарчук К.І., сестри медичні старші

 

 3.4.

Виставка добірки друкованих матеріалів з рекомендаціями щодо надання дітям першої медичної допомоги.

 

Захарко С.В

Захарчук К.І., сестри медичні старші

 

3.5.

Відкриті перегляди:   

·      Фізкультурно-музична розвага до Дня захисту дітей «Чарівна країна дитинства»

червень

Інстр-р з фіз-ри

Білоголовська Т.М

 

Конкурс на:

·      «Найкращий малюнок на асфальті», -

·      «Розкажи вірша про літо»

 

 липень

Вихователі середніх та старших груп

 

·         Заняття-розвага «Хай у серці кожної дитини живе любов до України!»

серпень

 

Музкерівник Максимчук Т.М

 

3.6.

Проведення  тематичних занять  до Дня Незалежності України  

  серпень

вихователі усіх вікових груп

 

3.7.

Провести заняття «Творчої майстерності для педагогів»:

·          зображувальні можливості природних матеріалів

·         фізичні вправи з нетрадиційним обладнанням

 

 

червень

 

серпень

 

 

Терещук Н.М.

 

Корзун Г.М.

 

3.8.

Проведення літніх спостережень на прогулянці. Ознайомлення дітей з об’єктами природи на території дитячого садка.

упродовж літа

вихователі усіх вікових груп

з фотома-теріалами для сайту

3.9.

Проведення спортивних ігор та вправ, естафет, змагань на прогулянках.

упродовж літа

вихователі

 

3.10.

Організація фотовиставки «Спогади про літо»

25 - 26.08.2024

вихователі усіх   груп

 

3.11.

Самоосвіта педагогів:

·       Складання планів роботи над індивідуальними проблемними темами самоосвіти. Робота над індивідуальною проблемою.

 

упродовж літа

 

 

 

 педагогічні працівники

 

 

 

3.12.

Затвердити плани самоосвіти вихователів на 2024/2025 навчальний рік

серпень

Овдійчук І.А,

завідувачка

 

3.13

Обговорення новинок фахових періодичних видань та педагогічної літератури.

до 30.08.2024

педагогічні працівники

 

 

3.13.

Здійснення медико-педагогічного контролю за оздоровленням дітей влітку.

упродовж літа

Овдійчук І.А,

завідувачка

Тимошина О.М

Харитонюк Л.І.

 

Розділ 4. Діяльність методичного кабінету

Створення науково-методичного осередку для педагогів і батьків

4.1.

Упорядкувати картотеку матеріалів з організації літнього оздоровлення

червень

вихователі-методисти

 

4.2.

Розроблення методичних рекомендацій:

·      «Організація та зміст освітньої й оздоровчої роботи у літній період»,

·      «Особливості календарного і перспективного планування роботи вихователів у літні місяці»

·      Облаштування осередків розвивального середовища перед початком нового навчального року

 

 

 

упродовж літа

 

 

 

 

вихователь-методист, вихователі

 

інстр. з фізкультури

 

 

4.3.

Поновити добірку методичних рекомендацій щодо проведення таких оздоровчих заходів у літній період:

·         ходьба по траві, гальці, босоніж

·         купання в надувному басейні

·         «хвилинки-здоровинки»

·         масаж і самомасаж

·         сонячні та повітряні ванни

 

червень

вихователі-методисти,

вихователі

 

4.4.

Оснащення методичного кабінету необхідною літературою, демонстраційним матеріалом, зразками наочно-дидактичних посібників для роботи з дітьми влітку.

упродовж літа

вихователі-методисти,

вихователі

 

4.5.

Виставка методичної літератури, періодичних фахових видань, дитячої літератури до літнього періоду.

1р/міс

вихователь-методист

 

4.6.

Складання проєкту Плану роботи ЗДО на 2024/2025 навчальний рік.

до 20.08.2024

Овдійчук І.А, завідувачка

Тимошина О.М

Харитонюк Л.І

 

4.7.

Редагування проєкту Програми стратегічного розвитку ЗДО на 2022-2027 роки

до 05.06.2024

творча група

 

4.8.

Складання плану роботи консультативного центру для батьків, діти яких не відвідують ЗДО.        

до 26.08.2024

Овдійчук І.А,

завідувачка

Тимошина О.М

Харитонюк Л.І

 

4.9.

 Розбудова внутрішньої системи забезпечення якості освіти у ЗДО. Самооцінювання діяльності ЗДО.

упродовж літа

Овдійчук І.А,

завідувачка,

вихователі-методисти, робоча група

 

Вивчення, узагальнення та поширення педагогічного досвіду

4.12.

Обмін досвідом з питань:

  • «Праця у квітнику»
  • «Робота з книжкою влітку»
  • «Поробки з природного матеріалу»

упродовж літа

педагогічний колектив

 

Зміцнення навчально-матеріальної бази методичного кабінету

4.13.

Виготовлення картотеки ігор для дошкільників на час перебування в укритті.

до 01.06.2024

вихователі

 

4.14.

Створення теки онлайн/офлайн матеріалів для організації освітнього процесу в умовах воєнного стану.

до 03.06.2024

вихователь-методист,

вихователі

 

4.15.

Ведення каталогу періодичної преси та методичної літератури.

Опрацювання передових статей фахової преси та нової методичної літератури.

1р\тиждень

вихователь-методист,

усі педагогічні працівники

 

4.16.

Складання інформації про виконану роботу у літній період

 

до 28.08.2024

педагоги ЗДО

 

 

Розділ 5. Адміністративно-господарська діяльність

Забезпечення навчально-методичних та матеріально-технічних умов

5.1.

Підготовка території до літнього періоду

до 01.06.2024

Стрельчук О.С, заступник завідувача господарства,

Білоголовська Т.М,

інстр. з фізкультури

 

5.2.

Доповнення куточків природи живими об’єктами та кімнатними рослинами відповідно до вимог програми та Санітарного регламенту для ЗДО.

червень

вихователі груп, батьки

 

5.3.

Виготовлення дидактичного матеріалу для корекційно-розвиткових занять з дітьми з ООП.

 1р\міс

вихователі-методисти,

вихователі,

пр. психолог

 

5.5.

Збір природного матеріалу для занять з художньої праці.

липень-серпень

вихователі 

старших груп

 

5.6.

Придбання\виготовлення демонстраційного дидактичного матеріалу для організації освітнього процесу.

упродовж літа

педагогічні працівники

 

5.8.

Перевірка технічного стану спортивного обладнання на ігрових майданчиках.

 27.05.2024

адміністрація,

комісія

 

5.10.

Проведення косметичного ремонту усіх групових приміщень та кабінетів.

липень

заступник завідувача господарства,

колектив закладу

 

5.11.

Профілактика і ремонт водопровідної та опалювальної системи закладу до нового навчального року.  

липень

заступник завідувача господарства, робітник з обслуговування приміщень

 

5.12.

Контроль за якістю прибирання приміщень та території ЗДО.

 

упродовж літа

директор,

заступник завідувача господарства

 

5.13.

Складання заходів щодо підготовки ЗДО до роботи в осінньо-зимовий період та контроль за ходом їх виконання.

до 01.07.2024

директор,

заступник завідувача господарства

 

5.14.

Ремонт та фарбування обладнання на території закладу.

до 25.06.2024

заступник завідувача господарства, працівники закладу

 

5.15.

Завезення піску на дитячі майданчики.

Ремонтування пісочниць на ігрових майданчиках (за потребою)

до 01.06.2024

директор,

заступник завідувача господарства

 

5.16.

Заміна  сантехнічного обладнання в групах (за потребою). 

упродовж літа

робітник з обслуговування приміщень

 

5.17.

Косметичний ремонт овочесховища для зберігання овочів на зиму.

до 01.07.2024

заступник завідувача господарства

 

5.18.

Систематичне обстеження території ЗДО з метою ліквідації отруйних рослин і грибів, забезпечення своєчасного покосу трави і бур’янів, прибирання сміття, догляду за городом та квітником тощо.

упродовж літа

заступник завідувача господарства,

двірник

 

5.19.

Контроль за виконанням вимог охорони праці під час ремонту.

до 01.06.2024

Овдійчук І.А,

завідувачка

 

5.21.

Впорядкування клумб та городів.

упродовж літа

працівники ЗДО

 

Інструктажі з охорони праці, цивільного захисту та безпеки життєдіяльності

5.24.

Проведення в колективі інструктажів з цивільного захисту:

-       щодо охорони праці та безпеки життєдіяльності дітей;

-       щодо дотримання правил пожежної безпеки.

До 01.06.2024

 

Служба ОП та ЦЗ

 

5.25.

Ведення журналів реєстрації інструктажів з питань цивільного захисту, охорони праці та безпеки життєдіяльності на робочому місці:

-         педагогічних працівників

-         обслуговуючого персоналу

червень

Служба ОП та ЦЗ

 

5.26.

Забезпечення наявності інструкцій з цивільного захисту, охорони праці на робочих місцях працівників.

постійно

Служба ОП та ЦЗ

 

5.27.

Проведення навчань з безпеки життєдіяльності, цивільного захисту.

до 01.06.2024

Служба ОП

 

Санітарно-просвітницька робота з усіма учасниками освітнього процесу

5.28.

З педагогами

Проведення консультацій, бесід:

-         «Послідовність надання першої долікарської допомоги»

-         «Рекомендації щодо літніх фізкультурно-оздоровчих заходів»

 

 

до 01.06.2024

до 03.06.2024

 

 

Захарчук К.І.,

сестра медична старша

Захарко С.В,

сестра медична старша

 

5.29.

З дітьми       

Продовжувати санітарно-просвітницьку роботу з дітьми щодо:

-   правил поведінки під час надзвичайної ситуації (повітряна тривога; перебування в укритті; обстріл чи вибух тощо);

-   зміцнення знань дитини про її організм (будову, функції);

-   особистої гігієни;

-   профілактики різних захворювань.

 

упродовж літа

Захарчук К.І.,

Захарко С.В, сестри медичні старші, вихователі 

 

5.30.

З батьками

Проведення консультацій у режимі офлайн/онлайн:

-        «Правила надання першої допомоги»;

-        «Як подбати про дитину, якщо ви знаходитеся з нею в укритті»

-        «Попередження дитячих отруєнь»;

-        «Попередження інфекційних захворювань»;

-        «Попередження сонячних опіків та теплових ударів»;

-        «Безпека поведінки під час повітряної тривоги».

до 31.08.2024

 щомісячно

Захарчук К.І.,

Захарко С.В, сестри медичні старші, вихователь-методист

 

Розділ 6. Організаційно-педагогічна робота

Взаємодія з батьками

6.1.

Випуск санбюлетенів, оформлення батьківських куточків.

до 03.06.2024

вихователі

 

 

6.2.

Виготовлення ширм та папок-пересувок для батьків:

- «Дітям про вибухонебезпечні предмети»;

- «Фізкультурно-оздоровча робота з дітьми влітку»;

- «Ігрова діяльність на свіжому повітрі» та ін.

 червень

 

 

 

 

 

Тимошина О.М, в/методист,

Т.Білоголовська, інстр. з фіз-ри, вихователі

 

 

 

 

 

6.3.

Анкетування батьків під час адаптації дітей у групах раннього та молодшого дошкільного віку.

за потребою

вихователі мол. груп та груп р.в.

 

 

6.4.

 Консультації, порадники на тему:

-       «Як говорити з дітьми про війну?»

-       «Організація дитячого дозвілля вдома»;

-       «Безпека дітей влітку»;

-       «Організація ігор дітей в укритті»;

-       «Як зміцнити здоров’я дитини влітку?»;

-       «Розпорядок дня дитини у літній період»; 

-       «Допомагаємо дитині досліджувати навколишній світ»;

-       «Харчування дітей вдома після перебування їх у ЗДО»; 

-       «Розлука з татом: як допомогти дитині?»

-       «Процес адаптації дитини до нового колективу»

 

 щомісячно

 

 

 

 

 

 

 

 

 

пр. психолог

інструктори з фіз-ри

вихователі

вихователь-методист

сестра медична старша

вихователь-методист

 

вихователі

сестра медична старша

пр. психолог

 

вихователі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.5.

Бесіди для батьків:

-       «Зберігаємо спокій та рівновагу»

-       «Як виховати дітей без покарання?»

-       «Обережно: сонячний, тепловий удар»;

-       «Загартування дітей влітку»; 

-       «Сон дитини і війна»;

-       «Обережно: гриби не для дітей»

червень

практичний психолог

вихователі

інструктор з фіз-ри, сестри медичні старші, практичний психолог

вихователь-методист

 

6.6.

Організувати психологічну просвіту батьків онлайн (скласти графік та тематичний план розсилок актуальної інформації для батьків)

червень

практичний психолог

 

Взаємодія ЗДО і школи

6.7.

Обговорення результатів моніторингу якості дошкільної освіти із вчителями початкових класів. Вироблення рекомендацій з прийому дітей до 1-го класу початкової освіти.

11.06.2024

вихователь-методист

заст. директора,
вихователі старших груп

 

6.8.

Обмін досвідом роботи з формування дошкільної зрілості та підготовки дітей 6-ти річного віку до навчання у школі на сайті закладу

червень-серпень

вихователі-методисти

вихователі,

практичний психолог

 

6.10.

Конкурси:

-   «Найкращий малюнок на асфальті національно-патріотичного змісту»

-    «Розкажи вірша про Україну».

 

23-24.08.2024

 

 

 

вихователі старших груп та вчителі

 

 

Розділ 7.  Внутрішня система оцінювання якості освітньої діяльності

(контрольна функція управління)

Вивчення стану організації освітнього процесу у літній період

7.1.

Комплексне вивчення «Організація сприятливого розвивального середовища у вікових групах перед початком нового навчального року»

25.08.2024

старші групи

 

7.2.

Тематичне вивчення «Цивільний захист та безпека життєдіяльності учасників освітнього процесу».

25-27.06.2024

 

 

7.3.

Вибірковий контроль:

1.  Дотримання правильного розпорядку дня, питного та повітряного режиму.

2.  Зміст освітньої роботи у години ранкового прийому.

3.  Доцільність використання природних умов під час організації самостійної діяльності на прогулянках.

 

1р\тиждень

 

1р\тиждень

 

1р\тиждень

усі вікові групи

 

Вивчення процесів функціонування у ЗДО медичного обслуговування

7.4.

Проведення аналізу харчування дітей у літній період.

щотижня

Захарчук К.І.,

Захарко С.В, сестри медичні старші

 

7.5.

Проведення аналізу захворюваності дітей.          

щомісячно

Захарчук К.І.,

Захарко С.В, сестри медичні старші

 

7.6.

Контроль за дотриманням питного режиму, наявності у дітей літньої форми одягу.

упродовж літа

Захарчук К.І.,

Захарко С.В, сестри медичні старші

 

7.7.

Аналіз санітарного стану групових приміщень, майданчиків, укриття для дітей.

щоденно

Захарчук К.І.,

Захарко С.В, сестри медичні старші

 

7.8

Контроль забезпечення максимального перебування дітей на свіжому повітрі (ранковий прийом, ранкова гімнастика, заняття, розваги).

щоденно

Овдійчук І.А,

завідувачка,

Захарчук К.І.,

Захарко С.В, сестри медичні старші, вихователь-методист

 

7.9.

Медико-профілактичні та оздоровчі заходи:

1). Проведення антропометричних вимірів і відповідно до них провести: оновлення «Листків здоров'я»; маркування меблів; маркування столів, ліжок тощо.

 

 

до 01.06.2024

 

 

вихователі,

пом. вихователів

 

 

2). Приймання участі у розробці системи загартування для дітей різних вікових груп:

·     повітряні ванни (у полегшеному одязі з поступовим роздяганням до трусиків):

·     ходіння босоніж у приміщенні, на вулиці (по траві, піску, землі, глині, гравію) в кінці прогулянки;

·     оздоровчий біг навколо дошкільного закладу по бігових доріжках (наприкінці прогулянки);

·     дихальні вправи на свіжому повітрі (релаксація);

·     гімнастика пробудження під класичну музику з елементами самомасажу;

·     полоскання порожнини рота з поступовим зниженням температури води або відвару трав;

·     вмивання та миття рук до ліктів прохолодною водою тощо.

до 01.06.2024 та упродовж літа

Овдійчук І.А,

завідувачка,

вихователі-методисти, сестри медичні старші,

вихователі,

інстр. з фізкультури

 

7.10.

Проведення контролю:

-      за станом захворюваності дітей;

-      за якістю та вітамінізацією харчування дітей;

-      за організацією та проведенням різних оздоровчих процедур;

-      за дотриманням графіків провітрювання приміщень, дезінфекції тощо.

щоденно

Овдійчук І.А,

завідувачка

сестри медичні старші

 

7.12.

Проведення аналізу виконання норм харчування дітей у літній період.

1р\10 днів

Захарчук К.І.,

Захарко С.В, сестри медичні старші

 

7.13.

Огляд дітей щодо виявлення педикульозу, грибкових та інших захворювань шкіри.

1р\місяць

Захарчук К.І.,

Захарко С.В, сестри медичні старші

 

7.14.

Забезпечення інформаційної доступності до матеріалів щодо літнього оздоровлення дошкільників шляхом їх розміщення на веб-сторінці закладу.

1р\тиждень

Овдійчук І.А,

завідувачка

 

 

7.15

Складання інформації про результати літнього оздоровлення дошкільників.

 

30.08.2024

Захарчук К.І.,

Захарко С.В, сестри медичні старші

 

 

Додаток 7

до річного плану роботи

ЗДО № 3 «Сонечко»

Костопільської міської ради

 

Наради при завідувачці

№ з/п

Зміст роботи

Термін

Відповідальний

Примітка

1.     

Забезпечення організованого початку навчального року; готовність педагогів до робочого дня.

20.09.2023

Овдійчук І.А

 

2.     

Стан розвивального середовища в групах

04.10. 2023

Тимошина О.М, Харитонюк Л.І.

 

3.     

Результати адаптаційного періоду у групах дітей раннього віку.

27.10.2023

Веремчук Г.В.

 

4.     

Підсумки діагностування знань дітей з безпеки життєдіяльності

03.11.2023

Тимошина О.М, Харитонюк Л.І

 

5.     

Про дотримання режиму дня

17.11.2023

Овдійчук І.А Захарчук К.І.

 

6.     

Про забезпечення наступності у роботі вихователів старших груп та вчителів.

01.12.2023

Вихователі старших груп

 

7.     

Стан техніки безпеки у спортивній і музичній залі ДНЗ.

15.12.2023

Стрельчук О.С.

 

8.     

Про виконання плану підвищення кваліфікації за 2023 рік

10.01.2024

Тимошина О.М

 

9.     

Хід атестації вихователів.

31.01.2024

Овдійчук І.А

 

10. 

Про ефективність роботи психологічної служби.

07.02.2024

Веремчук Г.В.

 

11. 

Якість ведення документації.

14.03.2024

Тимошина О.М, Харитонюк Л.І.

 

12. 

Аналіз рівня захворюваності  та відвідуваності дітей за навчальний рік

04.04.2024

Захарко С.В.

 

13. 

Створення освітнього простору на основі індексу інклюзії

24.04.2024

Веремчук Г.В.

 

14. 

Про підсумки моніторингу знань дітей

25.05.2024

Тимошина О.М, Харитонюк Л.І.

 

15. 

 Про роботу ЗДО у літній період   

 тощо

29.05.2024

Овдійчук І.А.